İslam, İlahi Bir Dindir, ne Sağcılıktır ne de Solculuktur

Ekleyen admin on Kas 30th, 2012 kategori : ihsan Özkes. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yüce dinimiz İslam 1400 yılı aşkın süredir vardır ve kıyamete kadar da var olacaktır.

Günümüzde, dini söylemlerle siyaset yapan partiler yokken de ülkemizde İslam vardı ve halkımız Müslüman’dı.

Kimse İslamiyet’i Allah’la Kandıran Partilerden öğrenmedi.

Din tutar gibi parti tutulmaz. Camiye imam seçer gibi başbakan seçilmez.

Herhangi bir partiyi dinin yerine koymak, öncelikle Allah’a ve O’nun dinine saygısızlıktır.

Yüce dinimiz, hiçbir partinin şemsiyesi altına giremeyecek kadar büyüktür. Kâinat kadar geniş olan İslam’ı bir partinin içine hapsetmek kimsenin haddi değildir

Din, partiler üstüdür. Hiçbir parti dini temsil edemez. Din, hiçbir partinin tekelinde olamaz.

Kimseye partisine göre cennette rezervasyon yapılamayacağı gibi cehenneme bileti de kesilemez.

Sağ ve sol terimleri 1789 Fransız İhtilali’nden sonra ortaya çıkmış kavramlardır. Fransız İhtilali’nden önce dünyada sağ ve sol kavramları yoktu. Fransa’da krallık vardı. Kral hanedanı ve kiliseler, insanları sömürüyordu. Fransa’da halk ihtilal yapınca iktidardakiler halkın yönetime katılmasını kabul etti ve bir meclis oluşturuldu.

Halkı, emeği, insan haklarını temsil edenler salonun soluna oturdular.

Kralın baskısını, kilisenin sömürüsünü, halkın ezilmesini, statükoyu temsil edenler de salonun sağına oturdular.

Meclisin soluna oturanlara solcu, sağına oturanlara sağcı denildi.

Halkın emeğini, alın terini, haklarını, paylaşımı öne çıkarmak isteyen solun dinsizlikle, din düşmanlığı ile ilgisi yoktur.
Allah, yarattığı kullarını şucu-bucu diye ayırmaz.

Partilere dini açıdan bakmak ve din ekseninden değerlendirmek büyük bir hatadır.

Çünkü İslam ilahidir, Allah’ın dinidir, ne sağcılıktır ne de solculuktur.

Dinimiz sağcılığa ne kadar yakınsa solculuğa da o kadar yakındır. Sağcılıktan ne kadar uzak ise solculuktan da o kadar uzaktır.

Ancak ülkemizde, sağcılık ile dinin birbirine karıştırılması, solculuk ile dinin arasına bir mesafe konulması gibi yanlışlık yaşanmaktadır.

Konunun uzmanlarınca malumdur ki, İslam’ın sol ile örtüşen mesajları, sağ ile örtüşen mesajlarından daha çoktur.

İlla İslam’ı sağa veya sola yaklaştırma gibi bir yanlışlık yapılacak ise; İslam’ın sağdan daha çok sola yakınlığını savunmak, İslam’ın sağcılık gibi algılanmasından daha az hata içerir.

Solcu Müslüman olmaz” diyenler eğer bunu dini hassasiyetlerinden dolayı söylüyorlarsa, iyi bilsinler ki “Sağcı Müslüman” hiç olunmaz.

Allah’ın dininin kaynağı bellidir, Kuran ve sahih sünnettir. Evrensel olan bir dini tutup da Türkiye’deki herhangi bir parti ile eşleştirir veya bir partiye indirgerseniz; işte bu başta Allah’a haksızlık olur, din de daraltılmış olur.

Dini daraltmaktan, imanı da tartmaktan vazgeçsinler.

Peygamberimiz döneminde, İslam gelmeden önce, Mekke’nin işlerinin yürütüldüğü “Darunnedve” denilen idare binasında Mekke’nin simgesi olan bir bayrak vardı. O bayrak savaşlarda, düğün ve şenlik gibi etkinliklerde Mekkeliler adına çıkartılırdı. İslam gelince bu bayrağı yine çıkarmak istediler. Peygamberimiz “İslam, bu bayraktan daha geniştir” dedi.

İslam evrenseldir ve tüm insanlığa gelmiştir. Partilere göre din üzerinden hükmetmek, bir partiyi dinin içine alıp, diğer partiyi dinin dışına itmek gibi bir talihsizlik yapılamaz. İlahi olan yüce dinimiz, siyasi olan partilerle asla örtüştüremez. Çünkü din ayrı şeydir, siyaset ayrı şeydir.

Siyasetin din eksenli yürütülmesinin ne dine ne de dindara faydası olmaz. Sadece din üzerinden siyaset yapanların elebaşlarının dünyalık elde etmesine yol açar. Yani halka din iman, kendilerine han hamam olur.

Kendileri Karun gibi zenginleşirler, halk da yoksullaşır.

Siyasette güreşenler, pehlivana yakışır yiğitlikle güreşmelidir.

İki kişi güreşiyor. Biri bakıyor ki yenilecek, önceden bilinçli olarak cebine koyduğu Kuran’ı çıkarıyor ve rakibine “Sen beni yenemezsin. Çünkü üzerimde Kuran var. Eğer ben yenilirsem Kuran da benimle yere düşer” diyor. Rakibi “Kuran’a saygınız varsa Kuran’ı bırak da öyle güreşelim” diyor. Fakat Kuran’ı asla bırakmadan güreşmekte ısrar edince, erkekçe bir güreş de olamıyor.

Çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde basit bir anlatımla yaşanan seçimlerin tablosu böyledir.

Siyasi partilerin din üzerinden gerginlik yaratarak 60 yıldır yürüttüğü siyaset, ülkemize ve insanımıza huzur ve mutluluk getirmemiştir.

Seçimlerde rakip partiler bir birleriyle halka sunacakları projelerle yarışmalıdır. İşsize iş bulmalıdır. Evlenme imkanı olmayan gençlere imkanlar sunarak eş edinmesi sağlanmalıdır.

Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar devri kapanmalıdır.

Herkesin insanca yaşaması ve haklarını doyasıya alması gerekir.

Bu itibarla Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ülkemiz için bir fırsattır. Halkın rahat bir nefes alması için bir şanstır. 12 Haziran seçimlerinde bu fırsat ve şansın değerlendirilmesine ülkemizin ve halkımızın ihtiyacı vardır.

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu