‘Salim Savcı’

KAĞIDIN İNSAN USUNA ( AKLINA) GETİRDİKLERİ

KAĞIDIN İNSAN USUNA ( AKLINA) GETİRDİKLERİ

Bu yazıyı yazmama neden olan söz:
“-Dikkat ettim, kağıtların arka yüzlerini de kullanıyorsunuz. Ya çok cimrisiniz, ya da bildiğiniz bir şey var…”
* *           *
Evet, ta öğrenciliğimden bu yana, bir kağıdın iki yüzünü de kullanırım.çünkü bu tüketim ağaca dayanır. Kağıdın ana maddesi SELÜLOZ ‘ dur. Selülozun kaynağı da ağaçtır.
* *           *
Kağıdı iyi kullanmam bendeki ağaç sevgisini coşturdu. [...]

OSMANCIK’ A ÖZGÜ YENİ MEYVA: AYMA

OSMANCIK’ A ÖZGÜ YENİ MEYVA: AYMA

Osmancık içerisinde oturan bir hemşehrimizin bahçesinde bir ağaç boy verir. Bu ağacın gövdesi ayvaya, dalları ise elmaya benzer.yapraklarının bir yüzü ayvayı, diğer yüzü elmayı andırır.
Bu ağacın meyvası da bir başkadır.meyvaların bazıları elma gibi kırmızı, bazıları da ayva gibi sarı ve serttir. Osmanlıkçımız bu yeni ağaca meyvasına ad bulmakta sıkıntı çekmez. Osmancık’ a özgü bu ağaca [...]

ÖĞRENCİLERE OKUMASI GEREKEN KİTAPLARI KİM TAVSİYE EDECEK

ÖĞRENCİLERE OKUMASI GEREKEN KİTAPLARI KİM TAVSİYE EDECEK

Ankara’ da öğrencilerine çok kitap okutan bir okuldan bu öğretim yılında öğrencilerine kitap önermede bir aksaklık var. çünkü bu okulda çocukları olan veliler gelirlerdi, coşkuyla kitap okuma yarışını  anlatırlardı. Şimdi gelen velilerin ağızlarını bıçak açmıyor. Nedenini sorunca da,”Kitap tavsiye eden öğretmenlerin adı belli olunca hemen başka bir okula nakilleri çıkıyormuş ” diyorlar.
Sn. Milli Eğitim [...]

TÜRKÇEMİZ ELDEN GİDİYOR

TÜRKÇEMİZ ELDEN GİDİYOR

Bu başlık,ÇORUM’ umuzun çok iyi tanıdığı ÇORUM HABER’ in  ARASIRA yazarı Prof. Dr. Ahmet Samsunlu’ ya aittir.
Bu yazı, 5 nisan’ da Çorum Haber’ de, ikinci sayfada yayınlandı. Her vatandaşın, bilhassa ana ve babalar ile  öğretmenlerin ve çocuklarımızın  okumasını diliyorum. Niçin? Anlatayım:
ÇORUM HABER’ de  ve daha yedi yerel basında 06/DAN başlığıyla yayınlanır.  Daha çok TÜRKÇEMİZİ KİRLETENLERİ [...]

ADRES YAZMA ÜZERİNE

ADRES YAZMA ÜZERİNE

06?DAN köşe yazılarım yerel basında  (8) yerde yayınlanır.yazılarımı yayınlayan gazetelerden de adresime sürekli gazeteler gelir.
Gelen gazeteleri ilk okuyan ben olurum.sonra da işyerine gelenler okurlar. Övenler çok olur. Eleştirenler de bulunur. Ama gelen gazetelerin tek savunucusu ben olurum.
*             *             *
edebiyatçı bir dostum var. O duramaz bana takılır:
-Gelen gazetelerinden en hacimlisi  ÇORUM HABER’ dir.hem de 12 sayfadır.  [...]

YETİŞMEKTE OLAN KUŞAĞA GÜVENELİM

YETİŞMEKTE OLAN KUŞAĞA GÜVENELİM

Sizlere iki olay aktaracağım:
1-ATATÜRK’ÜN SAĞLIĞINDAKİ OLAY:
Olayın geçtiği yılı öğrenemedim. Olay şöyledir.
Atatürk sokakta bir çocuğa rastlar, (çocuğun erkek olma olasılığı çok fazladır.) çocuğun başına elini koyar. Anne ve babasına yönelir:
-Çocuğunuzu öpebilir miyim?, der çocuğu öper ve okşar. Bu kez çocuk söz alır:
-Ben de sizi öpebilir miyim? der, Atatürk’ü öper, bu çocuğun adı da Atatürk’ü öpen çocuğa [...]

KAĞIDIN İNSAN USUNA ( AKLINA) GETİRDİKLERİ

KAĞIDIN İNSAN USUNA ( AKLINA) GETİRDİKLERİ

Bu yazıyı yazmama neden olan söz:
“Dikkat ettim, kağıtların arka yüzlerini de kullanıyorsunuz. Ya çok cimrisiniz, ya da bildiğiniz bir şey var.”
*                *             *
Evet, ta öğrenciliğimden bu yana, bir kağıdın iki yüzünü de kullanırım. Çünkü bu tüketim ağaca dayanır. Kağıdın ana maddesi SELÜLOZ’ dur.  Selülozun kaynağı da ağaçtır.
Kağıdı iyi kullanmak bendeki ağaç sevgisini  coşturdu. [...]

TÜRKÇE’ Yİ KİRLETMEYENLERE SAYGILAR VE SEVGİLER

TÜRKÇE’ Yİ KİRLETMEYENLERE SAYGILAR VE SEVGİLER

Son zamanlarda Türkçe’ mizi kirletenler o denli çoğaldı ki, Belediye Başkanları ile köşe yazarları, dahası da var, sorumlu kişiler bu konuya eğilme gereği duydular.
Yukarıdaki paragrafı okuyunca bu uyarıların sonuç vereceğini ümit etmeyin, yolda yaya kalırsınız.
Bu toprakların bize nasıl bırakıldığını düşünecek olunsak; soyumuzdan, komşumuzdan, vatandaşımızdan verdiğimiz şehitleri  unutamayız. Kurtuluş Savaşı’ ndaki ruh ile ülkemize sahip çıkmak [...]

YETİŞKİN KUŞAĞA DÜŞEN GÖREVLER

YETİŞKİN KUŞAĞA DÜŞEN GÖREVLER

Sözlü iletişimizi; anlatarak, anlatılanları anlayarak sürdürüyoruz. Demek ki; anlatabilmek ile anlatılanları anlayabilmek, konuştuğumuz dil sayesinde oluyor. Bu ise; anamızdan, babamızdan, aydınımızdan, yazarlarımızdan öğrendiğimiz Türkçe ile yaşıyor.
(47) yaşımdan sonra; yazmaya başladım. Bir gazeteci sınıf arkadaşımın ( Şebinkarahisarlı-Ali Özdemir)  önerisiyle köşe yazmayı sürdürdüm. Sekiz yerel gazeteye bu yazıları gönderdim, gönderiyorum.  Elim kalem tutabildiği sürece de göndereceğim.
1973 yılından [...]

ANITKABİR NEDİR?

ANITKABİR NEDİR?

Yeni kuşak; anıt sözcüğünü anlamakta zorluk çekmiyor. Sözlüğe bakmaya bile gerek duymuyor.  Kabir sözcüğünü duymuştur ama, anlamını bilemediği zaman  hemen bir sözlük açar.
Kabir:Mezar, gömüt olduğunu öğreniyor. Bu yeterli olmuyor, bu kez;
Anıtkabir: Büyük, gösterişli mezar olduğunu belleğine yerleştiriyor. Bu arada bir de mozele sözcüğüyle karşılaşıyor. Onu araştırıyor, şu gerçeğe erişiyor:
Tarihte arya Serp’ i vardır Adı Mausolles [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu