‘Yahya Aksoy’

ZİYA HIZIROĞLU

ZİYA HIZIROĞLU

Sorgunlu şair- yazar Ziya Hızıroğlu  aramızdan ayrılsa da  eserleri, anıları ve toplumda yarattığı sevgi ile  gönüllerde hep yaşayacaktır. Huzurla ışıklar içinde yatsın.Tüm sevenlerinin başı sağolsun. Dünyada yaşam sınırlıdır ama  anılar, eserler ve sevgiler sonsuzdur.
82 yaşında hayata veda eden Ziya Hızıroğlu uzun zamandır Ankara’da yaşıyordu. Yaklaşık 2 yıl önce eşini kaybeden Hızıroğlu’nun cenazesi doğum yeri olan  [...]

KENT ESTETİĞİ

KENT ESTETİĞİ

Dünya tarihinde önceliği ve  önemi olan “Sanat Tarihi”, Mağara Devri’nden günümüze uzanan çizgi içerisinde insanlığın  kimliğini, kültürel varlıklar ortaya koyar ve geçmişe ışık tutar.
Mağaradan başlayarak zamanla  kentlere  dönüşen yaşamda , yerleşim alanlarının estetiği önem kazanmıştır. Kırsal veya kentsel yaşam mekânları ile    ilgili, plan proje ve uygulamalar  yöneticilerin bilgi ve yeteneklerine  göre değişiklik göstermektedir.
Nüfusun  büyük çoğunluğu  [...]

ZAMANIN RUHU

ZAMANIN RUHU

Uluslar sahip oldukları özelliklerini,yüzyıllar boyunca yaşattıkları ve geliştirdikleri kültürlerine  borçludur.
Tüm uluslar  bu özellikleriyle, dünya insanlığının temelde bir,  ancak görünürde farklı  renklerini ve kültürlerini oluşturan bir mozaiğin parçalarını  oluştururlar. Aynı prizmadan geçen ve farklı renklere ayrılan ışınlar gibidirler. Görünürde farklılıklar gösterirler…
Toplumların farklılıkları  genetik ve çevresel  faktörlerin farklılıklarından  kaynaklanır.
Bu  farklılıklara neden olan  önemli bir faktör de, farklı [...]

BİR FİKRİM VAR

BİR FİKRİM VAR

“Patent Destek Programı ” nın genişletilmesi   kapsamında TUBİTAK ile  TÜRKPATENT arasında imzalanan  protokol’e göre , fikir ya da buluşlarını ticari hayata geçirmek isteyenler  desteklenecek.
Bir fikrim var ya da bir yaratıcı düşüncem ve buluşum var diyenler bu proje kapsamında TUBİTAK’a başvurmalılar. Girişimciler , gerekli bilimsel ve teknik desteği alacaklar.
Yaratıcı bir toplumda fikirler ve buluşlar birbirini takip [...]

ÇEVRE VE İNSAN

ÇEVRE VE İNSAN

Toprağın kucağında doğan ve toprakla sarılarak büyüyen insan daha sonra çevresini ve giderek daha geni,ş alanları ve dünyayı tanır.  Yerel insan evrensel hale gelir,dünya insanı olur.  Çevre ve  insan  , birbirini koruyarak iç içe yaşamak zorundadır.
Bu doğal gerçekten hareket edeb  dünay örgütü Birleşmiş Milletler, her konuda  olduğu gibi çevre konusunda da duyarlılığı artırmak ve dünyayı [...]

DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM

DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM

Değişimler ve  dönüşümler, Toplumun  beklentilerine, umutlarına ve ufuklarına  yeniliklerle  ileriye doğru katkılarda bulunur.  Çağdaş  gelişmişliği de ifade eder ve demokrasiye katkılar sağlar.Toplumun huzur ve refahı için yeni kııvılcımlar yaratarak örgütlenmeyi canlandırır.
3  Haziran 2018 günü İstanbul’da  tarihi Fenerbahçe Spor Kulübü  genel  kurulunda yapılan oylama sonucunda , 20 yıllık  kulüp başkanının değişmesini sağlayan büyük çoğunluk, ülkemiz ve [...]

AİLE BAĞLARI

AİLE BAĞLARI

AİLE BAĞLARI TEMASI”  etrafında  İKSV  tarafından oluşturulan  bir proğramla  23 Mayıs- 12 Haziaran  2018 tarihleri arasında yapılan 46.İstanbul Müzik Festivali, dünya müzik festivalleri arasında saygın, seçkin ve özgün yerini  46 yıldır  geliştirerek korumaya devam etmektedir.
Müziğin ve sanatın  evrensel diliyle buluşan  insanlar ve toplumlar, iç ve dış dinamiklerini yükselterek güçlenen aile bağları ile  dostluk ,barış ve [...]

BİR KÖY DÖRT ADAM

BİR KÖY  DÖRT  ADAM

Anadolu’da bir köyden çıkan dört kişinin yaşam öyküsü üzerinden Türkiye’nin  bir dönem yaşadığı çarpıcı gerçekleri gözler önüne seren “1 Köy 4 Adam 6,5 Darbe” kitabı ve diğer beş kitabı ile yazar Mustafa Önsel tarihe ışık tutuyor. Geçmişi geleceğe taşıyarak unutulmamasını sağlıyor ve ülke sorunlarının çözümü yolunda halkıza ders alınacak çarpıcı örnekler sunuyor.
Emperyalizmin ülkemizde oynadığı oyunların [...]

HALİKARNAS BALIKÇISI’NIN DÜŞLERİ

HALİKARNAS BALIKÇISI’NIN DÜŞLERİ

İstanbul’da 1886 ‘da doğan, Robert  Koleji’nden(1904) sonra Oxford Üniversitesi’den mezun olan, Cumhuriyetten sonra asker kaçaklarıyla ilgili bir yazısı yüzünden Bodrum’da kalebentliğe mahkum edilen. Üç yıllık ceza süresinde Bodrum’a sürgün edilen ve şehrin antik çağdan kalma değerinin dünyaca tanınmasına büyük katkılar sağlayan,Halikarnas Balıkçısı takma adıyla yazdığı yazı ve romanlarla ünlenen Cevat Şakir Kabaağaçlı, 1947′de İzmir’e yerleşti [...]

17 NİSAN KÖY ENSTİTÜLERİ BAYRAMI

17 NİSAN KÖY ENSTİTÜLERİ BAYRAMI

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ NİN  ÇAĞDAŞLIK YOLUNDA EN ÖNEMLİ VE ETKİN  BİR  EĞİTİM KURUMU   OLARAK ,ÜLKEMİZE ÖZGÜ KURULAN KÖY ENSTİTÜLERİ  , 17 NİSAN 1940′TA 3803 SAYILI KANUNLA KURULDU.
ÇOĞUNLUĞU OKUMA YAZMA BİLMEYEN KÖYLERİMİZE  ÖĞRETMEN YETİŞTİREN VE YURT GENELİNDE    YAYGIN VE ETKİN BİR ŞEKİLDE HİZMET VERMEKTE OLAN  KÖY ENSTİTÜLERİ  KISA SÜREDE SİYASİ NEDENLERLE 1954 ‘DE  KAPATILDI.
BİR ÜLKENİN ZENGİNLİĞİ EĞİTİMLİ [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu