‘Salim Savcı’

TAMAM SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE

TAMAM SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE

Son yıllarda herkes tarafından çok kullanılan bir sözcük var. Hangisi diye sormadan biz cevap verelim:
-“Tamam” sözcüğünü ele alıyoruz.
“Tamam” sözcüğünün anlamı:
-Bütün: Parçalanmamış, tamamı duran, tam, eksiksiz. Parçalanmamış dediğimiz zaman, bu bütüne dokunulmadığını anlıyoruz. Tamamının elde olduğunu biliyoruz. Eksiği olmadığını, tam olduğunu dile getiriyoruz.
-Bütün sözcüğü yerine göre de şu anlamlara geliyor:
Hazır: Gerekli donatımı yapılmış, yararlanılacak duruma getirilmiş [...]

İDEAL NEDİR?

İDEAL NEDİR?

Sevgili okurum, size önce “ideal nedir?” bunu anlatacağım. İnsanların, tek başına yaşadığını hiç duydunuz mu? Duymamanız normaldir. Çünkü insanlar, tek başlarına yaşayamazlar. Kafesteki kuş örneği mutlu olamazlar. İnsanlar, mutluluğu toplumsal yaşamda bulurlar. Bu nedenle de işe aileden başlarlar. Mahalleleri, köyleri, kentleri oluştururlar.
İnsanoğlunun ölmeyen bir tutkusu vardır. Küçüklüğü kabullenemezler. Hemen büyümek isterler. Hayata atılıp bir meslekte [...]

EMEĞİMİ TABAĞIMA YEDİRMEM

EMEĞİMİ TABAĞIMA YEDİRMEM

Bu köşe yazım; 1974 yılından beri yazdığım yazılardan birisidir. Köşe yazılarımdan en çok beğenileni olmuştur.
2009 yılında Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesine bir ortaokul öğrencisi kız geldi. Kütüphanede danışmanlık yapan beni gördü:
-Salim Dede (öğrenciler böyle söylüyor), sizin yemeğimi tabağıma yedirmem yazısını arkadaşımda gördüm, okudum. O yazının fotokopisini rica ediyorum, dedi.
-Sevgili kızım, o yazının fotokopisini hemen verebilirim. [...]

OKUMAYLA İLGİLİ TANIMLAR

OKUMAYLA İLGİLİ TANIMLAR

Çampınar Prof. Bahri Savcı Külliyesi adına basılan:
OKUMAK BİLİNÇLİ BİR EYLEMDİR kitabı,Ankara’da Özdoğan Matbaası’nda basıldı, 90’a yakın kişiye hediye edildi.
Bu kitabı okuyanlar bana telefonla okumanın tanımını kendilerine göre bana bildirdiler. Bunu da iki başlıkta vereceğim.
1.OKUMA KİTABINDAN:
-Okumak, alışkanlıktır.
-Okumak,bir bilinçli eylemdir.
-Okumak, insanın iradesini kullanarak bir sonuç almasıdır.
-Okumak,bir sevgidir, aşktır, sevdadır.
-Okumak,eğitimle elde edilen bir meziyettir.
-Okumak,öğretimle elde edilen bir davranıştır.
-Okumak, [...]

BEN DE BEN DİYENLERE

BEN DE BEN DİYENLERE

Her toplumda ‘kıskançlık’ duyan ve duymayan insanlar vardır nedense kıskançlık duyanlar pek çoktur.
Bunu biraz açalım:
KISKANÇ OLANLAR: Kıskanç olan insanlar kendileriyle ilgili şeylerde,yani konularda kendilerine herkesten çok değer verilmesini ister,hatta beklerler. Daha açıkçası sevilmekte eşitliğe ve ortaklığa asla dayanamazlar. Günbegün bu duygunun etkisinde kalırlar. Hatta günden güne de erimeye başlarlar. Durmadan da kıskanma  konusu ararlar, daha [...]

NAMUS VE ŞEREF

NAMUS VE ŞEREF

Dünyaya gelen her insanı temelden saran iki sözcük vardır bunlar da,’Namus’ ve ‘Şeref’ sözcükleridir. Bir işe giren, bir yere seçilen kişiler de namus ve şerefleri üzerine ant içerek o göreve başlarlar. Namus ve şereflerine her zaman,her yerde içtenlikle sahip çıkarlar.
2016 yılının birinci ayında yazılı-görüntülü medyada bu iki sözcük baş tacı edildi. Bir köşe yazarı olarak  [...]

OKU!

OKU!

Yazının başlığı olan ‘OKU’ sözcüğü,Türkçe’dir. Okumak mastarından üretilmiştir. Bir şeyin okunmasını emir şeklinde söylemektedir.
Okumak ise;yazılı ya da basılı her şeye bakarak bunları  seslendirmek,,daha açıkçası yazılanları anlamaktır. Yıllarca göğsümüzü gere gere söylediğimiz gibi okumak bir alışkanlık değildir. Okumak, bilinçli bir eylemdir.
OKU SÖZCÜĞÜNÜN KAYNAĞI:
Türkler ve diğerleri gibi İslam Dinini kabul edenlerin tümü ‘Oku’ sözcüğünü Kur’an-ı Kerim’in 96. [...]

ANLAYŞIMIZ AZALIYOR MU?

ANLAYŞIMIZ AZALIYOR MU?

Parçalanan bir imparatorluktan  Kuva-i Milliye (Milli Misak) ruhu ile Türkiye Cumhuriyeti’ni  kurduk. 90 yılda geri kalmış ülkeler arasında adımız geçerken gelişmekte olan ülkeler düzeyine eriştik ama toplumumuzda anlayışsız insanlarımız eksik değil. Bu duruma tanık olunca anlayışımızdaki  bu eksikliği kaldırıp atamıyoruz. Anlayış kavramına ait bulgulara  bir göz atmamız  gerekiyor.
Şöyle ki:
ANLAYIŞ NEDİR?
-Kişinin anlama tarzıdır.(şekil,suret)
-İnsanın anlama biçimidir.
-Bir şeyi [...]

AMANI BİLMEZ MİSİNİZ?

AMANI BİLMEZ MİSİNİZ?

Yazımın başlığını okudunuz. Çok yuvarlak bir cümle buldunuz. Bunu biraz açayım. İzninizle!
Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmiş 90 yılında;toplamda ‘ARTIK YETER’  sözcüğü sık sık  kullanılıyorsa, bu iki sözcüğün anlamını bilmekte yarar vardır,dedik,sorular sorduk,cevaplarını aktarıverdik.
YETER NE DEMEKTİR?
Sözcük, bir hanım adı değildir. Kafi sözcüğünün eşanlamlısıdır.  Bir gereksinmeyi karşılayabilecek kadar olan durumdur.
KAFİ NE DEMEKTİR?
Bu sözcük,gerçekleşmek mastarından gelen bir sözcüktür. Bir şeye,gereklilik [...]

OKUMAK ÜZERİNE BANA GELEN TELEFONLAR

OKUMAK ÜZERİNE BANA GELEN TELEFONLAR

Değerli okurlarım. Bana gelen telefon konuşmalarını aktaracağım. Bu kez, cevap da vermeyeceğim veya yorum da yapmayacağım.
-Size göre okumak; alışkanlık değildir.Yani…
-Alışkanlıkları da yazılarınızdan öğrendik. Birisi bana sakız gibi yapıştı, bırakmıyor. Ne yapayım,katlanıyorum.
-Cumhuriyet kurulalı 90 yıl oldu. Herkese okumayı neden öğretemedik?
-Merak bu ya, merak ediyorum. Siz okuyor musunuz?
-Bir yazınızda okudum. En zor olanı,’insanları okumakmış’ işte bunu da [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu