Döviz rezervleri sıcak parayı karşılıyor mu?

Ekleyen admin on Ağu 6th, 2011 kategori : H. Ufuk Söylemez. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Türkiye’nin döviz rezervleri 2010 yılı sonu itibariyle 80,7 milyar dolardı.

Bu yıl Mart 2011 itibariyle ise rezerv 86,2 milyar dolar oldu.

Ancak aynı tarih itibariyle kısa vadeli spekülatif sermaye hareketlerinden gelen para, yani sıcak para miktarı 120 milyar dolara çıktı.

Tüm zamanların en büyük rakamı bu.

Gecelik, haftalık, aylık getirilen dövizler, Türk Lirasına dönüştürülüp, ABD ve AB’de %1 bile faiz alamazken, %7 – 8 faiz alıyor ve istedikleri an, daha düşük kurdan yine dövize çevrilip yurtdışına çıkıyorlar.

Rezervlerimiz %1 bile faiz getirisi olmayan ABD bankalarına yatırılıyor. Ülkeye ekstra mali külfet getiriyor.

IMF’nin geçmişte yaptığı bir çalışmada bizim gibi yıllardır “gelişmekte olan” ama ne hikmetse bir türlü “gelişmemiş” ülke statüsündeki ekonomiler için ne kadar rezervin gerekli olduğunu açıklamıştı.

Yapılan hesaplamalara göre en az 6 aylık ithalatı karşılayacak bir döviz rezervinin tutulması bizim gibi ülkelerden isteniyordu.

Türkiye’nin Mart 2011 aylık ithalatı 21,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu hesaba göre döviz rezervlerinin 130 milyar civarında olması gerekiyor.

İster 120 milyar dolarlık sıcak parayı, isterse 130 milyar dolarlık 6 aylık ithalatı olsun, mevcut döviz rezervleri karşılamaktan oldukça uzak görünüyor.

Daha fazla rezerv, daha fazla maliyet getirecektir.

Ancak milli gelirimizin %15’ini aşarak, Türk ekonomisini ve demokrasisini tehdit eden seviyelere çıkan sıcak parayı bu rezervlerle kontrol etmek, caydırmak veya müdahale etmek yaşanabilecek konjonktürel dalgalanmalarda hiç de kolay olmayabilir.

Sonuç olarak, rezervler bu haliyle yetersiz, sıcak para ve ithalat ise anormal boyutlarda maalesef.

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu