Türkiye’de HAKAN Afrika’da ŞÜKÜR!

Ekleyen admin on Nis 27th, 2013 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Her gün bendenize ulaşan yüzlerce elektronik posta iletilerini mümkün olduğu kadar açmaya ve okumaya çalışırım.

Bunların içinde ‘bu da nereden çıktı’ dedirteninden, ‘vay be ne çabuk unutmuşuz’ dedirtenine kadar her türlü bilgi, belge, haber, fotoğraf yer alır. Kimisi de, ya mesleğimden ya da ilgi alanımın farklı olmasından dolayı hiç dikkatimi çekmez.

Geçen hafta bendenize ulaşan bu tür iletilerden biri bilgisi ve fotoğraflarıyla çok ilgimi çekti. İletideki yazı ve fotoğraflar çok sıcak ve samimi idi.

BİR HATIRLATMA VAR…

“Hakan Şükür’ün Afrika menekşeleri” başlığıyla sunulan bilgilendirme yazısının girişi önemli bir hatırlatma yapıyordu. Şöyle ki:

“Somali’de 2011 yılında yaşanan kuraklık ve iç savaş felaketinden kaçan anneler, açlıktan ölen çocuklarını yol kenarlarına gömerek başkent Mogadişu’daki yardım kamplarına ulaşmayı başarmıştı. Binlercesi de ölüm yolunu aşamadı.

İnsanlığın yüreğini sızlatan görüntüler hafızalarımızdaki yerini korurken, Kimse Yok mu Derneği’nin öncülüğünde canlı yayında gerçekleştirilen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da telefonla arayarak desteklediği İnsanlık Ölmedi Kampanyası sayesinde onbinlerce Afrikalı hayata tutunmuştu.

25 milyon lirayı aşan rekor yardımlarla Afrika Boynuzu bölgesinden yayılan insani felaketin durdurulması için acil yardımların ardından destek projelerine başlandı. Hastaneler, okullar, aşevleri inşa edildi…

Kimse Yok Mu’nun bu kapsamda Mogadişu’da başlattığı halı dokuma kursları projesi başarıyla tamamlandı. Kara kıtanın azimli genç kızları, İzmir’den giden kurs öğretmeni Kadriye Selim’den öğrendikleri tekniklerle birbirinden güzel halılar, kilimler dokuyor.

Sömürülen kıtanın yükünü omuzlarında taşıyan genç kızlar, dağıtılan tezgahlarda kendine has desenleri ve renkleriyle dokudukları halıları turistik pazarlara satarak ailelerinin geçimini sağlıyor.”

Gerçekten de büyük bir hizmet ve değerli bir sonuç…

Afrika’nın kuru lafa değil böylesine verimli projelere ve uygulamalara ihtiyacı var. Emeği geçenleri kutlamak gerek.

HAKAN ŞÜKÜR’E AFRİKA HALISI

İletide, yukarıdaki ara başlığın altında yeralan bilgiler ise Türk futbolunun dünya çapındaki az sayıda yıldızından biri olan Hakan Şükür ile ilgili.

Hakan Şükür, futbolu kadar insanlığı ile de dikkat çeken biri.

Anlatılan olayı yorumlamaktan çok olduğu gibi sizlere aktarmak istiyorum. Çünkü yorumu da içinde zaten yazının. Hadise şu:

Afrikalı kızlar, onbinlerce Afrikalı’yı açlıktan kurtaran kampanyaya destek veren Türkiye halkını ve bu anlamlı kampanyaya öncülük eden ünlüleri de unutmadılar.

Mogadişu’daki tezgahlarda ilk halılardan birini İstanbul Milletvekili Hakan Şükür için dokuyan kızlar, bu anlamlı hediyeyi vermek üzere İstanbul’a geldiler.

Hakan Şükür ve eşi Beyda Şükür tarafından Florya’da kahvaltıda ağırlanan Somalili kızlar, el emeği göz nuru Afrika halısını takdim ettiler. Somali’ye yaptıkları yardımlardan dolayı Hakan Şükür’e ve eşi Beyda Şükür’e teşekkür eden kızlar, çocuklarıyla birlikte hayırlı bir ömür geçirmeleri için dua ettiklerini söylediler.

Böylesine anlamlı bir hediyeden dolayı çok duygulanan Milletvekili Şükür ise, gönül köprülerinin kurulmasına vesile olan Kimse Yok Mu’ya ve Türk halkına teşekkür etti. Kızlarla uzun uzun sohbet eden Şükür, ülkeleri, aileleri ve eğitim durumları hakkında tek tek bilgi aldı.

Şükür Ailesi, bir sonraki ziyaretlerinde kızları evlerinde ağırlama sözü verirken onlar da Sangos isimli  geleneksel yemeklerinden yaparak ikram edeceklerini söylediler.

SON SÖZ

Afrika’nın o makus talihi yıkılıyor

Türkiye sayesinden çirkinlik yakılıyor

Yüzü gülen gençlerle turlara çıkılıyor

Turda bir ziyaret de Hakan Şükür’e oldu

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu