Önce insan olmak-2

Ekleyen admin on Oca 5th, 2013 kategori : ihsan Özkes. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ben Üsküdar’da 7 yıl kadar Müftülük yaptım. 29 yıldır Üsküdar’da oturuyorum. Çamlıca’yı çok iyi biliyorum. Çamlıca Sosyal Tesislerinde bir mescit zaten var ve orada bulunanların ibadet ihtiyacını gideriyor. Büyük çamlıca tepesi meskun mahal değildir. Teleferikle taşımalı cemaat için büyük bir cami yapmak israftır. İsraf ise haramdır. Böylesi büyük bir cami ihtiyaç olan bir yere yapılması daha isabetli olur. Ben hayatı camilerde geçmiş biriyim. Müftü olarak görev yaptığım ilçelerde ihtiyaç olan mahallere cami yapılması için öncülük etmiş biriyim. Biz camiye asla karşı değiliz. Cami üzerinden siyaset yapanlara karşıyız.

Bu ülkede din-iman, cami-Kur’an üzerinden bir oyun oynanıyor. İslam’ın özüne, felsefesine, geleneğine aykırı uçuk kaçık bir fikir atılıyor ve bu dindarlık adına yapılıyor. Eleştirenler de din-iman, cami-Kur’an karşıtı gösteriliyor. Böyle basit ve şeytanca bir tezgâh maalesef bu ülkenin çıkmazıdır. Böylece hem gündem değişiyor. Hem de din üzerinden oluşturulan gerginlikten nemalanma oluyor. Bu oyunun bir parçası olmamaya çalışacağız.

Ben İmam Hatip Lisesi Mezunuyum. Eskiden İmam Hatipler arka bahçe idi şimdi has bahçe oldu. Bu ülkenin çocuklarını çocukluk yaşlarında bile ayrıştırmak bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür.”

Bu röportajdan rahatsız olan bir gazete: İmam mısın, Dede mi? başlığını attı ve:

‘CHP İstanbul Milletvekili Emekli Müftü İhsan Özkes, Mecliste cemevi açılması gerektiğini savunarak “Elbette cemevleri olmalıdır. Cemevi Mecliste olsa yer mi yarılır gök mü delinir” dedi. Aynı Özkes, Çamlıca tepesine cami yapılmasına ise karşı çıkarak, “Çamlıca’ya cami yapmak israftır. Zaten orada bir mescit var” argümanlarını ileri sürdü. Eski müftü Özkes’in cemevi istemesine rağmen camiye karşı çıkması “İmam mısın, Dede mi” yorumlarına sebep oldu”…. şeklinde bir haber yaptı.

Yukarıdaki verdiğim röportajda çirkin bir oyuna dikkat çekmiştim: “Bu ülkede din-iman, cami-Kur’an üzerinden bir oyun oynanıyor. İslam’ın özüne, felsefesine, geleneğine aykırı uçuk kaçık bir fikir atılıyor ve bu dindarlık adına yapılıyor. Eleştirenler de din-iman, cami-Kur’an karşıtı gösteriliyor. Böyle basit ve şeytanca bir tezgâh maalesef bu ülkenin çıkmazıdır. Böylece hem gündem değişiyor. Hem de din üzerinden oluşturulan gerginlikten nemalanma oluyor. Bu oyunun bir parçası olmamaya çalışacağız.”

Ben önce bir insanım. İnsanlığım gereğidir ki ne imam ne de dede ayırmam. Mağdur olan imamın da yanındayım, dedenin de yanındayım. Nitekim ecrimisil konusunda mağdur olan imamlarla ilgili kanun teklifi verdiğimde malum gazete haber yapmamış ancak imamların baskısıyla birkaç kelime yazmak zorunda kalmıştı.

Amerikan askerlerinin Afganistan’da öldürdükleri Müslümanların üzerlerine tuvalet yapmaları nedeniyle TBBM’de basın açıklaması yaparak kınayan tek milletvekili idim haber yapmadılar.

Yine Afganistan’da NATO askerlerinin Kur’an-ı Kerimleri yakmasını TBMM’de basın açıklaması yaparak sadece ben kınadım yine haber yapmadılar.

Irak’ta cami bombalatma emri verdiğine dair hakkında iddialar bulunan Haşimi’nin Türkiye’de krallar gibi ağırlanmasıyla ilgili soru önergesi verdim haber yapmadılar. Kur’an-ı Kerimi, camiyi, dini-imanı savunan onlarca açıklama yaptım tınmadılar. Cemevi sözünü duyunca kimyaları bozuluyor.

Tarih boyunca horlanan, ezilen Aleviler ve dedelerin hakkını savunmak insanlıktan zerre kadar nasibi olan herkesin görevidir. Eğer Alevilerin ve dedelerin yaşadığı bu mağduriyeti Sünniler ve imamlar yaşamış olsaydı emin olunuz ki Aleviler ve dedeler kendi haklarını savundukları kadar onların da haklarını savunurlardı. Türkiye’nin sorunu da burada yatıyor. Empati yaparak, kendi yerine koyarak düşünmemektir.

Seçme hakkım olmadan Allah beni kendilerine Sünni denilen insanlar arasında yaratmıştır. Ben de imam, müftü ve milletvekili olmuşum. Allah’ın kulları arasında bir ayırım yapmamak hem inancımın gereğidir hem de milletvekilliğimin gereğidir. Şayet Allah beni kendilerine Alevi denilen insanlar arasından yaratmış olsaydı ve dede olsaydım yine inancım gereği insanlar arasında hiçbir ayırım yapmazdım. İnsan olmadıktan sonra imam olsan ne olur, dede olsan ne olur, gazeteci olsan ne olur. İnsan olmayan bin imama, insan olan bir dedeyi yeğlerim. İnsan olmayan bin dedeye de insan olan bir imamı yeğlerim. Asıl olan imam veya dede olmak değil insan olmaktır. Tekrar ediyorum hayatta savunduğum görüş şudur: Önce insan ol, sonra ne olursan ol.”

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu