‘Salim Savcı’

DERS ALMAK İSTEYENLERE

DERS ALMAK İSTEYENLERE

Tarihteki gerçeklerden birisi şudur:
‘Bir ulusun yok oluşu, anadillerinin yozlaşmasıyla  başlar. Bu gerçeği de Konfüsyüç  görür. Şöyle ki:
Dostları Konfüsyüç’e sorarlar:
Şayet bir ülkenin başına seni getirseler bundan sonra bu ülkeyi sen yöneteceksin deseler  ne yapardın?
Konfüsyüç kendisine bir çeki düzen verir:
‘Eğer bir ülkenin insanları  birbirlerinin dilinde  anlaşamazlarsa vermek istedikleri mesaj yerini bulamaz. Onlar da kalıcı işler yapamazlar. Bu [...]

GÖRÜŞ AÇISI HAKKINDA BİLGİLER

GÖRÜŞ AÇISI HAKKINDA BİLGİLER

Başlıktaki görüş ile görüş açısı sözcükleri görmek sözcüğü ile ilgilidir. Görmek ise evrendeki ( dünya dahil) bir şeyin varlığını göz ile algılamaktır.
Görmek mastarından üretilen görüş ise,gözün kendi doğrultusunda  baktığı açıdan görebildiği alandır. Bu ise;  bakan kimsenin görüş açısına bağlıdır.
Görüş açısı, çok önemlidir. Kişiden kişiye göre de değişir. Bir dereceden başlar 180 dereceye kadar boyut kazanır. [...]

DERS ALMAYI SEVENLERE

DERS ALMAYI SEVENLERE

Hazreti Mevlana:
Herhangi bir konuda hayatta başarılı olabilmek için  sabır ve sebat göstermeyenler ile  kararlı bir duruş sergilemeyenlere  ‘buğday örneğini’ vermiş,insanların ders almalarını dilemiştir.
Şöyle ki:
İnsansın, başına gelenlere içerleyebilirsin. Hatta üzülebilirsin. Ama başına ne gelirse gelsin,bir buğday tohumunun çektiğini çekmedin. Onu tohum diye sonbaharda  soğuk ve karanlık toprağa attılar. Buğday tohumu toprağın  tavından yararlandı,toprağa kök saldı. Havalar [...]

TOPLUMU KEMİREN SÖZCÜKLER

TOPLUMU KEMİREN SÖZCÜKLER

Ankara’da 55 yıl yaşadıktan sonra 2007  temmuzunda doğduğum Osmancık-Çampınar Köyü’ne geldim. Geleli 8 yıl,10 ay oldu.bu süre içerisinde  tabandan yukarıya bakmayı öğrendim. İleri yaşıma karşın bana düşeni yaptım,yapıyorum. Nisan ayından beri çevremi daha çok dinliyorum. Sevmediğim BANA NE? Sözcüğü idi. Şimdi onun özdeşleri çoğalıverdi. Sıralamak da bana düştü:
-Bana ne?
-Aman sendi!
-Beni ilgilendirmez.
-Beni ırgalamaz.
-Git be sen de!..
Duymadıklarım [...]

ÇALIŞMAK DA BİR İBADETTİR

ÇALIŞMAK DA BİR İBADETTİR

15 Mayıs 2016 günü  Osmancık’ta Akşemsettin İlkokuluna gittim. Kendimi anaokulu sınıfında buldum. Her biri bir başka değer olan yavrularımı izledim. Onlara hayran kaldım. Masal yazarım ama,okullarda masal anlatmaz iken masal da anlattım. Yavrularımın bir parçası oldum. Köyüme döndüm. Kendimi A4 sayfası karşısında buldum. İzninizle!
Her insan,bir ömür boyu  bilim içerisinde yaşar. Okumayı fazla sevmez ise  evren [...]

SORULAN SORUYA NASIL CEVAP VERMELİ

SORULAN SORUYA NASIL CEVAP VERMELİ

Çampınar-Prof. Bahri Savcı Kütüphanesine gelip bana sorular soran soranlara 8 yıldır cevaplar verdim.rehberlikle danışmanlığı böyle yaptım.Yıllar sonra ektiğim tohumun meyvelerinin az olduğunu gördüm. Bu kez soru soran yavrumu,masama yakın sandalyeye  oturttum.  Eline de bir A4 sayfası ile kalem verdim. Kendisinden soru sormasını rica ettim. Sorusunu da A4 sayfasına yazdırdım. Sorusunu özenle yazdı:’İnatçı ne demektir? Bu [...]

ÇOCUK İLE ANA VE BABANIN ÖZELLİKLERİ

ÇOCUK İLE ANA VE BABANIN ÖZELLİKLERİ

Her çocuk,ana ve babasından gelen genlere göre,bir insanın kopyası olmayan bir yetenektir. Bu farklılık da eşi bulunmayan bir zenginliktir. Her zenginlikten yararlanmak da insanlara düşen bir görevdir.
Her çocuk ile onun ana ve babası özelliklere sahiptir. Bu özellikleri çok kimse yaşamında bilir ama yetişkinler bu özelliklerin  yetişmekte olan kuşaklarca bilinmesini içtenlikle isterler. Şöyle ki:
YETİŞMEKTE OLAN ÇOCUĞUN [...]

NE? ÜZERİNE ÖRNEKLER

NE? ÜZERİNE ÖRNEKLER

Türkçemizde bir sözcüğümüz var.hangisi diyebilirsiniz. Tanıtayım. ‘NE’ sözcüğüdür. Bir zamirdir. Konuşmalarımızda isim yerine  geçer,bir soru oluverir. Tanımı da şöyle verilir:
‘Bir cümlede ( tümcede)  soru yoluyla bir varlığın önünde yer alır.’Düşünmemizi sağlar. Düşünme işi,akılla ilgilidir. Akıl da evrende yalnız insanlara verilmiştir. İyi ki insanlara eşit verilmemiştir. Çünkü o zaman kimse kimseyi dinlemezdi, aile de,toplum da oluşmazdı. [...]

BELLEKLERDE KALAN BİR TAŞLAMA

BELLEKLERDE KALAN BİR TAŞLAMA

Türkiye Cumhuriyeti’nde demokrasiyi öğrenerek bugünlere geldik.gelişmiş ülkelere yetişmek için daha çok alacağımız,uygulayacağımız ilkeler var. 2016 yılındayız. Pek çok sorunumuz var. Olursa,olsun. bu vatan üzerinde yaşayan bizler vatanımızı da, bayrağımızı da ,gelenek ve göreneklerimize de  sımsıkı sahip çıkacak bir geçmişe sahibiz.
Bu konu açılırsa, bugün herkes birbirine ‘taşlama’ yergi ile çok şeyler söylüyor.24 Temmuz 2015 Cuma günü  [...]

FARKLILIĞINIZ OKUMAK OLSUN

FARKLILIĞINIZ OKUMAK OLSUN

İnsan dünyaya, en gelişmiş canlı olarak gelmiştir.kimse kimsenin bir kopyası değildir. Herkes kendi çapında,’bir yetenektir’ evrende var olan her şeyde bir farklılık olduğu gibi,insanların algılamaları,davranışları da bir farklılık gösterir. Bu nedenle her şeyde bir farklılık vardır.
Fark nedir:Fark sözcüğü,Arapça kökenlidir. Bizim toplumda da yerini alır. Evet, sözcük konuşmaz ama sözü ona bırakalım.
Arap ve Türk toplumu beni [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu