‘Manşet’

Genç girişimci Arslan çiftlikte ürettiği sütleri sütmatik ile satıyor

İlçemizin genç girişimcilerinden Taha Arslan (24), Yozgat’ta birr ilke imza atarak vatandaşın günlük taze çiğ süt ihtiyacını karşılamak için “sütmatik” kurdu.
Arslan hedefinin 200 kilometrelik bir alanda sütmatik ağını yaygınlaştırmak olduğunu ifade ederek, ikinci ve üçüncü sütmatiği yine Sorgun’un değişik bölgelerinde kurucağı bilgisini verdi.
Bu iş için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) destek aldığını ifade [...]

Sorgun’da dev lahanaların hasadı başladı

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Çiğdemli kasabasının Burunören mahallesinde yetiştirilen ve ağırlığı 47 kilograma kadar ulaşan dev lahanaların hasadı yapıldı.
Sorgun Milli Eğitim Müdürlüğünden 5 yıl önce emekli olduktan sonra Burunören köyüne dönen İbrahim Aydoğan, pancar ve hububat yerine daha fazla gelir elde edebileceğini düşündüğü lahana üretimine başladı.
Tarlasına damlama sistemi kuran Aydoğan, kimyasal yerine hayvansal gübre kullanarak [...]

Yabancı otlarla mücadelede kaz ve koyunları kullanıyorlar

Yozgat’ın Kadışehri ilçesine bağlı Kabalı köyünde, yabancı otla mücadele, ilaç ve mekanik yöntem yerine kaz ve koyunlarla yapılıyor.
Deveci Havzası Meyvecilik Entegrasyon Projesi kapsamında, 2009 yılında tarlalarını birleştiren Kabalı köyü sakinleri, 10 bin 920 dekar tarım alanı ortaya çıkardı. Arazinin 5 bin 540 dekarlık bölümünde oluşturulan meyve bahçesinde, elma, armut, şeftali, nektarin ve kiraz yetiştiriliyor. Arazilerini [...]

Belediye bin adet fidan dikti

YOZGAT – Sorgun Belediyesi, ‘Ahrete intikal eden her birey, evlenen her yeni çift ve doğan her bebek için fidan dikimi’ etkinliği düzenledi.
Üçtepeler mevkisinde düzenlenen etkinlikte, bin adet çam ve lavanta fidesi toprakla buluştu.
Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci, seçim vaatlerinin arasında, ‘Ahirete intikal eden her birey, evlenen her yeni çift ve doğan her bebek için [...]

Adı gibi garip köy; Garipler Köyü

Sorgun ilçesine bağlı Garipler köyü, adı gibi garip. Hayalet köyü andıran, yolu halen stabilize olan Garipler köyünde 1970′li yıllara kadar bir bölümü cami, diğer bölümü okul olarak kullanılan tarihi kilise binası, Vakıflar tarafından ‘Koruma’ altına alınınca, definecilerin uğrak yerlerinden biri haline gelmiş, tarihi yapının önemli bölümü de tahrip edilmiş.
Kilisenin duvarlarında haç figürleri, cami işlemeleri, okul [...]

Öğrenciler 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde hayvanları unutmadı

YOZGAT– Mehmet Akif Ersoy ortaokulu ile Agahefendi ilkokulu öğrencileri, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Sorgun Belediyesine ait Geçici Hayvan Bakım Evi’ne ziyarete gittiler.
Yozgat Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ali Ünal, Türkiye’de hayvan haklarının 2004 yılında yasa ile koruma altına alındığını, bu yasa hayvanların insancıl muamele görmelerini sağlayan bir yasa olduğunu belirtti.
Bu gün öğrencilerin gerçekleştirdiği [...]

MANDA ÜRETİMİ İÇİN DESTEKLER SÜRÜYOR

Sorgun İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü veterinerlerinden Şükrü Petek, ülke genelinde manda üretimini artırmak amacıyla ıslah projeleri hazırlandığını ve bu projeler çerçevesinde maddi destek sağlandığını açıkladı.
Petek Türkiye’de sığır ve koyun-keçi yetiştiriciliğine oranla az sayıda manda yetiştiriciliği yapıldığını, bunun manda ve malağın iç piyasa da maddi değerinin düşük olmasından kaynaklandığını ifade ederek “Düşük sut verimi ve [...]

10 Yaşındaki kızının yanında katledilen Emine Bulut adına kütüphane kurdu

YOZGAT – Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Erkekli köyü Muhtarı Arif Uzun, 18 Ağustos’ta Kırıkkale’de Menderes Caddesi’ndeki bir kafede, eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut’un adına köyde kütüphane kurdu.
Türkiye’de işlenen kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla böyle bir kütüphane kurduğunu ifade eden Uzun, kütüphanenin kurulmasında başta Sorgun Kaymakamı Bahadır Güneş ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı [...]

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven; “Yeni Çeltek’te ne oluyor?”

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, son zamanlarda Yeni Çeltek kömür ocağında maden işçilerinin sorunlarının arttığına yönelik bir açıklama yaptı. Sorgun Yeni Çeltek kömür ocağında yeraltında çalışan madencilerin işten çıkarma sorunuyla baş başa olduklarını söyleyen Keven,
“Sorgun Yeni Çeltek kömür ocağı yıllardır TKİ ve Pankobirlik ortaklığıyla devam eden kamunun da güvencesinin olduğu bir maden ocağıdır. [...]

Yozgat’ta 74 bin 935 öğrenci yeni ders yılına merhaba dedi

YOZGAT – Yozgat‘ta yeni eğitim öğretim yılının başlaması ve İlköğretim Haftası nedeniyle tören düzenlendi.
TOKİ Şehit Adem Cankurtaran ortaokulunda gerçekleştirilen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.
Törende konuşan Yozgat Valisi Kadir Çakır, bu gün 477 okulda 5 bin 189 öğretmen ve 74 bin 935 öğrencinin 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’na başladığını belirtti.
Çocukların eğitiminde tüm Milli Eğitim [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu