‘Salim Savcı’

Hikmet Sözcüğü Hakkında Bilgiler

Hikmet Sözcüğü Hakkında Bilgiler

1.Anlam bakımından:
“Hikmet” sözcüğü Arapçadır. Türkçemizde de bir yeri vardır. Konuya, sözcük anlamını aktararak giriyoruz. Şöyle ki:
-Hikmet; bir gerçeği bilgiye dayanarak ortaya koyan düşüncedir.
-Gizli sebep, anlaşılmaz nedenleri içerir.
-Faydalı bilgileri ve bilgeliği konu edinir.
Şimdi de bu üç tanımda geçen sözcükleri açıklayalım:
Faydalı olan her şey insanların işine yarar, yararlı olur.
Bilgi, öğrenme ve araştırmayla, gözlemle elde edilen bilgilerin tümüdür.
İnsanlar, [...]

Pişmanlık üzerine bilgiler

Pişmanlık üzerine bilgiler

Pişmanlık sözcüğü Farsçadır. Türkçemizde de çok kullanılan sözcüklerden birisidir. Günlük konuşmalarımızda, sohbetlerde, nerede geçerse hemen;
“Kişilerin; yaptığı hareketten, davranıştan, işin uygunsuzluğunu anlayarak yaptığına acımasıdır. Eş anlamlısı da çok az kullanılan “nadim” sözcüğüdür.
Şimdi bu tanımda geçen sözcüklere bir bakalım:
Hareket: Arapçadır. Bir cismin durağan bir noktaya göre sürekli olarak yer ya da durum değiştirmesidir. Eşanlamlısı ise “devinim”dir.
Davranış: Bir [...]

Ben sözcüğünü çok kullananlara

Ben sözcüğünü çok kullananlara

Bir hemşerim telefonla aradı:
-Öğretmenim, “ben” sözcüğünü sevmediğinizi biliyorum. Buna karşın, bu sözcüğü kullananlar çığ gibi çoğalıyor. Bu sözcüğü çok kullananlara bir şeyler söyleyebilirseniz diye sizi rahatsız ettim. Ellerinizden öperim, dedi. Tam bir hafta düşündüm., düşündüm, bilinenleri sıralayacağım. İzninizle!
DİLBİLGİSİ AÇISINDAN: Tekil birinci kişidir. Bireydir.
FELSEFE AÇISINDAN: Bilinçli bir şeyin, kendisini başkalarından ayırması dile getiren bir sözcüktür.
NERELERDE YER [...]

Bilinç ve bilinçaltı kavramı

Bilinç ve bilinçaltı kavramı

Bilinç Nedir?
Algı ve bilgilerin alındığı anda duru ve aydınlık olarak izleme sürecidir. Eş anlamlısı şuur’dur.
Şuur Nedir?
Bilinç, akıl, us demektir.
Bilinç Altı Nedir?
Ruh bilimin konusudur. Bilinç dışı olduğu halde, dilendiğinde, kapsamındakilerin bilincine çağırabildiği zihin bölgesidir. Eşanlamlısı ise tahteşşur’dur.
Bir başka deyimle de; beynimizin, biz farkında olmadan bilincimiz dışı çalışan, beynimizin istemsiz kaslarını yöneten, gece uykudayken dahi, beş duyu [...]

Bir yarımadanın Anadolu adını alışı

Bir yarımadanın Anadolu adını alışı

Anadolu: Asya Kıtasının, Batı’ya uzayan bir yarımadasının adıdır. Tarihte bir zamanlar bu yarımada; Rum Diyarı (ülkesi) diye anılırdı. Eskiden İslam İmparatorluğu içerisinde bulunduğu için de Rum Diyarı olarak bilinirdi.
Bu yarımadanın Türk ülkesi diye anılması Anadolu Selçuklu Devleti’nin Hükümdarı Alaaddin Keykubet döneminde başlar.
Bir söylentiye göre; Selçuklu askerleri, sınırda bulunan bir Rum Kalesi’ni ele geçirmek üzere yol [...]

Akıl bize süs diye verilmedi

Akıl bize süs diye verilmedi

3 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat 17:00′da kapının zili çaldı. bir hemşerimi karşımda buldum. Selamlaştık. İçeriye aldım. Koltuğa oturdu. Elini ceket cebine attı. Yazılı bir kağıt verdi. Kağıtta şunlar yazılı idi:
“FIKIH-HADİS-KELAM” yazılı idi. Bu sözcüklerin anlamını anlamaya gelmişti. Benim önümde de İMAMI AZAM kitabı vardı. Bir sözcük çıkardım. Onları aktarıyorum:
FIKIH: İslam dininde hukuku ve hukuktan [...]

Dayanışma

Dayanışma

Köylü dayı; hergün ki gibi saat 6.00′da kalktı. Elini ve yüzünü yıkadı. Beslediği hayvanların “mal hakkını” anımsadı. İlk iş olarak köpeğinin karnını doyrdu, onun başını okşadı. Kümese gitti. Horazun, tavuğun, ördeğin, kazın yemlerini ve sularını verdi. Ev içerisindeki işleri bitirdi. Giyindi; damdan binitini çıkardı. Köpeğini karşısına aldı. Köpeğinin başını okşadı:
-Ey hayvan, bugün kentin pazarı var. [...]

T.C.’de kaç kahvehane var?

T.C.’de kaç kahvehane var?

Bir hemşerim; “Ülkemizde kaç Halk Kütüphanesi var? demişti. Aklıma da;
-Onu, bunu bırakta, Ülkemizde kaç KAHVEHANE var? geldi. Onuda hemen öğrendim:
Türkiye’de 1145 Halk Kütüphanesi var!
Kahvehane sayısı; 700,000 adert.
(Her 105 kişiye bir kahvehane düşüyor. Aman beyninize sahip olunuz.)
Bunu bir kahvehane tiryakisine sordum:
-Bay, emekliyim, evde kalınca hanımın işlerine karışıyorum. Oda, bey kahvehaneye git, dostlarınla kaynaş diyor. Kitap okumayı [...]

Çocukların ana ve babalarından bekledikleri

Çocukların ana ve babalarından bekledikleri

2007 yılından 2019 yılına dek tam 12 yıl ülkemizde bulunan 1,146 Halk Hütüphanesinden Çorum Osmancık Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesinde Rehberlik Öğretmenliği sürdürdüm.
yavrularımızdan öğrendiklerimi analara babalara bir de ilgi duyacaklara içtenlikle iletmek istiyorum. İzninizle!
-Çok sevdiğim, çok saydığım anneciğim ve babacığım, sizlerin bir parçasıyım. Ama ikinizin de bir kopyası değilim. Kendisine özgü bir yeteneğim.
-Her ikinizinde soyundan [...]

Oh ve oh olsun üzerine

Oh ve oh olsun üzerine

Türkçemizde “Oh” sözcüğü ünlem olarak kullanılırsa;
-Bir ünlemdir diye bilinir. Şunları deyimler:
Sevinç: Her insan için hoşa giden bir şey karşısında gerçekleşmesinden duyulan duygudur.
Hoşnutluk: Bir kişinin davranışlarından duyulan mutluluktur.
Ferahlık: Kişinin sıkıntısız, tasasız yaşadığı gündeki ruh halidir.
Özetlersek; oh sözcüğü ünlem olarak kullanılırsa, kişi ya da kişilerin, sevinç-hoşnutluk-ferahlık içinde olduklarını deyimler. Hatta, insana “Oh, dünya yaşamaya değer” bile dedirtebilir. [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu