‘Yahya Aksoy’

KÜTÜPHANELER

KÜTÜPHANELER

Konuşan bir canlı olan insan,sözlü kültürünü geliştirirken, bir yandan da konuştuklarını, gördüklerini ve duyduklarını  yaşadığı zamana göre uygun olan  papürüs,deri,tahta,kumaş ve taş vb.nesnelere  zamanın yazı tekniği ve şekilleri ile işlemeye başlamıştır.
Yazının icadı ile başlayan   elyazması eserler, uzun bir süre  çadırları,barınakları, evleri, sarayları,medreseleri, camileri,tekkeleri ve  çeşitli amaçlarla kurulan  eğitim merkezlerini donatmaktaydı. matbaanın icadı ile  çoğalan basımevlerinde [...]

PAKTA’NIN AVAZI 85 YAŞINDA

PAKTA’NIN AVAZI 85 YAŞINDA

1992 yılında ” Tarihi İpek Yolu Kültür Araştırmaları Projesi”  kapsamında gittiğimiz Özbekistan Cumhuriyeti’nde elde ettiğimiz   çok yararlı bilgi ve  belgeleri,  Kültür Bakanlığı arşivine kazandırmanın ve çeşitli yayınlarla halkımızla paylaşmanın  mutluluğunu ve gururunu her zaman duymaktayım.
1991 yılında bağımsızlığına kavuşan beş Türk Cumhuriyeti Azerbaycan,Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kazakistan  toprakları, tarihleri ve kültürleriyle ,tarih boyunca araştırmascıların, bilim adamlarının, [...]

İPEK YOLU OZANI KARAC’OĞLAN

İPEK YOLU OZANI KARAC’OĞLAN

“Kozan Dağı’ndan neslimiz/Arı Türkmen’dir aslımız/Varsak’tır durak yerimiz/Gurbette yâr eğler bizi” diye seslenen ve âşık şiiri geleneğinin bayraklaşmış ismi Karac’oğlan, 4-9 Eylül 1994  tarihleri arasında Türkmenistan’da uluslararası toplantılarla anıldı ve  görkemli anıtı açıldı.
Söz konusu toplantıya Ülkemizi temsilen , o tarihlerde Kültür ve Turizm Bakanlı HAGEM  Genel Müdürü olarak ben ve halk müziği sanatçısı Musa Eroğlu ile [...]

SANAT VE BODRUM EVRENSELDİR

SANAT VE BODRUM  EVRENSELDİR

“İnsanın mutluluğu ya da mutsuzluğu kazandığı altınn ya da eşyayla bağlantılı değildir. Mutluluk ya da üzüntü kişinin ruhundadır.Bilge bir kişi her yerde evindeymiş gibi hisseder. Evrenin tümü onurlu bir ruhun evidir” diyen, Akdeniz uygarlığı’nın  ünlü bilgesi  Demokritos,sanki uluslararası  evrensel   bale sanatına ev sahipliği yapan Bodrum’a seslenmekte.
15′ini kez düzenlenen  ” Bodrum Uluslararsı Bale Festivali” 24 Temmuz [...]

ÖKSÜZ KALAN ULUSAL FİLMLER !

ÖKSÜZ KALAN ULUSAL FİLMLER	!

Kültür ve sanat alanında   yaratılan ve üretilen bütün  ulusal  değerler, yerli ve yabancı tüm yarışmalarda ve platformlarda yerini alarak, ülkenin tanıtımına  önemli katkılar sağlarlar.
Bu yıl 21-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek  54 ‘üncü Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ‘Ulusal Film Yarışması Kategorisi’ kaldırılmış.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel,  basın toplantısında yasakla ilgili olarak şu gerekçeyi  ileri sürmüş [...]

3. GÜLLÜK BELGESEL GÜNLERİ

3. GÜLLÜK BELGESEL GÜNLERİ

Yeryüzünün ve gök yüzünün tarihi,kültürel, doğal ,özgün ve özel  tüm zenginlikleri belgeseller aracılığı ile  dünya kültür mirası olarak geleceğe aktarılır.
Belgeseller, geçmişi ve bu günü geleceğe taşıyarak en büyük eğitim ve kültür kaynakları olarak insanlığın bilgisini  artırırlar.Yerel olanı evrensele taşıyan belgeseller,  yerel insanı evrensel bilgilerle donatarak dünyayı sevmesini, korumasını ve geliştirmesini sağlarlar.
Kısa ve uzun filmlerle çekilen [...]

GÖNÜL SOHBETLERİ

GÖNÜL SOHBETLERİ

SEVGİ VE İSLAMİYET
Ayların ve günlerin en hayırlısı ve uğurlusu Ramazan geldi, hoş geldi.
Bu ay içersinde ,Ramazan’ın sosyal, kültürel ve dini boyutları ile ele alınması ve toplumun aydınlatılması  önem ve  öncelik kazanmakta.
SEVGİ GÖNÜLDE GÜLDÜR/KİN YÜREKTE YÜKTÜR…
SEVGİ PINAR OLSUN GÖNÜLLERE  DOLSUN,
TÜM  İNSANLAR,
İYİLİKTE,HOŞGÖRÜDE,SEVGİDE BİRLEŞEREK DOSTOLSUN,KARDEŞ OLSUN.
TÜRK KÜLTÜRÜ BİLGESİ ,İÇLİ VE ÖZLÜ  SEVGİ ŞAİR YUNUS EMRE’NİN DEDİĞİ GİBİ:
“SEVELİM [...]

İSLÂM’DA FAZİLET VE ÂDAB

İSLÂM’DA FAZİLET VE ÂDAB

İslâm fazilet ve âdab dinidir.  Adalet,ahlâk,temizlik, dürüstlük ve iyilik temelinde insanların kötülüklerden kurtulmasını esas alır.
Hz.Peygamber ” ben mekarim-i ahlâkı tamamlamak için  gönderildim” diye buyurur.
Dini emirler insanı insan yapan buyruklardır. Buyruklar  yalnız Hakk’a karşı değil  tüm canlı cansız varlıllara karşı da vazifelerimizi gösterir.İnsanları ve tabiatı sevmemizi ve korumamızı emreder.
İnsanın  kin ve nefretten uzak olunmasını, aklını bilgiyle, [...]

İSLÂM’IN DUĞUŞU

İSLÂM’IN DUĞUŞU

Dinler tarihini incelerken, olayların geçtiği toplumların yaşadığı  yeri ve zamanı, sosyal, kültürel ve inanç boyutları ile  tarihi süreçte araştırmak gerekmektedir.
VI.yüzyılda İslâm’ın doğuşunda Arabistan ve çevresinde yaşayan toplumlar hakkında kısaca bilgi vermek konuyu daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.
O tarihlerde Arabistan’ı çevreleyen bölgelerde iki büyük imparatorluk hüküm sürmekteydi. Bunlardan biiri doğu idarecilerine tesir eden İran Sasanî İmparatorluğu,ikincisi [...]

DESTANLARIN DÜNÜ -BUGÜNÜ

DESTANLARIN DÜNÜ -BUGÜNÜ

“Destan yüklü tarih yaprağına bak/ Hem Aliler, hem Osmanlar can verdi/Her zerre vatanın toprağına bak/Bizim için kahramanlar can verdi” diyor,  Sivaslı Âşik  Sefil Selimî .
Orta  Asya’dan Anadolu’ya uzanan geniş bir alanda Türk Edebiyatı ve kültürünün görkemli eserleri mevcuttur. Bunlar arasında başlangıçtan günümüze uzanan tarihi akış içersinde tarihi ,olayları, kahraman insanları anlatan manzum eserler bulunmakta ve [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu