‘Manşet’

Sorgun’da tarih gün yüzüne çıkarılıyor

Vali Kemal Yurtnaç, Sorgun’a bağılı Büyüktaşlık köyünde bulunan Kuşaklıhöyük kazı alanında incelemede bulundu.
Yozgat Müze Müdürü Hasan Kerim Şenyurt, Vali Yurtnaç’a kazı alanı ve kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Müze Müdürü Şenyurt, 2017 yılı arkeolojik çalışmaların başladığını belirterek,  “Kuşaklıhöyük’te İtalya’nın Floransa Üniversitesinden Prof Dr. Stefania Mazzoni ve ekibi 2014 yılından günümüze Bakanlar Kurulu izni ile kazı çalışmalarına [...]

Büyük tatil başladı

ŞAHİN ÖZMEN – Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci ilçe merkezi ve köylerde eğitim öğretim gören 16 bin 462 öğrencinin bu gün karnelerini alarak yaz tatiline başladıklarını  belirtti.
Ekinci, Mehmet Akif Ersoy ortaokulu karne dağıtım töreni sonrasında yaptığı açıklamada 2016-2017 eğitim öğretim yılında okul öncesi, ilkokul, İmam Hatip ortaokulları, ortaöğretim ve liseler de toplam 16 bin [...]

7 yaşında ilk resim sergisini açtı

ŞAHİN ÖZMEN – Yozgat’ın Sorgun ilçesi Agahefendi ilkokulu 2. Sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Enes Külekçi, konuşmayı bile tam öğrenemeden, ilk resim sergisini açtı.
Okul koridorunda 100 resimlik sergi açan Enes Külekçi’nin ilk resim sergisini ziyaret eden Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar, bu yaşta bir öğrencinin, böyle yumuşak çizgilerle resim yapabilmesinin büyük bir yetenek gerektirdiğini söyledi.
-Çizdiği resimleri hayal [...]

Uzman çavuş ikizleri terör ayırdı

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde devam eden terör operasyonu sırasında teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit düşen uzman çavuş Gökhan Peker’i ikizi Ertan Peker’den terör ayırdı.
Uzman Çavuş 25 yaşındaki Gökhan Peker memleketi Yozgat‘ta son yolculuğuna uğurlanırken, şehidin asker kıyafetini giyerek cenazesine katılan gözü yaşlı 3 yıllık eşi Sema, “Cennette beni bekle” diye ağıtlar yaktı.
Şehit [...]

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladık

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi, Sorgun’da da törenlerle kutlandı.
Sabah saat 10.00 da Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan kutlama törenlerine, öğleden sonra Sorgun Kapalı Spor Salonu’nda devam edildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan günün ikinci programının açılış konuşmasını yapan İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Levent Tunçer, bugün, [...]

Sorgun’da 6.Engelliler Şenliği yapıldı

Her yıl 10-16 mayıs tarihleri arasında kutlanan “Engelliler Haftası” nedeniyle Sorgun Engelliler Umut Derneği ve Engelliler Umutspor kulübü tarafından etkinlik düzenlendi.
Sorgun Kaymakamlığı önünde engelli ve ailelerinin yürüyüşü ile başlayan 6. Engelliler Şenliği’nde, engellilerin yaşam mücadelesini anlatan pankartlar dikkat çekti.
Yürüyüşe Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar, Sorgun Engelliler Umut Derneği Başkanı Süleyman Özdemir, Sorgun Engelliler Umutspor Kulübü Başkanı [...]

Yozgatlı işadamları Sorgun’da toplandı

Yozgat Valiliği ve ORAN Kalkınma Ajansı işbirliğiyle düzenlenen Yozgatlı İş Adamları Zirvesi Sorgun Termal Otelde gerçekleştirildi.
Yozgat’ın yatırım potansiyelini ortaya çıkarmak, iş adamlarının Yozgat’a yatırım yapmalarını sağlamak, istihdamı artırmak, büyük şehirlere göçü önlemek ve ilimizi yaşanabilir bir şehir yapmak için düzenlenen toplantıya 130 işadamı katıldı.
Yozgatlı İş Adamları Zirvesi’ne katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin her alanda gelişimine önem [...]

Hititlerin heykel atölyesi için proje hazırlanıyor

Yozgat‘ın Sorgun ilçesine bağlı Yeniyer Beldesi’nde Hitit döneminin ilk ‘Heykel Atölyesi’ olarak kullanıldığı tespit edilen bölgede Konya Ovası Projesi Kalkınma İdaresi (KOP) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın desteği ile yapılan kurtarma çalışmaları neticesinde Açık Hava Müzesi ve Kültür Park kurulacak.
Yeniyer Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında Hitit Heykel Atölyesi’nin bulunduğu yaklaşık 14 bin metre kare alan üzerine inşa [...]

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı salonda kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 95.yıl dönümü Sorgun’da kutlandı.
Her yıl Sorgun Belediye Meydanı’nda yapılan tören,  hava şartları nedeniyle İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonunda yapıldı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle okullar, kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşlara ait binalar, iş yerleri bayraklarla süslendi.
İstiklal marşının okunmasının ardından, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin [...]

Kasaba meydanına Sokak Kütüphanesi kurdular

ŞAHİN ÖZMEN – Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Bahadın beldesinde, belediyenin “Al götür, oku getir” sloganıyla oluşturduğu ve görevlisi bulunmayan sokak kütüphanesi ile belde sakinlerinin okuma alışkanlıklarının artırılması hedefleniyor.
Bahadın Belediyesi, belde sakinlerinin evlerinde bulunan kitaplardan herkesin faydalanması ve kullanılmayan oyuncakların değerlendirilmesi için belde meydanında kitap ve oyuncak kumbarası kurdu. Vatandaşlar evlerindeki kitapları ve kullanılmayan oyuncakları kumbaraya [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu