TÜRKİYE İKİ PARTİLİ DÖNEME Mİ GİDİYOR?-3

Ekleyen admin on Şub 9th, 2013 kategori : Yılmaz Hastürk. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

SARIGÜL ALTERNATİF Mİ ?

YENİ CHP CİDDİ BİR AÇILIM MI ?

Cumhuriyet Halk Partisi Yeni Cumhuriyet Halk Partisi sloganı ile ortaya çıktı .Aldığı sonuçta ortada.Önümüzdeki seçimde mahalli seçimlerde alınacak sonuçlar önem kazanacaktır.Özellikle Ankara,İstanbul ,İzmir gibi büyük illerin göz kamaştıran potansiyelleri iktidar ve muhalefet partilerinin ilgi odağı haline gelmesini ortaya koymaktadır.Sarıgül uzun bir süredir Şişli de  Belediye Reisi olarak etkin bir konuma gelmiştir.Halka CHP den çok farklı bir şekilde yönelmektedir.Hizmet götürüşü açısından da birçok kente ve bölgeye örnek teşkil etmektedir.Siyasette CHP ile bugüne kadar ciddi problemler yaşamıştır.Kendiside bir türlü yeni bir parti kurarak lider konumunda yarışa iştirak edememiştir.Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesine aday olduğu zaman CHP ‘ nin oylarını artıracağı medya tarafından ileri sürülmektedir.Halen bir siyasi parti ile ilintisi devam etmektedir.Yeni CHP sloganı altında İstanbul Büyükşehir Belediyesine aday olmayı düşünenler Sarıgül ‘ ü kendilerine rakip görmektedirler.Bu bakış açısı CHP’ye yeniden kaydını zorlaştırmaktadır.Ancak Sarıgül Anayasa Mahkemesi ‘ ne yaptığı müracaat ile Şişli Belediye Başkanlığı’nı da gönlünden silip atmadığını da ortaya koymuştur.

CHP siyasi partiler yasası ve seçim yasasını çağdaş bir düzeye getirme gayretinde olmadıkça iktidar olma ihtimali azalmaktadır.AKP ‘ nin yapısal başarısının yanında liderinin kamuoyundaki geçerliliği partisinin oy oranını yükseltmektedir.AKP ye oy verenlerin ciddi bir bölümü Recep Tayyip tercihi ile oy vermektedirler.CHP ‘nin halen böyle bir önderi yoktur.Parlamento çalışmalarında halkın beklentilerini savunmak yerine iktidar partisinin tezlerini çürütmeye çalışması  yeterli olmamaktadır.Politika netice almak sanatıdır.CHP halkın beklentileri yönünde ve önem verdiği değerlere göre dizayn edilmelidir.Atatürk bütün köklü inkılaplarını beş yılda tamamlamıştır.

Bu inkılaplara sahip çıkıldığını beyan etmek ve zaman zaman CHP ‘nin Atatürk ‘ ün partisi olduğunu ileri sürmek oy kazanımı yönünden yeterli değildir.Merkez sağ partilerin mensuplarına sahip çıktığı oranda CHP çevresine sahip çıkmalıdır.Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimindeki adayını öncelikle kamuoyuna takdim etmelidir.Üzerindeki hantallığı atmalıdır.Rakip partilerin projelerini tenkit etmek yerine ,kendi projelerini halka sunmalıdır.CHP halka kendisini anlatabilmelidir.Örgütü dinamik olmak zorundadır.Merkez sağ partiler 1950 ‘den bu yana iktidarları yönlendirmekte Türkiye’ yi yönetmektedirler.Ulusal Birliğin önem kazandığı bu dönemde halkın ortak değerlerini sorgulamaktan uzak bir politika izlenmektedir.Ülke yönetiminde dış etkenlerin azaltılması için görüş ve tedbirlerini ortaya koymalıdır.Söylemler netleştirilmelidir.Bir partinin yeni mensupları yanında eski mensupları da olduğu unutulmamalıdır.CHP ‘ li kadro birbirlerine sevgi ve saygı göstermek mecburiyetindedir.Bugüne kadar 68 parti seçimlere iştirak etmiş 17 parti TBMM’ temsil edilmiştir.Bunların içinde en köklü maziye sahip olan CHP ‘nin başarıya koşması için sevgi ve saygı esas alınmalıdır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu