“Tüketen” büyüme, sür – dü – rü – le – mez !

Ekleyen admin on Tem 18th, 2011 kategori : H. Ufuk Söylemez. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

İktidar yandaşı ve holding sözcüsü “sözde” ekonomi yazar ve yorumcuları 2011 yılının %11’lik ilk çeyrek büyümesini adeta destana dönüştürüyorlar. Öve – öve, övüne övüne bitiremiyorlar.

Halbuki, el parasıyla faizle döviz borçlanarak, yine yabancı ülkelerde üretilen malları ithal etmek ve bunu da içeride vatandaşları faizle borçlandırarak tüketmekten ibaret bir büyüme rakamı ile karşı karşıyayız.

Bu durum sürdürülemez, yıllık (2011) büyümesi %5,5 – 6’yı  bile zor bulur.

Bu temponun aynen sürdürülebilmesi için oluk oluk döviz borçlanıp, kürek kürek ithalat yapıp, büyük bir iştahla tüketmeyi sürdürmemiz gerekir.

ABD, Japonya, İsrail, İngiltere, Almanya tüm AB ülkeleri ve tüm OECD ülkeleri içinde en yüksek büyüme oranına sahibiz. Ama en kötü cari açığa ve dış ticaret açığına da mahkumuz maalesef.

Üretim yerine tüketimi, tasarruf yerine borçlanmayı, imalat yerine ithalatı, tercih eden bu politikalar ülkenin rekabet gücünü yok ediyor. İhracat birçok sektörde %70 – 80 ithal girdiye bağımlı hale geldi. Yani net katma değer yaratamıyor.

Kümülatif cari açık 62 milyar doları geçti. Dış ticaret açığı da yıllandırılmış olarak (kümülatif) 92,4 milyar dolara çıktı.

Yani büyüme ilk çeyrekte çift rakamlı gerçekleşti. Ama tarihimizde ilk kez dış ticaret açığımız aylık olarak Mayıs ayında çift haneye çıktı ve 10,057 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Seçim öncesi bol keseden dövizle borçlanıp, sınırsız ithalat yapıp, ölçüsüz tüketerek tam bir “ekonomik lale devri” yaşatıldı.

12,1 milyon kişi tüketici kredisi borçlusu oldu. 22 milyon kredi kartı kullanıcısının, yaklaşık 8 milyonu sadece asgari tutarı ödeyerek yaklaşık 12 – 15 milyar TL’lik borçlarına takla arttırarak “yüzdürür” hale geldi.

Şimdi, Türk ekonomisinde hem özel sektörde hem de kamuda önemli ve sorumlu görevler üstlenmiş, ekonomi bakanlığı yapmış ve 10 yıldan beri ekonomi politikaları hakkında ulusal medyada yazan, konuşan, üreten bir isim olarak diyorum ki;

Bu büyüme bizi “tüketen bir büyümedir” uzun süreyle sürdürülmesi mümkün değildir.

Yılsonunda bu rakamın yarısı kadar bile yıllık büyüme olması başarı sayılmalıdır.

Bu tür büyüme istihdam yaratmaz ve yatırımı teşvik etmez.

Rekabet gücünü tüketir.

Nitekim büyümenin %75’i tüketimden kaynaklanıyor.

Gidilen yol yanlıştır. ABD – F tipi ve PKK’nın istediği bir “bölücü anayasa” yapılmazsa, bu sıcak parayla büyümenin nasıl tükenişe dönüştürüldüğünü görmekten ciddi bir endişe duyuyorum.

Finansal cambazlıklarla, borsa coştu, döviz düştü teraneleriyle, sıcak para ve ithalata dayalı borçla büyüme, Türkiye’nin enerjisini, borçlanma kapasitesini, üretim gücünü, rekabet avantajını giderek tüketen bir büyümedir.

Bizden bir kez daha söylemesi ve uyarması…

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu