‘Dr. İsa Kayacan’

Dr Yusuf Ekinci’den 12. baskılı ‘Ahilik’

Dr Yusuf Ekinci’den 12. baskılı ‘Ahilik’

Kitaplar, dergi ve gazeteler, kısacası yayınlar birer canlıdırlar. Onların varoluşunda emeği geçen, katkısı bulunan insanoğlu, kendi zihninden, kendi yaratıcılığından güç kadar, can verir sayfalara, sütunlara.
Dr. Yusuf Ekinci Burdurlu hemşehrim. O’nun Ahilik konusundaki uzmanlığı biliniyor, takdir edilip alkışlanıyor.
Yıllardır, kültür dünyamızın, araştırma ve yayın dünyamızın el kitapları, başucu kitapları arasında yeralan, Dr. Yusuf Ekinci imzalı ‘Ahilik’ adlı [...]

Faik Bakoğlu’ndan gelen gazeteler

Faik Bakoğlu’ndan gelen gazeteler

Faik Bakoğlu, Rize Gazeteciler Cemiyeti Başkanı. Günlük yayınlanan Zümrüt Rize Gazetesinin sahibi, gazeteci, Rize ilimiz merkezinden seslenmeye devam ediyor. O’nun sık sık gönderdiği, gazeteler, dergi ve kitaplar, öteki yayınlar var. Bugün Faik Bakoğlu gönderimi olarak gündeme aldığım gazetelerden kısa kısa söz etmek istiyorum efendim:
1. Damar Gazetesi: 8 sayfalık normal boyutuyla Karadeniz Ereğli’de haftalık yayınlanıyor. 27 [...]

Akpınar Dergisinden iki şiir

Akpınar Dergisinden iki şiir

Niğde ilimiz merkezinden bize ulaşan, iki ayda bir okurlarıyla, sanat ve edebiyat severlerle buluşan, buluşturulan İsmail Özmel sahipliğindeki Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi Akpınar’ın 45. sayısı masamda. Akpınar’ın bu sayısında yer alan İsmail Özmel’in ‘Annem’ ve İsmail Kara’nın, Bu ülke kimin? Başlıklı şiirlerinin mısraları arasında gezmek istiyorum bugün.
İsmail Özmel hocanın ‘Annem’ şiiri üç dörtlükten meydana [...]

GÜNÜN HABERİ; BURDURLU CURA USTASI MİRASINI ÇOCUKLARINA BIRAKIYOR

GÜNÜN HABERİ; BURDURLU CURA USTASI MİRASINI ÇOCUKLARINA BIRAKIYOR

Yörük kültürünün vazgeçilmez enstrümanlarından curayı babasından öğrenen, Burdurlu Sabri Özdemir, çaldığı türkülerin Yörük kültürünü yansıtan eserler olduğunu söyledi. Aslen Kozağacı köyünden olduğunu ve uzun yıllar Burdur merkezde ikamet ettiğini belirten cura üstadı Sabri Özdemir; “Bu curaya çocukluğumda başladım. Babam çalardı, ağabeylerim çalardı, ben çalıyorum, oğlanlar çalıyor. Aşağı yukarı 13-14 kişi çalıyor ailem içerisinde. Ben bunu [...]

Necdet Çelikdönmez’in Vefa dolu dünyasından

Necdet Çelikdönmez’in Vefa dolu dünyasından

İnsanoğlu, vefa duygularıyla ölçülüyor. Isparta ilimiz merkezinde yıllarca, “Paye Ortak Kitap Dergisi”nin yayımını sürdüren, başka yayınlarıyla dikkat çeken, gazeteci, araştırmacı, yazar emekli Astsb. Necdet Çelikdönmez, çocuklarının eğitimini tamamlamaları için Elazığ ilimiz merkezinde yaşamaya başladı son yıllarda.
Paye Ortak Kitap Dergisinin kapanışı nedeniyle yazdığı “Veda” yazısında, anılan dergiyle ortaya konulan kültürel hizmetlerden, bu derginin yayımında emeği geçenlerden [...]

Salim Savcı hocadan: Bir Eğitimci Gözüyle

Salim Savcı hocadan: Bir Eğitimci Gözüyle

Salim Savcı hoca, eğitimci, şair, yazar, araştırmacı.
Yazdıkları, yayınladıklarıyla dikkat çekmeye devam ediyor.
Biz O’nun yıllarca, Ankara’daki başarılı çalışmalarıyla tanıdık. Gül Yayınevinin sahibi olarak kültürümüze önemli hizmetlerde bulundu. Onlarca kitap yayınladı.
Bilimsel ağırlıklı olan kitapları yanında, kültürümüzün farklı alanlarında, özellikle çocuk edebiyatımızla ilgili kitapları göz doldurdu.
Sonra, çok sevdiği, sevdalısı olduğu, Çorum ilimizin Çampınar köyüne gitti yerleşti. Oradan sesleniyor, [...]

Cengiz Abaday’dan iki şiir

Cengiz Abaday’dan iki şiir

Adana ilimiz merkezinden seslenen, eğitimci, şair, yazar ve araştırmacı Mansur Ekmekçi hoca aracılığıyla bana gelen şiirlerden Cengiz Abaday imzalı ikisi var masamda. Cengiz Abaday’da Adana ilimizin Yüreğir ilçesinden sesleniyor. Onun Yetimin hakkını yeme ve özür dilerim adlı şiirlerinin mısraları arasında bir gezinti yapacağım bugün.
İlk şiir, Yetimin hakkını yeme başlığıyla dört ayrı dörtlükten meydana gelmiş. İlk [...]

Sarıkamış Dergisi

Sarıkamış Dergisi

Dergilerimizin bana ulaşması, değişik şekillerde gerçekleşiyor.
Bunlardan bir yenisi “Sarıkamış” adlı dergi, Rize’den gazeteci dostum Faik Bakoğlu gönderilenleri arasında yer aldı.
Sarıkamış Dergisi, merkezi İstanbul’da olan Kars Serhat Boyları Derneği’ nce yayınlanıyor. (Namık Kemal Mhl. Deniz Gezmiş Cad. No: 94 Kat3 Esenyurt-İstanbul, Tlf: 0212-423 60 00)
Masamda 2014 yılının ilk aylarında yayınlanan “Sarıkamış” Dergisi sayısı var.
Sahibi Dernek adına [...]

M. Cermal Çiftçigüzeli’nin Azerbaycan anılarından

M. Cermal Çiftçigüzeli’nin Azerbaycan anılarından

Gezilerimiz, incelemelerimiz sonundaki tespitlerimiz.. Ortaya koyduklarımız, fotoğraf makinesi gibi netleştirdiğimiz kareler, gezi karelerimiz.
M. Cemal Çiftçigüzeli, araştırmacı, yazar. Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Başkanı. Kilis ilimiz merkezinde günlük yayınlanan ve Anadolu Basını içinde seçkin bir yeri olan, örnek alınan gazetelerimizden olan “Kent” Gazetesinde değişik kalem sahipleri arasında Çiftçigüzeli’nin araştırmaları, yazıları da yer alıyor sıklıkla.
M. [...]

Cemal Tuzcuoğulları’ndan:Telif Hakkı ve Okuma Kültürü

Cemal Tuzcuoğulları’ndan:Telif Hakkı ve Okuma Kültürü

Cemal Tuzcuoğulları bir kitap kurdu. Türkiye’deki telif haklarıyla ilgili yetişmiş bir uzman. Araştırmacı, yazar, gazeteci. Yazdıkları, yayınladıkları var dikkat çeker boyutlarda.
Merkezi Ankara’da bulunan Kültür Ajans yayınlarının 198. olarak 160 sayfayla Günyüzü gören, “Telif Hakkı ve Okuma Kültürü” adlı kitap, alanında ilk sıralarda yer alan yayınlardan biri olarak bize ulaştı, karşımıza çıktı.
Kitabın ilk sayfalarında, Hayrettin İvgin, [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu