Önce insan olmak-1

Ekleyen admin on Ara 29th, 2012 kategori : ihsan Özkes. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Elhamdülillah Müslüman’ım ve Elhamdülillah CHP’liyim. Rahmetli Türkan Saylan’ın cenazesinde yaptığım konuşma ile daha çok tanındım. Aklıma her geldiğinde Türkan Saylan’a rahmet okuyor ve minnet duyuyorum. O beni çok iyi anlamıştı. Nur içinde yatsın. Türkan Saylan benim gibilerin çok olmasını istiyordu. Ben de Türkan Saylanların çoğalmasını diliyorum.

Mevlana der ki: Yiğitler solda durur, çünkü kalp soldadır. CHP’de milletvekili olmakla bahtiyarım, huzurluyum. Çünkü harama, kul hakkına, yolsuzluğa, hırsızlığa karşı alnı açık bir partideyim. Partili arkadaşların teveccühüne, saygısına ve sevgisine o kadar muhatap oluyorum ki böyle bir saygıyı ve sevgiyi hiçbir hoca AKP’de göremez’ diye düşünüyorum.

Hayatta savunduğum görüş şudur: Önce insan ol, sonra ne olursan ol.”

Bu ülkede kiliseler, kilise evleri, havralar açılıyor. Hıristiyanlar da Museviler de bu ülkenin vatandaşları olduğuna göre elbette ibadet yerleri de olmalıdır. Elbette Cemevleri de olmalıdır. Cemevi Mecliste olsa yer mi yarılır, gök mü delinir? Onlar bu ülkenin evladı değiller mi? Alevilerin vergileri nereye harcanıyor? Nerde kaldı alevi açılımları? Nerede kaldı ileri demokrasi?

Bir emekli müftü olarak son CHP Kurultayında delegelerden en yüksek oy alanlar arasındayım. CHP asla bir Alevi partisi değildir. Bu söylenti ötekileştirmeden yararlanan çevrelerin asılsız iddialarıdır.

Türkiye’nin giderek muhafazakarlaştığı doğrudur. Ancak içi boşaltılmış ve siyasallaşmış bir muhafazakarlık vardır. Beni, yetiştiğim çevreler, aldığım eğitim ve kültür nedeniyle belki böyle değerlendirenler olabilir. Ancak ben hem Müslüman hem laik olunabileceğinin örneğiyim. Ülkemizde benim gibi milyonlarca insan var.

Sayın Başbakan Ramazan fırsatçılığı yapıyor. Hem camiyi hem de Ramazanı istismar ediyor. Orada yaptığı konuşmada Avrupa yakasında Selatin Camileri olduğunu, Sultan Ahmet’in Sultan Ahmet, Sultan Fatih’in Fatih, Sultan Süleyman’ın Süleymaniye Camilerini sayıyor ve Anadolu yakasında Selatin Camisi yoktu Selatin Camisi yaptık şeklinde söylüyor. Açık seçik sultanlık ve padişahlık özentisini sergiliyor. Çünkü selatin sultanlar, padişahlar anlamındadır. Bu konuşması gerçekten çok manidardır.

Camide VIP salonu da bu özentinin eseridir. Selatin camilerinde padişahların namaz kıldığı bir bölüm vardır ve adına hünkar mahfili denir. Padişah Cuma namazı kılmaya geldiğinde ayrı bir kapıdan hünkar mahfiline gelir, orada namazını kılar. O halkı görür ama cami cemaati onu göremez. Oradan çıkarken Cuma selamlığı bölümünde toplanan halka “kullarım” diye seslenir. VIP salonu da 2012 yılının hünkar mahfili versiyonudur. Camiler Allah’ın evleridir. Allah’ın evlerinde Allah’ın kulları eşittir. Peygamberimizin ifadesiyle bir tarağın dişleri gibi eşittirler.

Mimar Sinan’ın yaptığı o şaheserler ile beton yığınlarından yapılan camiyi sanki Mimar Sinan yapmış gibi sunmak başta Mimar Sinan’a hakarettir. Çünkü Mimar Sinan asrının sanat ve estetiğini sunmuştur. Mimar Sinan’ın ruhu bugün yaşadığımız asırdaki sanat ve estetiğinin görülmesini ister.

Hele Mimar Sinan’a hitaben cami duvarına yazılan Kitabe’de Başbakan’ın Mimar Sinan’a yazdırttığı yazı tam bir garabettir. Bu güne kadar hangi padişah hangi devlet adamı cami duvarına kitabe yazdırtmış ve imzasını atmıştır. Sayın Başbakan din istismarında kural tanımıyor.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu