‘Yahya Aksoy’

YAŞLILAR HAFTASI

YAŞLILAR HAFTASI

Ülkemizde her yıl 18–24 Mart tarihleri arası “YAŞLILAR HAFTASI” olarak kutlanmaktadır.
Büyük Atatürk ne demiştir “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur.”
Her insan için değişik anlamlar ifade eden yaşlılık, hayatın [...]

BİLİM VE AKLI HAKİM KILMAK

BİLİM VE AKLI HAKİM KILMAK

“…Düşüncesizlik yüzünden Türk vatanının,Türk milletinin uğradığı zararları ancak bir şekilde telâfi edebiliriz: O da artık Türkiye’de Türkiye’den başka bir şey düşünmemek.”Atatürk
Atatürk’ün bütün ilkelerinin özü temelde akılcılık,bilimcilik ve gerçekçilikten kaynaklanmaktadır. Bu hayati ilkeler,hayalden,teoriden değil, doğrudan doğruya yaşamdan doğmuş ilkelerdir.
Bütün amaç gerçeğe yönelmek, gerçeği konuşmak ve  topluma yarar sağlayacak doğruları,gerçekleri toplumsal bilgi ve bilinçle  hayata uygulamaktır.
İlahi gücün [...]

SELAMLAŞMAK !

SELAMLAŞMAK !

Selamlaşma konusunda uygarca bir yolu seçelim ve hep birlikte alışkanlık haline getirelim.Elini kalbine koyarak  önce güler yüzle gönülden bir selam, sonra tatlı bir kelam…
Bulaşıcı hastalıklar yaygın hale gelince herkes telaşlanıyor. Resmi ve tıbbi açıklamalar yapılarak  “el sıkışmadan,öpüşmeden uzaktan selamlaşmaları ve vücudun savunma sistemlerini güçlendirici beslenmeleri konusunda insanlar uyarılıyor ve bilgilendiriliyor.
Atalarımız ,”Bir musibet bin nasihatten iyidir,” [...]

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 Mart “Dünya kadınlar Günü-Çalışan Kadınlar Günü” kadınları anlama,anlatma ve sorunlarını çözme günüdür. Her geçen gün sorunları artan kadınlar ve çocuklar olmaktadır.Türkiye’de ve Dünya’da en çok dayanışması gerekenler kadınlardır.
Yurt genelinde bir gün değil her gün gündemde tutularak, toplumsal farkındalık ve bilinç yaratılmalıdır. Kadınların sorunlarla karşılaşması ve anılması bir insanlık ayıbıdır.
Yıllık ölüm sayılarının 500’ü bulduğu kadının [...]

CEMRE

CEMRE

Zengin halk kültürümüz içerisinde, cemre’nin özel ve özgün bir yeri bulunmaktadır. Doğa ve insan ayrılmaz bir bütünü oluştururlar. Tarih ve coğrafya iç içedir.Yaşamın temel gerçeğidir.
Doğa olayları ile ilgili olarak havanın ısınmaya başlaması cemrenin düşmesi ile başlar. Sırası ile belirli aralıklarla ilk önce şubat sonlarında havaya, sonra mart başlarında suya ve sonra da toprağa düşen cemre, [...]

TÜRK MEDENÎ YASASI

TÜRK MEDENÎ YASASI

“Efendiler,milletimizin amacı, milletimizin ülküsü, bütün dünyada tam manasıyla medeni bir toplum olmaktır… Medeniyet yolunda yürümek ve başarılı olmak yaşamak için şarttır.” ATATÜRK
Türkiye Cumhuriyeti bir uygarlık projesidir. Türk Medeni Kanunu ,17 Şubat 1926 ‘da TBMM tarafından kabul edildi . Hayati, öncelikli ve önemliydi.
TÜRK HUKUK DEVRİMİNİN SİMGESİ…Türk Medeni Kanunu, Atatürk devrimlerinin temeli, dinsel hukuk düzeninden laik hukuk [...]

SEVGİ ÜZERİNE

SEVGİ ÜZERİNE

“Sevilmek istiyorsan sevimli olmalısın;/Güzel güzel huylarla kalplere dolmalısın./ Herkesin sevilecek özellikleri vardır;/ Sevilmenin yolunu sevmekte bulmalısın.” şair Fazıl Bayraktar.
“14 Şubat Sevgililer Günü”nün , kökleri  MS  III.yüzyılda Roma dönemine  dayanan  anlamlı bir öyküsü  bulunmakta:  Roma İmparatoru II. Cladius, savaşlara gönderecek asker bulamayınca, nişan ve evlilikleri yasaklamış. Bir din adamı olan  Aziz Valantine, yasakları dinlemeyerek gençleri evlendirmeye [...]

YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜNÜN YÜCELİĞİ

YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜNÜN YÜCELİĞİ

Elazığ ve Malatya’da deprem oldu, Tüm Türkiye acıyı paylaşmak ve yardıma koşmak için seferber oldu. Halkımız,  dayanışma kültürünü doruklara taşıdı ve yüceltti. Ülkemiz halkı ve Tüm dünya bu acı olay karşısında insani duygularla yardımlaşmak  için  ayağa kalktı.
Tarihimizin ve kültürümüzün temel taşını oluşturan, geçmişten günümüze ve geleceğe uzanan  yardımlaşmanın asaletini ve yüceliğini bir kez daha Elazığ [...]

İSMAİL CEM’İN ARDINDAN

İSMAİL CEM’İN ARDINDAN

İnsanlar, doğar, büyük ve ölürler. İnsanı, kalıcı ve ölümsüz yapan olgular vardır.”Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız, ölmez bir eser bırakınız” özdeyişi bunu anlatır.Sosyal, kültürel ve siyasal başarıları ile unutulmaz izler bırakan gazeteci-yazar- siyasetçi İsmail Cem, 24 Ocak 2007 tarihinde aramızdan ayrılsa da ,gönüllerde yaşamaya devam etmektedir.
1940 İstanbul doğumlu olup, evli ve iki çocuk sahibiydi.1959’da İstanbul Robert [...]

20 0CAK 1990 AZERBAYCAN’DA ÖZGÜRLÜK ŞAHLANIŞI

20 0CAK 1990 AZERBAYCAN’DA ÖZGÜRLÜK ŞAHLANIŞI

“BİR MİLLET,İKİ DEVLET” HAYDAR ALİYEV
!990 yılı başlarında Ermenistan’ın artan toprak taleplerine ve  Sovyet yönetimine,büyük bir vatansevgisi ile tepki gösteren Azerbaycan Türkleri Bakü meydanlarında  büyük kitleler halinde  gösteriler yapmakta iken, ansızın  Bakü’ye baskın yapan Sovyet ordusu, çocuk, genç, kadın ,erkek dinlemeden toplulukların üzerine  askeri araçlarla saldırdı.
150′den fazla sivil şehit edildi ve yüzlerce kişi yaralandı,sakat kaldı. Tanklara [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu