Dokunulmazlık kaldırılmalıdır

Ekleyen admin on Ara 8th, 2012 kategori : ihsan Özkes. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Zaten şu anda hac organizasyonunda hacıların % 60’ı diyanet, %40’ı seyahat acenteleri ile, umre organizasyonlarında da umrecilerin yarısı diyanet yarısı da seyahat acenteleri ile gidiyor. Diyanet hem hacda hem de umrede seyahat acentelerine din görevlisi veriyor ayrıca din yönünü denetliyor.

Biz “Seyahat acenteleri hac ve umre organizasyonunun tamamını yapsın, diyanet bu organizasyonlara din görevlisi versin ve dini yönünü denetlesin” diyoruz. Sayın Başkan bu önerimizden rahatsız oluyor ve bizi suçlama yolunu tercih ediyor. “Para bu kadar mı tatlı Sayın Başkan” diye soruyorum.

Seyahat işlerini seyahat acenteleri, din işlerini din görevlileri yapsın demek dini yönden suç mu?

Sayın Başkan’a göre seyahat acenteleri ile hac ve umre yapanların ibadetleri geçerli değil mi?

İnsanlar kundaktaki çocuğunu da umreye götürebilir. Kimse bir şey diyemez. Ancak diyanetin ömrü boyunca o mübarek yerleri görmek için yanıp tutuşan ve gitme imkânı olmayan nice yaşlıları götürmesi daha uygun olmaz mı demenin neresi yanlıştır?

Doğruları eğri gibi gösterme gayreti kimseye yakışmaz ama Sayın Başkan’a hiç yakışmaz.

Sayın Başkan Diyanet Başkanıdır, siyasi ve ticari bir kurumun başkanı değildir.

Rekabet kurumu diyanetin ticari etiğe uymadığını, haksız rekabet yaptığını, kar amacı güden bir teşebbüs olduğunu açıklamıştır. Sayın Başkan bu konularda nedense suskun kalmaktadır.

Diyanet, din hizmeti vermelidir, dini ticarete dönüştürmemelidir. Hacıları ve umrecileri kazanç kapısı görmemelidir, demek Sayın Başkan’ın zoruna mı gidiyor?

Diyanet İşleri Başkanı’nın Vatikanı örnek alması talihsizliktir.

Dinlerarası diyalog çerçevesinde Vatikan’la Sayın Başkan zaten sarmaş dolaş, Sayın Başkan Vatikan’a çok iyi baksın ama Vatikanlaşmasın.

Diğer bir güncel konu da dokunulmazlıktır.

İslam’da dokunulmazlık yoktur. İslam’da dokunulmaz olan sadece Allah’tır. Çünkü Allah yaptığından sorumlu değildir. İstisnasız her insan yaptığından sorumludur. Nitekim Allah şöyle buyurur: “Allah, yaptığından sorgulanmaz; insanlar ise sorguya çekilirler.” (21/Enbiya Suresi, Ayet 23.)

“Başbakana dokunmak bana göre ibadettir” diyen AKP’liler gerçekten sevap işlemek istiyorlarsa “Sayın Başbakan’ın ve tüm milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırsınlar.

Peygamberler bile yaptığından sorumludurlar. Hz. Muhammed birkaç ayette Allah tarafından uyarılmıştır. (Bkz, 80/Abese Suresi, ayet 1-10) 1400 yıl önceki Müslümanlar Hz. Muhammed’e bazı görüşlerinin yanlış olduğunu söyleyebiliyor, O da kendi görüşünden vazgeçip halkın görüşlerine uyabiliyordu. (Bkz, Heysemi, Mecmauz Zevaid, VI,32; Üsdü’l-Ğabe, II,357.)

Günümüzde İmam Hatip mezunu Sayın Başbakan’a bazı görüşlerinin yanlış olduğu söylenebiliyor mu?

Müslümanlıkta dokunulmazlık yoktur.

Seçkin bir aileden bir kadının hırsızlığına göz yumulmasını isteyenlere Hz. Muhammed: “İsrailoğulları aralarında mevki ve makam sahibi kişiler hırsızlık yaparlarsa onlara dokunmazlardı. Ama zayıf ve kimsesizler hırsızlık yaparlarsa onları cezalandırırlardı. Eğer hırsızlık yapan Mahzun oğullarından bir kadın değil de kendi kızım Fatıma bile olsa, onu cezalandırırdım” demiştir. (Buhari, Ahkam, 12; Müslim, Hudud, 8.)

Kimi sözde dindarlar kendi dokunulmazlıkları yetmezmiş gibi “en iyi hırsız bizim hırsız” dercesine nice yolsuzlukları da koruma ve kollama altına almıyorlar mı?

Dokunulmazlık, ülkemizde yolsuzluk ve haksızlıkları üreten bir bataklık haline dönüşmüştür. Eşitlik ilkesine aykırıdır, çağdaş ve uygarlığın önünde büyük bir engeldir.

Dokunulmazlık kaldırılmalıdır.

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu