IMF Başkanına ABD – Sarkozy tezgahı mı ?

Ekleyen admin on Tem 9th, 2011 kategori : H. Ufuk Söylemez. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

IMF Başkanı Dominique Strauss – Kahn, (DSK), cinsel saldırı iddiasıyla ABD’de, Mayıs ayında gözaltına alınmıştı.

Uçakta gözaltına alınan, elleri kelepçeli olarak dünya medyasına teşhir edilen ve kefalet talebi de reddedilerek tutuklanan Kahn, IMF Başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı.

Bilahare 6 milyon dolar kefaletle ev hapsine alınan DSK, geçen hafta da bu kez kefaletsiz olarak salıverildi. Gerekçe otel görevlisi kadının çelişkili beyanları ve şüpheli ilişkileri olarak açıklandı.

Bu olay meydana geldiğinde 17 Mayıs 2011 tarihinde bu köşede aynı başlıkla bir yazı kaleme almıştık.

Fransa’da önümüzdeki yıl yapılacak olan C. Başkanlığı seçimlerinde bugünkü Başkan Sarkozy’e karşı en güçlü aday olan DSK’a acaba bir siyasi tezgah mı kuruldu sorusu sormuştuk.

Bu konuda en inandırıcı senaryo ise ABD’nin Sarkozy’in iktidarını sürdürmesi için böyle bir tezgahı, Fransız otel zinciri Sofitel’de vizyona koyduğu yolundaydı.

DSK, itibarsızlaştırıldı.

IMF Başkanlığından istifa etmek zorunda bırakıldı.

Yerine Sarkozy’e en yakın Bakanlardan C. Lagarde’nin IMF Başkanı olmasının önü açıldı.

Sarkozy, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde rakibini yıpratmış hatta belki de saf dışı bırakmış oldu.

ABD, Sarkozy gibi manüple edebileceği bir isimle elini AB’nin içinden çekmemiş oldu.

AB’deki krize ve euronun geleceğine destek vermek isteyen IMF politikaları çöpe atıldı.  ABD doları euro karşısında rezerv para olma önceliğini pekiştirmiş oldu.

Ama, bütün dünya da bu süreçte ABD adaletinin nasıl “sözde” bir adalet olduğunu ibretle gördü.

Yalnız ABD ve Sarkozy eğer böyle bir tezgahı organize ettilerse ihmal ettikleri küçük bir nokta kalıyor geriye.

O da Fransız halkının, eğer DSK aday olmaya ilan edilirse bütün bu kirli senaryoları boşa çıkaracak bir demokrasi tokadı atma ihtimali.

Ne demişler, son gülen iyi güler…

 

*Cari açığımız, Yunanistan’dan bile fazla!

 

Şaşırtıcı ama, iflas ve temerrüde düşme sınırında büyük bir sosyo – ekonomik kaos yaşayan Yunanistan’ın cari açığı Türkiye’den daha düşük.

Euro bölgesindeki ülkelerin cari açıklarının milli gelire oranının ortalaması sadece – %0,4 (binde dört). Euro bölgesi ülkeleri içinde cari açığının milli gelire oranı en yüksek olan ülke ise Yunanistan. Yunanistan’da cari açığın milli gelire oranı – %4,5 (yüzde dört buçuk).

Türkiye’de ise – %7,9 (yüzde yedi nokta dokuz).

Çin, Japonya, Avusturya, Almanya, Macaristan, Danimarka, Rusya, G. Kore, Arjantin, İsrail gibi bir çok ülkede ise bırakın cari açığı, cari fazla var.

Yıllardır bu köşede yazıp, televizyonlarda konuştuk. Gerçekçi kur uygulamasına geçilmeden, Tobin vergisi türü, sıcak paraya kademeli bir vergi getirilmeden cari açığın ve sıcak paranın kontrolü çok zor.

Çünkü diğer tedbirlerin yan etkileri daha sıkıntılı olur.

Enflasyon hedeflemesinden vazgeçilmelidir. %4 enflasyon hedefi yerine istihdamı ve büyümeyi ihmal etmeyen %8 – 10 civarında makul bir enflasyonla gerçekçi kur uygulamasına geçilmelidir.

Biz aylardır sıcak para ve ithalata dayalı tüketim politikalarının bizi bu noktalara sürükleyeceğini yazdık, uyardık.

Sadece eleştirmiyoruz, çözüm yollarını da göstermeye çalışıyoruz.

Ama iktidar kanadından dinleyen ya da anlayan pek yok gibi…

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu