Net hata noksandan 5 ayda 8.4 milyar dolar

Ekleyen admin on Tem 23rd, 2011 kategori : H. Ufuk Söylemez. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Türk ekonomisi tam bir açık pazar halinde. Kayıt dışı ekonomi için neredeyse hiçbir ciddi önlem yok. Öte yandan TC Merkez Bankası’nın yayınladığı son ödemeler dengesi bilançosunda çok önemli bir rakam göze çarpıyor.

Net –hata noksan kaleminden 2011 yılının ilk 5 ayında sahibi ve kaynağı meçhul para girişleri 8.4 milyar doları aşmış.

İhracat, müteahhitlik ya da turizm geliri, borç, kredi, işçi dövizi vb. hiçbir döviz giriş kaleminde yer almayan bu para, Türkiye’de ithalatı besleyen, imalatı gereksiz kılan, güvenilmez ve sürdürülemez bir kaynak.

Bu girişlere dayanarak uzun vadeli, istihdam yaratan bir yatırıma yönelmek mümkün değildir.

Türkiye,  kaynağı ve sahibi meçhul milyarlarca dolar dövizin, sorgusuz, kayıtsız, vergisiz girip çıkabildiği bir yarı sömürge spekülatif ekonomi haline getirildi maalesef.

68.1 milyar doları bulan yıllandırılmış cari açık, bu tür sahibi ve kaynağı meçhul paralarla finanse edilebiliyor. Olsun, yeter ki ithalat sürsün, tüketim ve borçlanma da artsın ne gam.

-Halka arzlarda tıkanma

Geçmiş yazılarımızda borsanın üçte ikisinin yabancıların elinde olduğunu yazmıştık.

Borsaya kote olmak ve hisselerini halka arz ettirmek isteyen yeni şirketler son haftalardaki gelişmeler karşısında bu girişimlerini ötelemek zorunda kaldılar.

Böylece SPK ve İMKB’nın başlattığı halka arz seferberliği de kesintiye uğradı.

2010 yılında 22 şirketin halka arzı gerçekleştirilmiş ve 3,1 milyar TL gelir sağlanmıştı. Ancak 2011 yılında ise şu ana kadar 11 yeni şirketin halka arzı gerçekleştirildi ama gelir 1 milyar TL’yi aşamadı.

Yaşanan ekonomik dalgalanmalarla, cari açık ve tüketimdeki anormal artışlar ve Avrupa’da Yunanistan’ın başını çektiği ve yayılma eğilimi gösteren ekonomik sıkıntılar bu süreci olumsuz etkiliyor.

Yabancı yoksa halka arz da yok denemez elbette. Ama realite bu.

İMKB’de Mart 2011 itibariyle borsada işlem gören şirket sayısı 343.

Aynı tarih itibariyle SPK’nın yayınladığı 43 ülkenin borsalarındaki işlem gören şirket sayıları aşağıdaki gibi;

1. Hindistan (6,641), 2-ABD (5,072), 3-Kanada (3,788), 4-Japonya  (3,556), 5-İspanya (3,310), 6-İngiltere (2,938), 7-Çin (2.151), 8-Almanya (756), 9-İsrail (613), 10-Meksika (431), 11-Brezilya (375), 12- Türkiye (343), 13-İtalya (300), 14-Yunanistan (278), 15-Arjantin (106)  (Kaynak : SPK)

2023 yılında borsada 1000 şirketi hedefleyen SPK ve İMKB’nin bu şartlarda hedeflerini revize etmek durumunda kalabilecekleri görülüyor.

Durum böyle. Halkı arzda umutlar bir başka bahara kalmış görünüyor…

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu