TÜRKİYE İKİ PARTİLİ DÖNEME Mİ GİDİYOR?-1

Ekleyen admin on Oca 26th, 2013 kategori : Yılmaz Hastürk. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk büyük nutkunu şöyle bitirmişti : “ BUGÜN ULAŞTIĞIMIZ SONUÇ YÜZYILLARDAN BERİ ÇEKİLEN MİLLİ YIKIMLARIN YARATTIĞI UYANIKLIĞIN VE BU SEVGİLİ YURDUN HER KÖŞESİNİ SULAYAN KANLARIN KARŞILIĞIDIR

Türkiye Büyük Millet Meclisinin oluşumu ile ilgili tarihi sözleri de şöyledir: “ BÜYÜK MİLLET MECLİSİ , Türk Milleti’nin yüzyıllar süren arayışının bir özeti ve onun kendisini yönetme bilincinin canlı bir örneğidir.”

Bu değerlendirmeden etkilenen yurttaşlarımız olduğu gibi etkilenmeyen ve hatta reddeden kişilerde olabilir.Ancak bazı bilgiler ve seçimlerde alınan sonuçlar değerlendirildiği zaman güç odaklarının ve özellikle medyanın seçim sonuçlarını etkilediği ortaya çıkmaktadır.

MERKEZ SOL NE DURUMDA ?

Türkiye de siyasi partileri ve siyasetin gelişimi incelerken üç ana gelişim içinde değerlendirmek gerekir.Tek partili dönem , çok partili dönem ve 1960 ihtilal dönemi ve 12 Eylül 1980 döneminden sonra partileşme ve günümüzdeki gelişim.Milat bu son dönem alındığında TBMM ‘ nin 17.döneminden bugüne kadar geçen sürecin değerlendirilmesi gerekir.

06/11/1983 tarihinde 17.dönem TBMM’ nin teşkilinde iki etken ortaya çıkmıştır.Merkez sağda teşekkül eden siyasi kadronun bir bölümü ile merkez solda teşekkül eden ve CHP ‘ nin oylarına talip

SODEP seçime iştirak ettirilmemiştir.Seçime merkez solda HALKÇI PARTİ merkezde MİLLİYETÇİ DEMOKRASİ PARTİSİ ve merkez sağda ANAVATAN PARTİSİ iştirak etmiştir.

Seçim sonuçlarını MİLLİ GÜVENLİK KONSEYİ ‘nin vetoları sonucu şekillenmiştir.Seçim sonuçlarına bu vetoların etkisi olmadığı elbette düşünülemez.Ancak merkez solda HALKÇI PARTİ’nin aldığı %30.46 oranındaki oya CHP’nin SHP dönemi dahil ulaşamamış olması düşündürücüdür.17.dönemin seçim sonuçlarında oy ve milletvekili dağılımı şöyledir.

ANAVATAN PARTİSİ       211  45.14 oy almıştır.

Halkçı Parti                    117  %30.46

Milliyetçi Demokrasi P.  71  %23.26

Bu tabloya 18.dönemde SHP ‘nin ittifak yaparak seçimlere iştirakini düşünüp bir başka değerlendirme yaptığımızda ortaya çıkan sonuç şöyledir.

ANAP 292         %36.31

SHP                           99           %24.74

DYP                          59           %13.14

Merkez sağ ve merkez soldaki bu dağılımları değerlendirmeden önce 17.dönemde parlamentoya seçilen milletvekillerinin eğitim düzeylerini ve yaş ortalamalarını değerlendirmek gerektiğini düşünmekteyim.

ANAVATAN PARTİSİ

EĞİTİM DÜZEYİ                SAYISI   YAŞ ORTALAMASI          SAYISI

YÜKSEK                           175                  30-40               60

MASTER DOKTORA           10                    40-50               64

LİSE                                16                    50-60               61

ORTAOKUL                     1                  60 yaş üstü            26

İLKOKUL                         9

HALKÇI PARTİ

EĞİTİM DÜZEYİ                SAYISI   YAŞ ORTALAMASI          SAYISI

YÜKSEK                           87                    30-40               22

MASTER DOKTORA           7                      40-50               36

LİSE                                10                    50-60               33

ORTAOKUL                     6                  60 yaş üstü            26

İLKOKUL                         7

MİLLİYETÇİ DEMOKRASİ PARTİSİ

EĞİTİM DÜZEYİ                SAYISI   YAŞ ORTALAMASI          SAYISI

YÜKSEK                           56                    30-40               3

MASTER DOKTORA           4                      40-50               17

LİSE                                8                      50-60               24

ORTAOKUL                     2                  60 yaş üstü            27

İLKOKUL                         1

Bu 3 tabloyu incelediğimiz zaman hem yaş ortalaması hem de eğitim düzeyi itibari ile toplumun genel ortalamasına uygun listelerin seçimde başarılı oldukları görülmektedir.Yaş ortalaması yüksek olan bir parti eğitim düzeyi ortalaması yüksek olmasına rağmen başarılı olamamış,bunu bir etken kabul etmek mümkündür.Ancak yaş ortalaması ve eğitim düzeyi ülke yaş ortalaması düzeyinde olan partilerin başarılı oldukları görülmektedir.Merkez sol temsilcisi HALKÇI PARTİ’nin milletvekili çıkaramadığı illerin bir değerlendirilmesi yapıldığında görülmektedir ki merkez sağdaki parti merkez sol partiye nazaran daha öne geçmiştir.

 

İL                       ÇIKARDIĞI        DAĞILIMI   DİĞER PARTİ

MİLLETVEKİLİ

ARTVİN               3                      3 ANAP

BİNGÖL               2                      2 ANAP

BİTLİS                 3                      3 MDP

BOLU                  5                      5ANAP

BURDUR              4                      4 ANAP

ÇANKIRI              3                      3 ANAP

GÜMÜŞHANE        4                      4ANAP

ISPARTA              2                      2ANAP

ISPARTA              4                      4 ANAP

KASTAMONU        3                      2 ANAP

KÜTAHYA                        5                      4 ANAP

MUŞ                    3                      2 ANAP

NEVŞEHİR            3                      3 ANAP

RİZE                   4                      2 ANAP

VAN                    4                      2 ANAP

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu