‘Salim Savcı’

VİCDAN NEDİR

VİCDAN NEDİR

Vicdan nedir?
Vicdan,insana özgü bir duygudur.bir insanın yiyi ve kötüyü ayırt etmesini sağlar.
İyi ne demektir?
Bir insanın, bir ömür boyu beğenilen ,istenilen ve sevilen nitelikleri kendisinde toplamasıdır.
Kötü ne demektir?
Niteliği bozuk olandır.işe yaramayandır. O da ahlak arayışlarına aykırı davranışların tümüdür.
Duygu nedir?
Duyu organlarıyla sağlanan izlenimler ile düşüncelerdir.
Düşünce nedir?
Bir beyin işlevidir. Düşünceleri karşılaştırmaktır.,birleştirmektir.  Bir yetenektir.
Yetenek nedir?
Herhangi bir şeyi öğrenmektir.  Bir [...]

İKİ KAYNAĞA GÖRE AKŞEMSETTİN

İKİ KAYNAĞA GÖRE AKŞEMSETTİN

Birinci kaynaktan:
Akşemsettin’in baba soyu,Hazreti Ebubekir’e kadar götürülmektedir. Ataları arasında ünlü mutasavvıflardan  Şeyh Sühreverdi’nin bulunduğu bilinmektedir.
Babası:
Şey Hamza’dır. Samsun-Ladik İlçesinde uzun süre  dini etkinliklerde bulunmuştur.
Annesi:
Bazı kaynaklara göre  Akşemsettin’in  annesi, Osmancıklıdır.
Akşemsettin’in gerçek adı :
Mehmet Bin Hamza’dır. (Hamza oğlu Mehmet)
Sonraki adı :
Akşemsettin’dir. Bu adı veren de  Ankaralı Hacı Bektaş Veli’dir. Din ve tıp alanında Akşemsettin adıyla anılır.
Doğum [...]

T İLE VE HARFİNİN OKUNUŞU

T İLE VE HARFİNİN OKUNUŞU

Türk  alfabesi (ABECE’si)  yasa ile kabul edilmiştir. 29 harfin de okunuşu verilmiştir. Medyada en çok kullanılan harfler:
Yasaya göre: T harfi TE,V harfi VE, K harfi KE,H harfi HE diye okunur. Ama şimdi:
T harfini Tİ;VE harfini Vİ,K harfini KA; H harfini HA  diye okuyanlar gün geçtikçe  çoğalmaktadır.
İşte sizlere bir örnek:
Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptığım için Tİ [...]

PARALELİ KİM BULDU?

PARALELİ KİM BULDU?

Yıl: 2016 Aylardan, üçüncü ay olan mart.Türkiye Cumhuriyetinde en çok konuşulan ve medyada 24 saat yer alan sözcük;(sıkı durun) PARALEL oldu. Düşünen,düşünüp kaldı. Bu sözcük; yerel gazeteler köşe yazarı olduğum için  bana da soruldu. 1 Nisan sabahı kendimi  A4 sayfası başında buldum. Huyum kurusun paraleli oluşturan  NOKTA ile konuya girdim.
NOKTA: Nokta,bir beyaz üzerinde  en [...]

ÖĞÜT KONUSUNDA DÜŞÜNMEK İSTEYENLERE

ÖĞÜT KONUSUNDA DÜŞÜNMEK İSTEYENLERE

Bir dost,telefonla beni aradı:
-Öğüt almak ile öğüt vermek nedir,dedi, telefonu kapatıverdi. Bana da bu iki soruya cevap vermek düştü. Konuyla ilgili verilerimi açtım,işe de öğüt sözcüğü ile başladım.
Öğüt nedir?: Sorana,soracak olana yani bir kimseye doğru,en doğru yolu göstermektir. O kişiyi, kötü davranışlarından sakındırmaktır,alıkoymaktır.  Öğütün eşanlamlısı da ‘nasihat’tır.
Öğüt vermek: Öğüt verecek kişinin bir birikimi olması gerekir. [...]

İLGİNÇ SORULARA CEVAPLAR

İLGİNÇ SORULARA CEVAPLAR

Bir dostum,yazdığım kitapları okumuş. Bana sorulan ilginç soruları tespit etmiş. A4 kağıdına yazmış,elime tutuşturuverdi.  Dostuma teşekkür etimi kağıdı cebime koydum.
Eve dönünce A4 kağıdı özenle açtım. Soruları tek tek okuyup, cevaplarını sizlere sunuverdim: İzninizle!
Soru: 1-Oğlum ve kızım neden bana ve annesine benzemiyor?
-Her çocuk, anne ile babanın bir ürünüdür. Ama anne ile babanın tam bir kopyası değildir. [...]

AYDINLIK ÜZERİNE BİLGİLER: 2

AYDINLIK ÜZERİNE BİLGİLER: 2

Akşam olur,güneş batar,her yer karanlık olur. çünkü evreni aydınlatan ışık kaynağı olan güneş batmıştır. Karanlık,ertesi sabaha kadar sürer,gider.
İşte bu olay bize, gündüz ile geceyi öğretir. Gündüzü bundan önceki yazımızda  işlemiştik. Bu kez de geceye bir göz atacağız.
GECE: Akşama doğru, güneş batıya doğru yaklaşır. Bir süre sonra da güneş batar. Her yanı karanlık kaplar. Canlıların hepsi, [...]

AYDINLIK ÜZERİNE BİLGİLER: 1

AYDINLIK ÜZERİNE BİLGİLER: 1

Sabah olur, güneş doğar. Her yeri aydınlatır. Akşam olur, güneş batar. Her yer karanlık içerisinde kalır. Ta ki, ertesi sabaha kadar!
Bu olay bizlere; gündüz ile geceyi öğretir. Şöyle ki:
GÜNDÜZ: Sabaha doğru tanyeri ağarır. Bir süre sonra güneş doğar, her yeri aydınlatır. Tüm canlılarda yaşam başlar. Herkes kendi mesleğinin gereğini yapar. Canlılarda ve cansızlarda makro (en [...]

DERS ALMAK İSTEYENLERE

DERS ALMAK İSTEYENLERE

Tarihteki gerçeklerden birisi şudur:
‘Bir ulusun yok oluşu, anadillerinin yozlaşmasıyla  başlar. Bu gerçeği de Konfüsyüç  görür. Şöyle ki:
Dostları Konfüsyüç’e sorarlar:
Şayet bir ülkenin başına seni getirseler bundan sonra bu ülkeyi sen yöneteceksin deseler  ne yapardın?
Konfüsyüç kendisine bir çeki düzen verir:
‘Eğer bir ülkenin insanları  birbirlerinin dilinde  anlaşamazlarsa vermek istedikleri mesaj yerini bulamaz. Onlar da kalıcı işler yapamazlar. Bu [...]

GÖRÜŞ AÇISI HAKKINDA BİLGİLER

GÖRÜŞ AÇISI HAKKINDA BİLGİLER

Başlıktaki görüş ile görüş açısı sözcükleri görmek sözcüğü ile ilgilidir. Görmek ise evrendeki ( dünya dahil) bir şeyin varlığını göz ile algılamaktır.
Görmek mastarından üretilen görüş ise,gözün kendi doğrultusunda  baktığı açıdan görebildiği alandır. Bu ise;  bakan kimsenin görüş açısına bağlıdır.
Görüş açısı, çok önemlidir. Kişiden kişiye göre de değişir. Bir dereceden başlar 180 dereceye kadar boyut kazanır. [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu