YOZGAT’TAN KISA KISA

Ekleyen admin on Eyl 25th, 2012 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi

Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi.

Bu yıl düzenlenecek olan 5.Gurbetçiler Şöleni artan terör olayları ve her gün alınan şehit haberleri nedeniyle üçüncü kez ertelendi. Sorgun Belediyesi’nin her yıl düzenli olarak yaptığı ve sılaya özlemle hasret gidermeye gelen gurbetçilerin yoğun katılımıyla düzenlenen şölen bu yıl yapılamadı. Zara ve Murat Kekilli’nin konser vereceği ve ilk olarak 24 Ağustos Cuma günü yapılması planlanan konser programı Gaziantep ve Hakkari’de yaşanan terör olayları nedeniyle 7 Eylül Cuma gününe ertelendi. Afyon’da cephanelikteki patlamada şehit olan 25 askerimizin acısıyla ikinci kez ertelenen program, son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi.

Boğazlıyan’da okul servisleri denetledi

Boğazlıyan ilçesinde trafik ekipleri okul servislerini denetlendi.

İlçe Emniyet Müdürü Erdal Tepe, yaptığı açıklamada, öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi.

Tepe, ”Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri, belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki ‘okul taşıtı’ ve ‘Dur’ levhalarının standartlara uygunluğu, yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi” dedi.

Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da gerekli tedbirlerin alınacağını anlatan Tepe, kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı.

9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu

Ankara Etimesgut Belediyesi’nin 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Anadolu’nun ve Türk dünyasının dört bir yanına ait yöresel lezzetleri bulmak mümkün. Yöresel tatlar arasında Yozgat’ın testi kebabından arabaşasına kadar pek çok lezzet yer alıyor.

Festivale gelenler, gözleme, cağ, madımak, keş, bal, kadayıf dolması, kömbe, çigbörek, bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım, Azerbaycan, Erzurum, Çankırı, Doğu Türkistan, Yozgat, Kırıkkale, Kazakistan, Samsun, IrakTürkmeneli, Çorum, Tokat, Balkan Göçmenleri, Kars, Ardahan, Iğdır, Gaziantep, Türkmenistan, Gümüşhane, Karadeniz, Kırgızistan, Ankara, KKTC, Niğde, Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezzetler ziyaretçilere sıcak sıcak servis ediliyor. Peynirli, patatesli, kıymalı, ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu, Yozgat’ın testi kebabı, arabaşısı, yufkası, Çankırı’nın keşkeki ve gözlemesi, Sivas’ın madımakı ile organik Zara balı, Ankara’nın döneri, tavası, kavunu, daha birçok yöresel lezzet festivalde sunuluyor.

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu