‘Salim Savcı’

GÖLETLERE NEDEN İHTİYAÇ VAR

GÖLETLERE NEDEN İHTİYAÇ VAR

Su,iki atom hidrojen ile  bir atom oksijenin birleşmesidir. Kimya biliminde H20 formülü ile gösterilir. Dünyayı saran atmosfer katmanında  su buharı olmasaydı, oksijen de olmaz,insan da yaşamazdı.
Su; hayat kaynağıdır. Suyun olduğu yerde, yaşam da vardır. Bu nedenle insanlar gibi bitkiler de  su,su isterler. Çiftçilik ise suyun bulunduğu yerlerde  insanlara binlerce nimetler sunar..
Çiftçilikte,dereden,çaylardan akan sulardan yararlanılır. Verimi [...]

OKU! DİYENLER DE Mİ OKUMUYOR?

OKU! DİYENLER DE  Mİ OKUMUYOR?

Biz insanız,toplumsal bir varlığız.  Toplumun temel taşıyız.
Doğduk,büyüdük,okuduk, bir meslek sahibi olduk. Mesleğimizde bize düşenleri yapıyoruz. Bir çok niteliklere sahibiz.
Bunlar ise:
Merhametli olmak: Güneş gibi!
Cömert davranmak: Akarsu gibi!
Alçak gönüllü olmak: Toprak gibi!
Ayıpları örtmek: Gece gibi!
İşte bunları, bir zamanlar MEVLANA düşünmüş. Ne demek istediğini de  içtenlikle söylemiş. Okuyanlar ders almış, okumayanlar.,’Aman sende,bana ne?’ demekle yetinmişler. O denli alışkanlıklar [...]

KİMİ OKU DER,KİMİ DE ÖĞRET DER!

KİMİ OKU DER,KİMİ DE ÖĞRET DER!

Yazının başlığı, bir sohbette bana sorulan bir sorudur. Orada aklıma gelenleri sıraladım. Soruyu sonara bu kez ben:
-Sevgili adamım, bunların hangisini beğeniyorsunuz,dedim. Aldığım cevap şudur:
-Ben,dini inancımı üstün tutarım. Bizim dinimizin kitabı  KUR’AN’dır. Yüce Allah tarafından Peygamberimize vahiy yoluyla  gönderilen ayet ‘OKU!’ ile başlar. Böyle olduğu halde şu dünyada  bizim dinden olanların okuma oranı Türkiye’de %60;  diğerlerinde [...]

İYİNİN KARŞITI SÖZCÜK:KÖTÜ

İYİNİN KARŞITI SÖZCÜK:KÖTÜ

İnsanoğlu var oldukça  toplumda en çok bilinen iki sözcük vardır. Her zaman,her yerde sevilen ‘İYİLİK’ tir.  Bu sözcüğün karşıtı da ‘KÖTÜLÜK’tür. Kendisini bilenler gerçeğin,güzelin olumlunun yanında oluyorlar. Daima da iyilerin yanında yer alıyorlar. Bu kez,iyinin karşıtı olan  sözcüğü öne aldık,bilinenlerin aktarıverdik,izninizle!
KÖTÜ NE DEMEKTİR?
-Her toplumda  niteliği bozuk olan  her şey kötüdür.
-Bir toplumda, işe yaramayan şeyler de  [...]

NELERE SAHİP ÇIKMALIYIZ

NELERE SAHİP ÇIKMALIYIZ

1974 yılından beri yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaparım. Kimseden bir şey beklemem. Kendime düşeni yapmaya çalışırım. 38 yıl sonra okurlarımdan aldığım  cevapları sıraladım. Bunları okurlarımıza aktarmada düşünüp kaldım. Sonunda dile getirmeye karar verdim.İzninizle:
38 yılda ağırlık verdiğim konular şunlar olmuş:
-Ne yap,yap adına sahip çık.
-Ömür boyu cins ayrımına girme.
-Soyunu bil,soyunun adına gölge düşürme.
-Konu ve komşularına  değer vermeyi [...]

BİR İNATCI ÇOCUK KONUŞUYOR

BİR İNATCI ÇOCUK KONUŞUYOR

Ben, bir çocuğum. Ablamla birlikte aynı yuvada yaşıyorum babama ve anneme göre uyumluyum. Ablama göre ise, inatçı bir çocuğum. İnatçı damgasını nasıl yediğimi anlatacağım:
Babam ve annem üniversite mezunudur. Ayrı alanlarda da bir meslek sahibidirler. Bizim ailede bir ilke var ben ve ablam bu ilkeye uyarız.
Babam ile annem bize yapabileceğimiz şeylerde:
‘Yavrum,  sana yapamayacağın şeyi yaptırmayı  yerinde [...]

İNSAN OLMAK NEDİR?

İNSAN OLMAK NEDİR?

Vicdanlı insan,bir ömür boyu yaşadığı toplumda  iyinin, güzelin,doğrunun,gerçeğin yanında yer alır. Kötülerden uzak kalır. Beğenilen, istenilen, sevilen insan olur.
Her insan toplumda  ahlak arayışlarına aykırı olan  davranışları bilir.niteliği bozuk olan, işe yaramayanların yanında yer almaz.
Her insan; babasına ve annesine benzemeyen bir yetenektir. Yaşadığı sürece her şeyi öğrenmeye çalışır. Bir işi yapar ya da  ya da onu [...]

MİMAR SİNAN’I BİLEMEYENLERE

MİMAR SİNAN’I BİLEMEYENLERE

Mimar Sinan’ın kimliği:
Değerli dostum Mehmet Coşar’dan eseri olan ’KARARLILIĞIN DEĞERİ-Başarılı Hayat Önerileri’ kitabının iki adeti 2.3.2016 tarihinden on gün sonra  elime ulaştı,okudum. Okumuş olmak için değil, anlamaya çalışmak için  dikkatle  okudum.
Dileğim şudur:Her annenin,her babanın, her eğitimcinin  olduğu kadar öğrencilerin de  okumasında yarar görüyorum.144 sayfalık eserden  bir ünlü insanımıza      ait  noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Mimar Sinan [...]

VİCDAN NEDİR

VİCDAN NEDİR

Vicdan nedir?
Vicdan,insana özgü bir duygudur.bir insanın yiyi ve kötüyü ayırt etmesini sağlar.
İyi ne demektir?
Bir insanın, bir ömür boyu beğenilen ,istenilen ve sevilen nitelikleri kendisinde toplamasıdır.
Kötü ne demektir?
Niteliği bozuk olandır.işe yaramayandır. O da ahlak arayışlarına aykırı davranışların tümüdür.
Duygu nedir?
Duyu organlarıyla sağlanan izlenimler ile düşüncelerdir.
Düşünce nedir?
Bir beyin işlevidir. Düşünceleri karşılaştırmaktır.,birleştirmektir.  Bir yetenektir.
Yetenek nedir?
Herhangi bir şeyi öğrenmektir.  Bir [...]

İKİ KAYNAĞA GÖRE AKŞEMSETTİN

İKİ KAYNAĞA GÖRE AKŞEMSETTİN

Birinci kaynaktan:
Akşemsettin’in baba soyu,Hazreti Ebubekir’e kadar götürülmektedir. Ataları arasında ünlü mutasavvıflardan  Şeyh Sühreverdi’nin bulunduğu bilinmektedir.
Babası:
Şey Hamza’dır. Samsun-Ladik İlçesinde uzun süre  dini etkinliklerde bulunmuştur.
Annesi:
Bazı kaynaklara göre  Akşemsettin’in  annesi, Osmancıklıdır.
Akşemsettin’in gerçek adı :
Mehmet Bin Hamza’dır. (Hamza oğlu Mehmet)
Sonraki adı :
Akşemsettin’dir. Bu adı veren de  Ankaralı Hacı Bektaş Veli’dir. Din ve tıp alanında Akşemsettin adıyla anılır.
Doğum [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu