‘Salim Savcı’

ÇOCUK İLE ANA VE BABANIN ÖZELLİKLERİ

ÇOCUK İLE ANA VE BABANIN ÖZELLİKLERİ

Her çocuk,ana ve babasından gelen genlere göre,bir insanın kopyası olmayan bir yetenektir. Bu farklılık da eşi bulunmayan bir zenginliktir. Her zenginlikten yararlanmak da insanlara düşen bir görevdir.
Her çocuk ile onun ana ve babası özelliklere sahiptir. Bu özellikleri çok kimse yaşamında bilir ama yetişkinler bu özelliklerin  yetişmekte olan kuşaklarca bilinmesini içtenlikle isterler. Şöyle ki:
YETİŞMEKTE OLAN ÇOCUĞUN [...]

NE? ÜZERİNE ÖRNEKLER

NE? ÜZERİNE ÖRNEKLER

Türkçemizde bir sözcüğümüz var.hangisi diyebilirsiniz. Tanıtayım. ‘NE’ sözcüğüdür. Bir zamirdir. Konuşmalarımızda isim yerine  geçer,bir soru oluverir. Tanımı da şöyle verilir:
‘Bir cümlede ( tümcede)  soru yoluyla bir varlığın önünde yer alır.’Düşünmemizi sağlar. Düşünme işi,akılla ilgilidir. Akıl da evrende yalnız insanlara verilmiştir. İyi ki insanlara eşit verilmemiştir. Çünkü o zaman kimse kimseyi dinlemezdi, aile de,toplum da oluşmazdı. [...]

BELLEKLERDE KALAN BİR TAŞLAMA

BELLEKLERDE KALAN BİR TAŞLAMA

Türkiye Cumhuriyeti’nde demokrasiyi öğrenerek bugünlere geldik.gelişmiş ülkelere yetişmek için daha çok alacağımız,uygulayacağımız ilkeler var. 2016 yılındayız. Pek çok sorunumuz var. Olursa,olsun. bu vatan üzerinde yaşayan bizler vatanımızı da, bayrağımızı da ,gelenek ve göreneklerimize de  sımsıkı sahip çıkacak bir geçmişe sahibiz.
Bu konu açılırsa, bugün herkes birbirine ‘taşlama’ yergi ile çok şeyler söylüyor.24 Temmuz 2015 Cuma günü  [...]

FARKLILIĞINIZ OKUMAK OLSUN

FARKLILIĞINIZ OKUMAK OLSUN

İnsan dünyaya, en gelişmiş canlı olarak gelmiştir.kimse kimsenin bir kopyası değildir. Herkes kendi çapında,’bir yetenektir’ evrende var olan her şeyde bir farklılık olduğu gibi,insanların algılamaları,davranışları da bir farklılık gösterir. Bu nedenle her şeyde bir farklılık vardır.
Fark nedir:Fark sözcüğü,Arapça kökenlidir. Bizim toplumda da yerini alır. Evet, sözcük konuşmaz ama sözü ona bırakalım.
Arap ve Türk toplumu beni [...]

İNSAN İNSANLIĞINI BİLMELİ

İNSAN İNSANLIĞINI BİLMELİ

Evrende; en gelişmiş tek canlı,insandır. Onun da iki türü vardır: Onlar da kadın ve erkek olarak toplumda yerini alır. Her ikisinde de ‘cinsellik duygusu’ vardır. İnsanlar, sahip oldukları bu cinsellik duygusuna  gem vurmayı bilirler. Ama ne yazıktır ki bazılarımız:
-El uzatan hanımın elini sıkmakta,
-El uzatan erkeğin elini sıkmakta  çekimserlik gösterebilirler. Hala içimizde böyleleri varsa Yüce Allah’ın  [...]

ZÜBEYDE HANIM KİMDİR?

ZÜBEYDE HANIM KİMDİR?

Zübeyde Hanım,bir kadındır. Ama hanım özellikleri olan bir kadındır. Dünyada bir benzeri olmayan,,önder olarak anılan Atatürk’ün  saygın annesidir, öz be öz Türk’tür.
Zübeyde Hanım, okur-yazardır. Bir öğrenim görmediği halde çevresinde Zübeyde Molla,mahallesinde Akıldane (rehber-danışman) diye anılan bir annedir. Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştiren de  odur.
Makbule Hanım birinci oğlunu her gece yatağına yatırır,ama kendisi giyiniktir. Oğluna:
_Mustafam şimdi sana [...]

ÖLÜMSÜZ DÜNYANIN ANNESİ: ZÜBEYDE HANIM

ÖLÜMSÜZ DÜNYANIN ANNESİ: ZÜBEYDE HANIM

Bir sohbette ‘Anneler Günü’ konusu açıldı. Bana şu soru soruldu:
-2015 yılında  ‘Yılın Annesi’ nden haberiniz var mı,dediler.
Cevabım ise:
-Seçilmiş ise yılın annesini bilmiyorum. Ama sizlere ölenlerden yılın annesi olabilecek  bir hanımın adını söyleyebilirim. Bu anne ise; Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımdır,dedim ,kısaca  Zübeyde Hanımın özelliklerini sıraladım:
Zübeyde Hanım,Anadolu’ya göç ederek gelen,Oğuz Boylarının 24  kolundan biri olan [...]

EN ÇOK KİTAP OKUYAN İNSANIMIZ KİM

EN ÇOK KİTAP OKUYAN İNSANIMIZ KİM

Bir sohbette:
-Oku,
-Okumak,
-Okuyan sözcükleri geçerse çoğunluk hemen  KURAN’ın 96. Suresi Alak’ın 4. ayetini:
‘4. Çünkü Yüce Allah,kalem ile yazıyı öğretti’ diye dile getirirler.  En çok da ‘OKU’ üzerinde  dururlar. Bu kez de ‘5.ayetteki,’İnsana bilmediği şeyleri öğretti’ der, insanların düşünmesini sağlarlar.
Yüce Allah insanlara kalem ile yazıyı öğretmeseydi insanlar:
*Bildiklerini,öğrendiklerini yazamayacaklardı,hepsi de kendileri gibi bu dünyadan gideceklerdi.
*Onları yazdılar,gelecek kuşaklara yol [...]

KUŞ BURNU HAKKINDA BİLGİLER

KUŞ BURNU HAKKINDA BİLGİLER

BİLİMDEKİ YERİ: Kuşburnu, botanik bilimine girer. Yabani gülüm ağacıdır.
KUŞBURNUNUN KULLANILDIĞI YERLER
1-Kuşburnu çayı.
2-Kuşburnu ezmesi. (marmelat)
3-Kuşburnu çekirdeği yağıdır.
Biz burada 3. sırada yer alan kuşburnu çekirdeği yağını önemini dile getirmeye çalışacağız:
KUŞBURNU ÇEKİRDEĞİ YAĞI:
Kuşburnunun çekirdeklerinden çıkarılan bir yağdır. Kuşburnu çekirdeğinden yağ çıkarılması çok zor bir işlemdir. Çünkü kuşburnu çekirdekleri oldukça çok serttir. Bu nedenle çok az [...]

TÜRK VE TÜRKÇE SÖZCÜKLERİ ÜZERİNE (TÜRK SÖZCÜĞÜNÜN ANLATTIKLARI)

TÜRK VE TÜRKÇE SÖZCÜKLERİ ÜZERİNE (TÜRK SÖZCÜĞÜNÜN ANLATTIKLARI)

Türk sözcüğü; tarihsel bilgilere göre:
-Orta Asya’da yaşayan ulusların köken adıdır.
-Bugünkü, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurup yaşatan ulusun adıdır. Kısaca Türk soyundan kimsedir. Halen de Asya’da-Balkanlar’da-Kafkasya’da yaşayan insanlar da Türk onuru ile yaşamaktadırlar. Türklerin; kendilerine özgü gelenek ve görenekleri, adetleri, yazıları, iletişim kaynağı olan anadili Türkçesi vardır.
TÜRKÇE SÖZCÜĞÜNÜN ANLATTIKLARI
Türkçe; Türk toplumunun anadilidir. Yani lisanıdır. Türkçe; Ural-Altay dil ailesinden [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu