Diyanet

Ekleyen admin on Ara 22nd, 2012 kategori : ihsan Özkes. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Diyaneti kuran parti olarak, diyanet kurumuna ve din görevlilerine saygılıyız. Diyanetin ancak siyaset üstü olmasıyla saygınlığını koruyabileceğine inanıyoruz. Çünkü yüce dinimiz İslam ilahi bir dindir, evrenseldir ve tüm insanlığa gelmiştir, partiler üstüdür, hiçbir partinin tekelinde olamaz, siyasi vesayet altına alınamaz.

Ancak, Atatürk’ün kurduğu Diyanet, TRT’de okuttuğu mevlitlerde Atatürk’e bir Fâtiha’yı bile çok görüyor.

Ruhban Okulu’na destek veren Diyanet Başkanı Cemevleri’ne köstek oluyor. Cemevleri’nde kılınan şehit cenazelerine devlet erkanının katılmaması, birlik ve beraberliğimize zarar veriyor. Alevilerin vergilerinin de içinde bulunduğu diyanet bütçesinde Alevilerin hakları görmezlikten geliniyor. Alevilerin ‘haram olsun’ dedikleri diyanet bütçesi, lüks otellerde düzenlenen etkinliklerle tıka basa yeniliyor.

Genellikle, Hanefi mezhebini esas alan diyanet’in başkanı unutmasın ki; Emevi iktidarınca Ehli Beyt’e yapılan zulümlere karşı koyması ve o dönemde ilk defa kurulan özel yetkili mahkemelerde yargıçlığı kabul etmemesi nedeniyle Ebu Hanife şehit edilmiş ve İmamı Azam -yani- (En büyük imam) unvanını almıştır.

Neşet Ertaş’ın cenazesinde adeta merhumun Müslümanlığı sorgulanmış ve başbakanın konuşmasıyla dini cenaze merasimi, miting havasına dönüşmüştür.

Sipariş üzerine iktidara uygun kürtaj fetvası veren Diyanet Başkanı, Başbakan’ın gözlerine değil, Kur’an’a bakarak fetva vermelidir, AKP’ye değil, Allah’a yakın olmaya çalışmalıdır.

Diyanet, Türkiye’nin diyaneti olma vasfını yitirmiş, iktidarın güdümüne girmiştir. Kanunun verdiği halkı dini konularda aydınlatma görevini unutmuştur, Sayın Görmez’in başkanlığında Diyanet, siyaset ve ticaretle uğraşırken, ülkede cinciler, üfürükçüler, medyumlar, bidatler ve hurafeler kol geziyor.

Altı ticarethane üstü camiler, diğer deyişle ‘camili iş yerleri’çığ gibi çoğalıyor. Bedensel engelliler, yaşlılar, hastalar ve çocuklar bu camilere gitmekte güçlük çekiyor. “AKP’li kaç milletvekili ve belediye başkanının camili işyerleri var?” soru önergeme henüz cevap alamadım. Kur’anıKerim “Mescitler Allah’ındır” (72/Cin Suresi ayet,18)buyururken, zamanımızdaki ‘camili marketler’ çoğunlukla AKP’lilerindir.

“Birleştiren, bir araya getiren” anlamında olan camilerin yerleri İslam tarihi boyunca tartışma konusu olmamıştır. Çünkü ihtilaf edilen ve tartışılan bir cami içerdiği mana ve vasıflarla bağdaşmaz. Bu nedenle camiler, günlük sıcak siyasetin üstünde yer almalıdır. “Dırar mescidi” gibi “riya, inat ve israf mescitleri” olmamalıdır. Zira temelinde ihlas ve tevazu bulunmayan bir caminin yüksekliği ve büyüklüğü ancak bânisinin vebalini yükseltir ve büyütür.

Dünyanın en pahalı haccını yapan hacıların parasından Diyanet işleri başkanının lojman tamiratına 400.000 tl harcanması kabul edilemez. Hac’da 14 milyon Suudi riyali yolsuzluk iddiasıyla ilgili soru önergeme 9 aydır cevap verilmemesi düşündürücüdür.

Diyanet başkanını eleştirenleri, karalayan tetikçi internet siteleri, organizenin boyutunu göstermektedir.

Diyanet, kutsiyet perdesiyle örtülen, haram ve israf batağında, haksızlık ve yolsuzluk çamurunda bir kurum asla olmamalıdır. Diyanet vakfı ve diyanetin harcamaları şeffaf olmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanına Devlet Denetleme Kurumunu harekete geçirerek inceleme yaptırması çağrımı tekrarlıyorum. Hiçbir makam dokunulmaz değildir. Yaptığından sorgulanmayan ve dokunulmaz olan sadece Allah’tır.

Diyanetten sorumlu bakanın memleketinde, “Karısı, kızı düğünde oynayan deyyustur” diyen müftü yardımcısının halen görevde olmasıyla, bu cüreti kimlerden aldığı açık değil midir?

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu