‘Yahya Aksoy’

GÖNÜL SOHBETLERİ

GÖNÜL SOHBETLERİ

SEVGİ VE İSLAMİYET
Ayların ve günlerin en hayırlısı ve uğurlusu Ramazan geldi, hoş geldi.
Bu ay içersinde ,Ramazan’ın sosyal, kültürel ve dini boyutları ile ele alınması ve toplumun aydınlatılması  önem ve  öncelik kazanmakta.
SEVGİ GÖNÜLDE GÜLDÜR/KİN YÜREKTE YÜKTÜR…
SEVGİ PINAR OLSUN GÖNÜLLERE  DOLSUN,
TÜM  İNSANLAR,
İYİLİKTE,HOŞGÖRÜDE,SEVGİDE BİRLEŞEREK DOSTOLSUN,KARDEŞ OLSUN.
TÜRK KÜLTÜRÜ BİLGESİ ,İÇLİ VE ÖZLÜ  SEVGİ ŞAİR YUNUS EMRE’NİN DEDİĞİ GİBİ:
“SEVELİM [...]

İSLÂM’DA FAZİLET VE ÂDAB

İSLÂM’DA FAZİLET VE ÂDAB

İslâm fazilet ve âdab dinidir.  Adalet,ahlâk,temizlik, dürüstlük ve iyilik temelinde insanların kötülüklerden kurtulmasını esas alır.
Hz.Peygamber ” ben mekarim-i ahlâkı tamamlamak için  gönderildim” diye buyurur.
Dini emirler insanı insan yapan buyruklardır. Buyruklar  yalnız Hakk’a karşı değil  tüm canlı cansız varlıllara karşı da vazifelerimizi gösterir.İnsanları ve tabiatı sevmemizi ve korumamızı emreder.
İnsanın  kin ve nefretten uzak olunmasını, aklını bilgiyle, [...]

İSLÂM’IN DUĞUŞU

İSLÂM’IN DUĞUŞU

Dinler tarihini incelerken, olayların geçtiği toplumların yaşadığı  yeri ve zamanı, sosyal, kültürel ve inanç boyutları ile  tarihi süreçte araştırmak gerekmektedir.
VI.yüzyılda İslâm’ın doğuşunda Arabistan ve çevresinde yaşayan toplumlar hakkında kısaca bilgi vermek konuyu daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.
O tarihlerde Arabistan’ı çevreleyen bölgelerde iki büyük imparatorluk hüküm sürmekteydi. Bunlardan biiri doğu idarecilerine tesir eden İran Sasanî İmparatorluğu,ikincisi [...]

DESTANLARIN DÜNÜ -BUGÜNÜ

DESTANLARIN DÜNÜ -BUGÜNÜ

“Destan yüklü tarih yaprağına bak/ Hem Aliler, hem Osmanlar can verdi/Her zerre vatanın toprağına bak/Bizim için kahramanlar can verdi” diyor,  Sivaslı Âşik  Sefil Selimî .
Orta  Asya’dan Anadolu’ya uzanan geniş bir alanda Türk Edebiyatı ve kültürünün görkemli eserleri mevcuttur. Bunlar arasında başlangıçtan günümüze uzanan tarihi akış içersinde tarihi ,olayları, kahraman insanları anlatan manzum eserler bulunmakta ve [...]

ATATÜRK VE ANNESİ ZÜBEYDE HANIM

ATATÜRK VE ANNESİ ZÜBEYDE HANIM

Atatürk Selanik’te 1881 yılında Müslüman, Türkçe konuşan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.  Babası devlet memuru Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde hanımdı. O dönemde Müslümanlar soyadı kullanmıyorlardı. Resmi kimlik, nüfus kütüğündeki kayıtlara göre idi. Bu kayıtlar her bireyin adını,ana-baba adını,dinini,doğum yerini ve yılını gösteriyordu.Atatürk’ün annesi, babası ve bütün akrabaları ana dil olarak Türkçe konuşmaktaydılar.
Resmi nüfus [...]

DUVAR RESİMLERİ

DUVAR RESİMLERİ

Yüzyıllar öncesinde Çin ve Orta Asya ülkelerindeki ve dünyanın her  yerinde ve dünyanın her  yerinde yapıların yüzeylerine çeşitli amaçlarla ve araçlarla toprak boyama usulü ile duvar süslemeleri ve resimleri nin yapıldığı bilinmektedir.
Sanat tarihinin, sosyal ve kültürel tarihin araştırma konuları içinde yerini alan duvar resimleri mimari yapılarda çeşitli anlamlar ifade etmekte.Tapınaklarda, köşklerde, yalılarda ,saat kulelerinde, kale [...]

ANADOLU’NUN SESİ HALK MÜZİĞİ

ANADOLU’NUN SESİ HALK MÜZİĞİ

Tarih boyunca ,Türklerin yarattığı zengin bir kültür ve uygarlığa ait yüzlerce kanıt vardır. Bunların en önemlisi “Erdemin başı dil” dir diyen Kâşgarlı Mahmud’un 11.yüzyılda yazdığı  Divan-ı Lügati-t-Türk eseridir. Bu eserde Türklerde müzik kültürü, bütün yönleriyle işlenmiş.
Türkiye Cumhuriyeti’ni kültür temelleri üzerine kuran büyük önder Atatürk şunları söylemiştir ;” Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş [...]

PÎR-İ TÜRKİSTAN AHMED-İ YESEVÎ !

PÎR-İ TÜRKİSTAN  AHMED-İ YESEVÎ !

Tarihî şahsiyetlerin hayatı, eserleri , düşünce ve fikir dünyasına etkileri konusunda yazılmış çok sayıda eser bulunmakta. Geçmişe ait  elde edilen bilgiler sınırlı belgelere dayanmakta. Ahmed-i Yesevî  ile ilgi olarak en temel kaynak “Divan-ı Hikmet” eseri olup sözlü kültür ürünleri  destanlar ve menkıbeler de bize ışık tutmakta.
Batı Türkistan’ın  Çimkent şehri  doğusunda bulunan ve Tarım Irmağı’na dökülen  [...]

ULUSAL DURUŞ VE DUYARLILIK ÖDÜLÜ

ULUSAL DURUŞ VE DUYARLILIK ÖDÜLÜ

Evde, okulda başlayan ödüllendirmeler, hayatın değişik aşamalarında da görülür. Ödül, iyi bir işe, bir başarıya karşılık olarak verilen armağan, olarak tanımlanmakta.Özendirici, teşvik edici, onurlandırıcı ve başarıyı belgeleyen  anlamları vardır.Aynı zamanda sorumlulukları vurgular ve artırır.
Dünya akademik  çevrelerince  yakından  tanınan ,dil ve tarih alanında ülkemizin  yetişirdiği seçkin ve saygın bilim adamı , rahmetli hocam  Prof. Dr. Şerafettin [...]

BOZKIRIN NEFESİ YOZGAT TÜRKÜLERİ !

BOZKIRIN  NEFESİ  YOZGAT TÜRKÜLERİ !

Zengin halk kültürümüzün  en önemli temel  taşı olan  türkülerimiz,sosyal  ve kültürel  yönleriyle tarihimize  ışık tutarlar. Halkın ortak sesi, nefesi ve umudu olarak, dilden dile ve  gönülden gönüle  akarlar. Söz sanatını öz  güzelliği ve ses özelliği ile yankılandıran türküler, aşk, sevgi, umut ve heyecanla halk edebiyatımıza renk katarlar. Yaşamı anlatırlar…
Turnaların katar katar geçtiğini gören bir insanlar, [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu