‘Manşet’

Sorgun’da Kudüs protestosu

ORHAN DOĞAN – Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump‘ın Kudüs‘ü İsrail‘in başkenti olarak tanıması Yozgat’ın Sorgun ilçesinde STK’lar tarafından gösterilerle protesto edildi.
Cuma Namazı sonrasında Belediye Meydanı’nda toplanan STK temsilcileri adına bir açıklama yapan Osmanlı Eğitim Derneği Sorgun Temsilcisi Hamdi Yüksel,
Bir asra yakındır işgal altında ve her türlü hukuksuzluğa sahne olan İslam dünyasının ilk kıblesi Kudüs’ün, Siyonist idare [...]

Kadına şiddet protesto edildi

ŞAHİN ÖZMEN – Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü, kapsamında Sorgun’da yürüyüş düzenlendi.
Sorgun Toplum Sağlığı Merkezi tarafından düzenlenen yürüyüş Hükümet Konağı önünden başladı.
Hükümet Konağı önünde toplanan kadınlar, ellerinde “Kadına yönelik şiddet suçtur”, “Kadına yönelik şiddete son”, “Şiddet varsa 155,156,157,183’ü ara” pankartlarıyla Şefaatli Caddesi, İlyas Arslan Bulvarı’nı takiben Hastane Caddesi’nde yürüyüşü sona erdirdiler.
Yürüyüş [...]

Gazetemiz Sorgun Postası 38 yaşında

ŞAHİN ÖZMEN – 38 yıl önce bu gün, 25 yılını doldurduktan sonra öğretmenlik mesleğinden emekli olan sevgili babam, yol göstericim, bana önderlik yapan, sıkıştığımda hep yanımda olan Doğan Özmen tarafından kuruldu Sorgun Postası..
Aslında 12 Eylül darbesi öncesi atılmıştı gazetenin temelleri. Ancak araya askeri darbe girince, 28 kasıma kadar beklemek zorunda kaldı.
Aldığı emekli ikramiyesini matbaa ve [...]

Uzman Çavuş Şanlı son yolculuğuna uğurlandı

ŞAHİN ÖZMEN – Tunceli‘nin Hozat ilçesinden Elazığ‘a giderken otomobilin şarampole yuvarlanması sonucunda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Nuri Şanlı’nın cenazesi, memleketi Yozgat’ın Sorgun ilçesi Yaycılar köyünde toprağa verildi.
Elazığ Belediyesine ait cenaze nakil aracıyla Yaycılar köyüne getirilen Şanlı’nın cenazesi ilk önce helallik alınması için baba evine götürüldü.
Şanlı’nın cenazesi daha sonra cenaze namazının kılınacağı köy meydanına getirildi. Yozgat İl [...]

Sorgunlu çobanın el becerisi dikkat çekiyor

ŞAHİN ÖZMEN – İlçemize bağlı Araplı beldesinde yaşayan Müslüm Bükücü’nün hayvanlarını otlatırken bulduğu dalları işleyerek yaptığı bastonlar, kuşlar dikkat çekiyor.
Büyük bir el becerisine sahip olan 25 yaşındaki Müslüm Bükücü, hem inşaat işlerinde çalışıyor hem da hayvan otlatarak geçimini sağlıyor. Hayvanları otlatırken doğada çok vakit geçiren Bükücü, arazide bulduğu ağaç dallarını basit aletlerle yontarak ilginç sanat [...]

Engelli kardeşlerin inanılmaz azmi

İlçemize bağlı Karabalı köyünde kas erimesi hastalığı nedeniyle hayatlarını tekerlekli sandalyeye bağlı sürdüren Kazım (37) ve Gülcan Kasımoğulları (28) kardeşler, internet üzerinden kurdukları ’Radyo Karabalı’ ile seslerini dünyaya duyuruyorlar.
Tekerlekli sandalyeye mahkum bir şekilde hayatlarını sürdüren Kasımoğulları kardeşler, hayata küsmek yerine internet üzerinden kurdukları ‘Radyo Karabalı’ ile evlerinin bir odasında yayın yaparak bir yandan hayata, bir [...]

Yozgat’ta dünyanın en büyük bayrağı yapıldı

ŞAHİN ÖZMEN – Yozgat’ın Sorgun ilçesinde 1996 yılında, eski gazeteci, emlak danışmanı Sorgunlu Salim Taşcı’nın yapmış olduğu “Gazeteciler Hatıra Ormanı’nın” içerisine, Sorgun Belediyesinin katkılarıyla Dünyanın en büyük bayrağı yapıldı.
Taşcı gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, 38 bin metrekarelik alana yapılan bayrağın dünyanın en büyük bayrağı olduğunu ve Guinness Rekorlar Kitabına başvuruda bulunarak bayrağın büyüklüğünü tescil ettireceğini söyledi.
Rekorlar [...]

Sorgun’da Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. Yıldönümü Sorgun Belediye Meydanında gerçekleştirilen törenle coşkuyla kutlandı.
Törende konuşan Kaymakam Mustafa Altınpınar Cumhuriyet yönetiminin seçme seçilme hakkının bütünüyle millete ait olduğu, zümre ve sınıf yararını değil, milletinin yararını ön planda tutan, kamu yararına dayanan bir yönetim şekli olduğunu ifade etti.
Cumhuriyet rejiminin kuvvetini, dayanağını kişi, zümre ve sınıf hâkimiyetinden değil, geniş [...]

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Sorgun’da yapıldı

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği 2017 Yılı Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Sorgun’da yapılıyor.
Termal otelde gerçekleştirilen meclis toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Havza Belediye Başkanı Murat İkiz’in vekaletten başkanlık ettiği meclis toplantısında sürekli yayanı çıkarmak, belediyeler arası işbirliğinin sağlanması, üye olmayan belediyelere ücretli eğitim verilmesi gibi konuların üzerinde duruldu.
Toplantı sonrasında bir açıklama yapan [...]

Sorgun’da pekmez kazanları kuruldu

ŞAHİN ÖZMEN – Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bağ bozumunun başlamasıyla birlikte köylerde ve kasabalarda pekmez kazanları kurulmaya başladı.
Sorgun’un Bahadın beldesinde Belediye tarafından kurulan kazanlarla, 1 ton 500 kilo pekmez üretildi.
Bahadın Belediye Başkan Vekili Mehmet Aktürk Türkiye genelinde olduğu gibi, Bahadın’da da bağcılık ve pekmezciliğin canlanması için yeniden çalışmalara başlandığını, bu çalışmaların AB projesi kapsamında yapıldığını söyledi.
Aktürk [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu