‘Yahya Aksoy’

HALİKARNAS BALIKÇISI’NIN DÜŞLERİ

HALİKARNAS BALIKÇISI’NIN DÜŞLERİ

İstanbul’da 1886 ‘da doğan, Robert  Koleji’nden(1904) sonra Oxford Üniversitesi’den mezun olan, Cumhuriyetten sonra asker kaçaklarıyla ilgili bir yazısı yüzünden Bodrum’da kalebentliğe mahkum edilen. Üç yıllık ceza süresinde Bodrum’a sürgün edilen ve şehrin antik çağdan kalma değerinin dünyaca tanınmasına büyük katkılar sağlayan,Halikarnas Balıkçısı takma adıyla yazdığı yazı ve romanlarla ünlenen Cevat Şakir Kabaağaçlı, 1947′de İzmir’e yerleşti [...]

17 NİSAN KÖY ENSTİTÜLERİ BAYRAMI

17 NİSAN KÖY ENSTİTÜLERİ BAYRAMI

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ NİN  ÇAĞDAŞLIK YOLUNDA EN ÖNEMLİ VE ETKİN  BİR  EĞİTİM KURUMU   OLARAK ,ÜLKEMİZE ÖZGÜ KURULAN KÖY ENSTİTÜLERİ  , 17 NİSAN 1940′TA 3803 SAYILI KANUNLA KURULDU.
ÇOĞUNLUĞU OKUMA YAZMA BİLMEYEN KÖYLERİMİZE  ÖĞRETMEN YETİŞTİREN VE YURT GENELİNDE    YAYGIN VE ETKİN BİR ŞEKİLDE HİZMET VERMEKTE OLAN  KÖY ENSTİTÜLERİ  KISA SÜREDE SİYASİ NEDENLERLE 1954 ‘DE  KAPATILDI.
BİR ÜLKENİN ZENGİNLİĞİ EĞİTİMLİ [...]

PULSUZ DİLEKÇE

PULSUZ DİLEKÇE

Ünlü çocuk doktoru rahmetli Prof.Dr.Atalay Yörükoğlu’nun,  yıllar önce yazdığı “PULSUZ DİLEKÇE’ sini 23 Nisan’da ,çocuklara ve ana- babalara armağan ediyorum:
“Sevgili Anneciğim,babacığım
Bütün duygu ve düşüncelerimi dile getirebilseydim size şunları söylemek isterdim. Sürekli bir büüyüme ve  değişme içindeyim.Sizin çocuğunuz olsam da sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum.Beni tanımaya ve anlamaya çalışın.
Deneme ile öğrenirim. Bana ayak uydurmakta güçlük çekebilirsiniz. [...]

YAZAR RAHMİ ALİ’YE ÖDÜL

YAZAR RAHMİ ALİ’YE ÖDÜL

Azerbaycan, Başkurdistan, Dağistan, Gagauzya, Irak–Türkmeneli, İran–Güney Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Makedonya, Özbekistan, Tataristan, İran-Türkmen Sahra ve Türkiye olmak üzere 16 Türk Devlet ve Topluluğundan 28 edebiyat dergisinin temsilcileri ile 17-19 Nisan 2018 tarihlerinde toplanan  IX. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi  tarafından Batı Trakyalı (Yunanistan) yazar Rahmi Ali 2018 yılı için [...]

PULSUZ DİLEKÇE

PULSUZ DİLEKÇE

Ünlü çocuk doktoru rahmetli Prof.Dr.Atalay Yörükoğlu’nun,  yıllar önce yazdığı “PULSUZ DİLEKÇE’ sini 23 Nisan’da ,çocuklara ve ana- babalara armağan ediyorum:
“Sevgili Anneciğim,babacığım
Bütün duygu ve düşüncelerimi dile getirebilseydim size şunları söylemek isterdim. Sürekli bir büüyüme ve  değişme içindeyim.Sizin çocuğunuz olsam da sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum.Beni tanımaya ve anlamaya çalışın.
Deneme ile öğrenirim. Bana ayak uydurmakta güçlük çekebilirsiniz. [...]

HALKIN VALİSİ ALİ HAYDAR ÖNER

HALKIN VALİSİ  ALİ HAYDAR ÖNER

Bir güzel ve  özel insan, eski  vali ve milletvekili dostumuz  Ali Haydar Öner , 9 Nisan 2018 günü Ankara’da  son yolculuğuna yüzlerce seveni tarafından  uğurlandı. Allah rahmet eylesin, nurlar içinde yatsın. Ailesinin,idarecilerin ve  tüm sevenlerinin başı sağ olsun.
Devlet yönetiminin çeşitli kademelerinde görev  verilen kimseler, genel olarak kamu görevlisi-devlet memuru olarak isimlendirilirler. Halka, kamu hizmeti vermekle [...]

ŞİİR HAYATTIR

ŞİİR HAYATTIR

Şiir,duygu ve düşünceleri en etkileyici,en gerçek ve en kısa bir şekilde ifade etme sanatıdır.
İlk kez 1999 yılında UNESCO tarafından ilan edilen ve dünya çapında kutlanan Dünya Şiir Günü’nün amacı “farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak”olarak nitelendiriliyor.
Şiirin sorgulayarak çeşitlilik yarattığını belirten UNESCO, dil çeşitliliğini kutlamak için 21 Mart gününü  şiir [...]

KÜTÜPHANELER HAFTASI

KÜTÜPHANELER HAFTASI

Kütüphane Haftası , Türkiye’de 1964 yılından beri mart ayının son pazartesi günü ile başlayan hafta  da kutlanır. 26 Mart-2 Nisan 2018 tarihleri arasında kutlanacak 54’üncü Kütüphaneler Haftası’nda ,kitap, kütüphane ve okuyucu sorunları bütün boyutları ile gündeme taşınacak ve tartışılacaktır.
“SÖZ” ü sonsuzlaştıran ve ölümsüzleştirerek geleceğe taşıyan,kitaptır.Geçmiş ve gelecek arasında en kalıcı ve güçlü bir köprüdür. Kitaplar, [...]

TIP BAYRAMI

TIP BAYRAMI

İlk  Tıp Bayramı 14 Mart 1919′da, işgal altındaki İstanbul’da, tıp öğrencileri tarafından kutlanmış. Tepkilerini bu şekilde dile getirmeye çalışan öğrencilerin bu törenine Dr.Fevzi Paşa, Dr.Besim Ömer Paşa, Dr.Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katılmış.
Sultan II. Mahmut’un yenilikçi hareketleri sonucu, hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi’nin de katkılarıyla batılı anlamda ilk tıp mektebi olan, Tıphane-i Amire [...]

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

İnsanlığın kaynağı ,sosyal yaşamın esası ve ailenin temel taşı olan kadınlar,ünlü şair Tevfik Fikret’in dediği gibi, “Elbet sefil olursa kadın alçalır beşer.” Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar, baş tacı edilmelidir. Eşsiz önder Atatürk’ün ifade ettiği gibi: “…Kadınlarımız daha çok aydın,daha çok feyizli,daha çok bilgili olmağa mecburdurlar.”
8 Mart 1857′de  40.OOO kadın işçinin ağır koşullarda  çalıştığı , [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu