‘Yahya Aksoy’

CEMRE

CEMRE

Cemre:kisi şubat ayında ve biri mart başlarında olmak üzere, birer hafta arayla önce havada, sonra suda ve daha sonra da toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi.
Zengin halk kültürümüz içerisinde, cemre’nin özel ve özgün bir yeri bulunmaktadır. Doğa ve insan ayrılmaz bir bütünü oluştururlar. Tarih ve coğrafya iç içedir.Yaşamın temel gerçeğidir.
Doğa olayları ile ilgili olarak [...]

YILLAR VE YILLIKLAR !

YILLAR VE YILLIKLAR !

Bir yıllık zaman sürecinde  yaşanan önemli olaylar, güncelere, yıllıklara, antolojilere ve anı defterlerine aktarılır.  Yıl boyunca yaşananları ,yazı, fotoğraf ve belgelerle  birleştiren YILLIKLAR , günü ve geçmişi geleceğe taşırlar. Ulusu ve toplumu ilgilendiren önemli yıldönümlerinde, tarihî,sosyal, kültürel , edebi ve sanatsal  alanlardaki gelişmeleri bir araya getiren “YILLIKLAR”  çıkarılır.
Ünlü şair Fikret Sezgin’in dediği gibi: “Takvimler değişiyor, [...]

SEVGİNİN ŞİİRSEL İFADESİ !

SEVGİNİN ŞİİRSEL İFADESİ !

“Sevilmek istiyorsan sevimli olmalısın;/Güzel güzel huylarla kalplere dolmalısın./ Herkesin sevilecek özellikleri vardır;/ Sevilmenin yolunu sevmekte bulmalısın.” şair Fazıl Bayraktar, yaplması gerekeni bir dörtlükte özetlemiş.
“14 Şubat Sevgililer Günü”nün , kökleri  MS  III.yüzyılda Roma dönemine  dayanan  anlamlı bir öyküsü  bulunmakta:  Roma İmparatoru II. Cladius, savaşlara gönderecek asker bulamayınca, nişan ve evlilikleri yasaklamış. Bir din adamı olan  Aziz [...]

2021 İSTİKLÂL MARŞI VE MEHMET AKİF YILI

2021 İSTİKLÂL MARŞI VE MEHMET AKİF YILI

“Bu marş, bizim inkılabımızın ruhunu anlatır”ATATÜRK
“Allah, bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın”Mehmet Akif Ersoy
1873′de doğan ve 27 Aralık 1936 tarihinde 63 yaşında  aramızdan ayrılan, Ulusal bağımsızlığımızın sembolü İstiklâl Marşı şiiri 12 Mart 1921 günü TBMM tarafından Milli Marş olarak kabul edilen, Mehmet Akif Ersoy’u,bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün sembolü Milli Marşımız’ın 100. Yılında rahmet ve [...]

ÇOCUK OYUNLARI

ÇOCUK OYUNLARI

Çocuk, hareket ve oyun demektir. Oyun sözü çocukla ve insanla bütünleşmiştir.Anne karnında başlayan hareketleri, doğumdan sonra görsel nedenlere bağlı davranışlar izler ve çocuklar oyunla doğar ve büyürler. O nedenle çocuk oyunları önem taşırlar ve kültürel öğeler içerirler. Halk kültürünün temel izlerini çocuk oyunlarında bulabiliriz.
Oyunlarda ailenin gelenekleri ve görenekleri de önemli bir yer tutar.Oyun şekilleri, oyun [...]

MAHATMA GANDİ

MAHATMA GANDİ

Mohandas Karamçand Gandi, Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri. Görüşleri Gandizm olarak anılır. Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür.
Doğum tarihi: 2 Ekim 1869, Porbandar, Hindistan
Tam adı: Mohandas Karamchand Gandhi
Suikaste uğradığı tarih ve yer: 30 Ocak 1948, Yeni Delhi, Hindistan
-Sevginin olduğu yerde hayat [...]

GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Dünya ve insanlık tarihi, düşler,düşünceler ve fikirlerle  yüklüdür ve bunlarla anlam kazanmaktadır. İnsanlar mesleklerine göre gruplara ayrılırlar.Kimileri kendileri için  ve kimileri de toplum için çalışmaktadırlar. Gazeteciler bu son gruba dahil edilirler.
Toplumun ortak duygusu, düşünceleri ve fikirleri vardır. Milletin birlik ve beraberliğinde ortak sesi basındır. Basın sayesinde toplumlar dünyada tanıtılır. Yerelden evrensele taşınır.
İnsanlığın evrensel sesi olan [...]

TAKVİMLER

TAKVİMLER

“Bilmem güneşin dilini, aydınlığı nur anlatsın” diyor ünlü şair Şevki Akar.
Yıl on iki aya bölündü. Takvim yaprakları, ömür yaprakları oldular.Yıllar sağlıklı ömürle dolsun.
Uygarlık tarihi uzun bir süreci içine almakta , tarih öncesi ve tarihi devirler olarak  çeşitli dönemlere ayrılmaktadır.Tarih, yazının icadı ile başlatılmakta.Gelenek ve görenekler ile sözlü kültür değerleri tarihi öncesine olduğu kadar tarihî zamanlara [...]

ATATÜRK VE ANKARA

ATATÜRK VE ANKARA

Büyük önder Atatürk’ün 27 Aralık 1919′da Ankara’ya gelişinin ruhununu ve felsefesini yansıtan tarihî  belgeler:
“Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde müstesna bir yeri vardır.”Mustafa Kemal Atatürk
BELGE – 1
Ankara’ya  gelişimizi 27 Aralık 1919 tarihli  şu açık tebliğ ile her  yere duyurduk.Sivas’tan  Kayseri yoluyla Ankara’ya hareket eden Hey’et-i Temsiliye, bütün yol boyunca ve Ankara’da büyük milletimizin çok sıcak ve [...]

İlâhi Aşk Yolcusu Hz.Mevlâna

İlâhi Aşk Yolcusu Hz.Mevlâna

“Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız !
Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir.” “Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz” diyen,insana özgü sevgiyi ,ilahi sevgi ile bütünleştirerek yaşama potasında eriten,”mânâ âlemi”nin  gönül  eri Hz. MEVLÂNA (1207-1273),  insanların kin ve nefretten arınarak akılla ve aşkla  yüceleceğine ve ilâhi sevgiye  erişeceklerine inanmıştır.
“İnsan,akıl,ruh ve sevgi üçgeninden ibarettir” diyerek, akıl ve inançla kabul [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu