‘Yahya Aksoy’

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

İnsanlığın kaynağı ,sosyal yaşamın esası ve ailenin temel taşı olan kadınlar,ünlü şair Tevfik Fikret’in dediği gibi, “Elbet sefil olursa kadın alçalır beşer.” Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar, baş tacı edilmelidir. Eşsiz önder Atatürk’ün ifade ettiği gibi: “…Kadınlarımız daha çok aydın,daha çok feyizli,daha çok bilgili olmağa mecburdurlar.”
8 Mart 1857′de  40.OOO kadın işçinin ağır koşullarda  çalıştığı , [...]

ORTAÇAĞ PROFESÖRÜ ATALAR

ORTAÇAĞ PROFESÖRÜ ATALAR

Prof.Dr.Mehmet Münir ATALAR, 1949 yılında Tokat’ın Zile İlçesinde doğdu.İlk ve ortaokulu memleketinde bitirdi.Ankara Cumhuriyet Lisesi’nde sonra A.Ü.İlahiyat Fakültesi’nden mezuniyetinden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nda beş yıl süreyle eğitim uzmanı olarak görev aldı. 1977 yılında  mezun olduğu fakültenin İslam Tarihi Anabilim dalında asistan,doçent oldu.
Yurt içinde ve dışında  değişik üniversitelerde görevler aldıı.1995′de Gazi Osmanpaşa  Ü.Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü [...]

DİL DERNEĞİ BEŞİR GÖĞÜŞ ÖDÜLÜ

DİL DERNEĞİ BEŞİR GÖĞÜŞ  ÖDÜLÜ

Dil Derneği’nin kurucu üyesi, Dilci, Eğitimci Beşir Göğüş’ün Dil Devrimine, Türkçenin eğitim ve öğretimine verdiği emeği unutturmamak, kişiliğini ve düşüncelerini gelecek kuşaklara aktarmak için Göğüş Ailesi ile Dil Derneği, DİL DERNEĞİ BEŞİR GÖĞÜŞ TÜRK DİLİNİ VE ÇOCUK EDEBİYATINI GELİŞTİRME ÖDÜLÜ’nü düzenlemişlerdir.
Ödül, dönüşümlü olarak Türkiye Türkçesiyle ilgili çalışmaya ya da bir edebiyat yapıtına (roman, öykü, masal [...]

TARİHE IŞIK TUTAN DESTANLAR

TARİHE IŞIK TUTAN DESTANLAR

“Bütün Türk edebiyatını terazinin bir gözüne,Dede Korkut’u öbür gözüne koysanız, yine Dede Korkut ağır basar.”
Bu sözü, Türk edebiyatı tarihinin en büyük  bilgini Prof. Fuat Köprülü , Dede Korkut hikâyelerinin-destanlarının değerini ifade etmek için söylemiştir.
“Dede Korkut Destanları” kitabı, besmele ile başlamakta ve devam etmekte:
“ Resûl aleyhisselâm zamanına yakın Bayat boyundan Korkut Ata derler bir er [...]

BİLGE ÖĞÜTLERİ

BİLGE ÖĞÜTLERİ

“Cahil ile bal yenmez, âlim ile taş taşı” halk sözü bilgelerin değerine vurgu yapmakta. Antik  Çağ’ dan beri kullanılan  bilge öğütleri , hayat felsefesine ve kültür tarihinde ışık tutmaktadır.
Aydınlanma çağına damgasını vurmuş ve insanlığın düşünce tarihinde öğütleri ile  yer almış ve çogunluğu Ege Uygarlında yetişmiş olan  yedi bilge  her zaman öne çıkmış buşunmaktadır:
-Miletli  Thales,Pirieneli Bias,Lesboslu [...]

PROFESÖR MUSTAFA AKDAĞ

PROFESÖR MUSTAFA AKDAĞ

Türk Halkının Dirlik ve Düzenlik Kavgası-”Celalî İsyanları” eserinin yazarı Prof.Akdağ,1913′de Boğazlıyan’da doğdu. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi.Daha sonra aynı fakülteye öğretim üyesi olarak atandı. Maddi ve manevi bütün  zorluklara rağmen 1951′ de doçent,1958′de profesör oldu. 12 Mart’ı takip eden günlerde karşılaştığı haksız ve yersiz suçlamaları kabullenmeyerek  1972′de vakitsiz olarak aramızdan ayrıldı.
1945-1960 yılları arasında [...]

EDEBÎ YÖNÜYLE UĞUR MUMCU

EDEBÎ YÖNÜYLE UĞUR MUMCU

“Kalem kılıçtan keskindir” sözünü, zirvede  en  yücelerde  temsil eden Uğur Mumcu, hukuk alanında olduğu kadar, edebî alanda da sözleri ve kalemiyle  doruklarda,  ulusal seçkin  bir  düşünür ve evrensel  saygın bir yazardır.
İnsan onurunu, en yüce değer olarak kalemine ve kitaplarına taşımış ve anıtlaştırmıştır.
Konferanslarında gösterdiği  üstün bir performansla  yaptığı sözlü anlatımları geçen zamanlara rağmen unutulmadan hafızalarda hep [...]

AYDIN BOYSAN

AYDIN BOYSAN

Söz ve mimarlık sanatının usta ismi, görkemli çınarı Aydın Boysan, ardında unutulmaz izler ve  izlenimlerle  gök kubbede hoş bir seda, gönüllerde derin sevgiler bırakarak hayata veda etti.
Güzel sanatların en önemli  kolu olan mimarlık ile hayatı betimleyen edebiyat,  antik efsanelerde yer alan  aynı kökten çıkan ve birbirleriyle sarmaş dolaş olan bir ulu çınarla ulu bir ıhlamur [...]

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

Dünya ve insanlık tarihi, düşler,düşünceler ve fikirlerle  yüklüdür ve bunlarla anlam kazanmaktadır. İnsanlar mesleklerine göre gruplara ayrılırlar.Kimileri kendileri için  ve kimileri de toplum için çalışmaktadırlar. Gazeteciler bu son gruba dahil edilirler.
Toplumun ortak duygusu, düşünceleri ve fikirleri vardır. Milletin birlik ve beraberliğinde ortak sesi basındır. Basın sayesinde toplumlar dünyada tanıtılır. Yerelden evrensele taşınır.
İnsanlığın evrensel sesi olan [...]

2017 ‘DEN 2018’E

2017 ‘DEN 2018’E

2017’den 2018’e girerken, bütün alanlarda geçmişin bir muhasebesi yapılır ve geleceğin beklentileri dile getirilir.İnsanları hayata bağlayan düşler, düşünceler, anılar ve umutlar her zaman var olmaya devam etmektedir.  Düşler, düşünceler ve uygulamalar umutları yeşertmeli,kaderde, kıvançta,tasada ortak bir toplumu akıl, bilim ve teknoloji aydınlığında buluşturmalıyız.
Yeni yılda, tüm insanlığın ortak akla ve  evrensel bilince ulaşarak en önce yaşama [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu