‘Salim Savcı’

İNSAN İNSANLIĞINI BİLMELİ

İNSAN İNSANLIĞINI BİLMELİ

Evrende; en gelişmiş tek canlı,insandır. Onun da iki türü vardır: Onlar da kadın ve erkek olarak toplumda yerini alır. Her ikisinde de ‘cinsellik duygusu’ vardır. İnsanlar, sahip oldukları bu cinsellik duygusuna  gem vurmayı bilirler. Ama ne yazıktır ki bazılarımız:
-El uzatan hanımın elini sıkmakta,
-El uzatan erkeğin elini sıkmakta  çekimserlik gösterebilirler. Hala içimizde böyleleri varsa Yüce Allah’ın  [...]

ZÜBEYDE HANIM KİMDİR?

ZÜBEYDE HANIM KİMDİR?

Zübeyde Hanım,bir kadındır. Ama hanım özellikleri olan bir kadındır. Dünyada bir benzeri olmayan,,önder olarak anılan Atatürk’ün  saygın annesidir, öz be öz Türk’tür.
Zübeyde Hanım, okur-yazardır. Bir öğrenim görmediği halde çevresinde Zübeyde Molla,mahallesinde Akıldane (rehber-danışman) diye anılan bir annedir. Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştiren de  odur.
Makbule Hanım birinci oğlunu her gece yatağına yatırır,ama kendisi giyiniktir. Oğluna:
_Mustafam şimdi sana [...]

ÖLÜMSÜZ DÜNYANIN ANNESİ: ZÜBEYDE HANIM

ÖLÜMSÜZ DÜNYANIN ANNESİ: ZÜBEYDE HANIM

Bir sohbette ‘Anneler Günü’ konusu açıldı. Bana şu soru soruldu:
-2015 yılında  ‘Yılın Annesi’ nden haberiniz var mı,dediler.
Cevabım ise:
-Seçilmiş ise yılın annesini bilmiyorum. Ama sizlere ölenlerden yılın annesi olabilecek  bir hanımın adını söyleyebilirim. Bu anne ise; Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımdır,dedim ,kısaca  Zübeyde Hanımın özelliklerini sıraladım:
Zübeyde Hanım,Anadolu’ya göç ederek gelen,Oğuz Boylarının 24  kolundan biri olan [...]

EN ÇOK KİTAP OKUYAN İNSANIMIZ KİM

EN ÇOK KİTAP OKUYAN İNSANIMIZ KİM

Bir sohbette:
-Oku,
-Okumak,
-Okuyan sözcükleri geçerse çoğunluk hemen  KURAN’ın 96. Suresi Alak’ın 4. ayetini:
‘4. Çünkü Yüce Allah,kalem ile yazıyı öğretti’ diye dile getirirler.  En çok da ‘OKU’ üzerinde  dururlar. Bu kez de ‘5.ayetteki,’İnsana bilmediği şeyleri öğretti’ der, insanların düşünmesini sağlarlar.
Yüce Allah insanlara kalem ile yazıyı öğretmeseydi insanlar:
*Bildiklerini,öğrendiklerini yazamayacaklardı,hepsi de kendileri gibi bu dünyadan gideceklerdi.
*Onları yazdılar,gelecek kuşaklara yol [...]

KUŞ BURNU HAKKINDA BİLGİLER

KUŞ BURNU HAKKINDA BİLGİLER

BİLİMDEKİ YERİ: Kuşburnu, botanik bilimine girer. Yabani gülüm ağacıdır.
KUŞBURNUNUN KULLANILDIĞI YERLER
1-Kuşburnu çayı.
2-Kuşburnu ezmesi. (marmelat)
3-Kuşburnu çekirdeği yağıdır.
Biz burada 3. sırada yer alan kuşburnu çekirdeği yağını önemini dile getirmeye çalışacağız:
KUŞBURNU ÇEKİRDEĞİ YAĞI:
Kuşburnunun çekirdeklerinden çıkarılan bir yağdır. Kuşburnu çekirdeğinden yağ çıkarılması çok zor bir işlemdir. Çünkü kuşburnu çekirdekleri oldukça çok serttir. Bu nedenle çok az [...]

TÜRK VE TÜRKÇE SÖZCÜKLERİ ÜZERİNE (TÜRK SÖZCÜĞÜNÜN ANLATTIKLARI)

TÜRK VE TÜRKÇE SÖZCÜKLERİ ÜZERİNE (TÜRK SÖZCÜĞÜNÜN ANLATTIKLARI)

Türk sözcüğü; tarihsel bilgilere göre:
-Orta Asya’da yaşayan ulusların köken adıdır.
-Bugünkü, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurup yaşatan ulusun adıdır. Kısaca Türk soyundan kimsedir. Halen de Asya’da-Balkanlar’da-Kafkasya’da yaşayan insanlar da Türk onuru ile yaşamaktadırlar. Türklerin; kendilerine özgü gelenek ve görenekleri, adetleri, yazıları, iletişim kaynağı olan anadili Türkçesi vardır.
TÜRKÇE SÖZCÜĞÜNÜN ANLATTIKLARI
Türkçe; Türk toplumunun anadilidir. Yani lisanıdır. Türkçe; Ural-Altay dil ailesinden [...]

HOCA AHMET YESEVİ HAKKINDA ALINTILAR (ŞEHİR VE KÜLTÜR DERGİSİNDEN)

HOCA AHMET YESEVİ HAKKINDA ALINTILAR (ŞEHİR VE KÜLTÜR DERGİSİNDEN)

Bir rastlantı oldu, değerli hemşerilerimden birisi yazımın başlığında adı geçen dergiyi bana hediye etti. Teşekkür ettim. Akşamın gelmesini bekledim. Dergiyi okumaya başladım. 80. sayfasında ki:
“HOCA AHMET YESEVİ’Yİ ANMAK ve ANLAMAK” yazısını dikkatle okudum. 2016 yılında Çampınar-Prof. Bahri Savcı Kütüphanesi ile Osmancık Belediye Başkanlığının basımını yaptırdıkları:
HOCA AHMET YESEVİ kitabını anımsadım. Verdiğim emeğin isabetine çocuklar gibi sevindim. [...]

SAMSUN-MERSİN ARASI DEMİRYOLU

SAMSUN-MERSİN ARASI DEMİRYOLU

30 Kasım 2016 Çarşamba günü kapının zili uyarısını yaptı. Bir hemşerimi karşımda buldum. Kucaklaştık, selamlaştık, içeri geçtik. Elini cebine attı. Bir Türkiye haritası çıkardı. Haritayi sunuyorum.
NOT: HARİTA FOTOSU OLACAK
Hemşerim, Samsun ile Mersin arası kalın çizgi ile birleştirmiş.
-Öğretmenim, ben ilkokul mezunu, çiftçilik yapan bir insanım. Çorum haber Gazetesinden bu harita resmini aldım. Size getirdim. Sizi [...]

ISIRGAN OTU HAKKINDA BİLGİLER

ISIRGAN OTU HAKKINDA BİLGİLER

ISIRGANIN BİLİMDEKİ YERİ:
Isırgan otu, bir bitkidir. Botanikte Isırgangiller Familyasına girer. Isırgan otunun yaprakları tırtıllıdır. Bazı türlerinde yaprakların üstünde “emergenz” adı verilen tüyler vardır. Bir kimse ısırgan yaprağına dokununca emergenzdeki karınca asidi, insan cildinde kaşıntılar ve kızarıklıklar yapar. Isırgan otu, adını da böylece almış olur.
 
ISIRGAN OTUNUN İÇERİĞİ:
Isırgan otu içeriğinde:
-Histamin,
-Potazyum tuzları,
-Formik asit,
-Organik asitler,
-C vitamini ile A [...]

MESAJ SÖZCÜĞÜNÜN ANLAMI

MESAJ SÖZCÜĞÜNÜN ANLAMI

Bir dost, saat 15:00’a doğru köy çayevine giderken bana uğradı. Selamlaştık, kucaklaştık. İçeri girdik.
-Öğretmenim, “mesaj” diye bir sözcüğümüz var. Bazen bilerek, bilmeyerek ben de kullanıyorum. Ama bu sözcük hakkında bilgi almaya geldim. Sizi sıkıntıya sokuyorsam, beni bağışla dedi.
Ben hemen; iki sözlüğü ortaya koydum. Bulduklarımı da A4’de yazıverdim:
MESAJ SZCÜĞÜNÜN TANIMI: Sözcük Fransızcadır. Önemli bir kişinin bir [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu