‘H. Ufuk Söylemez’

Avlanma yasağı bitti, balıkçının çilesi bitmedi

Avlanma yasağı bitti, balıkçının çilesi bitmedi

Avlanma yasağı sona erdi ve yeni balık sezonu başladı.
Ama balıkçılık, bitkisel ve hayvansal üretimde olduğu gibi, politikasızlık ve ilgisizliğin kurbanı olmayı sürdürüyor maalesef.
3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye, balıkçılıkta da ithalatçı hale geldi.
Türk insanı yeterli balık tüketemiyor. Kişi başına balık tüketimimiz 8 kg civarında.
AB üyesi ülkelerde ise, ortalama 28 kg balık tüketiliyor.
Tüm bilimsel yaşamını su ürünlerini, [...]

Ekonomide “3ncü yol” mümkün!

Ekonomide “3ncü yol” mümkün!

Okurlarımızdan ve izleyicilerimizden çok sayıda mesaj ve soru alıyorum.
Benim bir süredir ısrarla yazıp – konuştuğum Ekonomide 3ncü yol mümkündür görüşümü biraz daha açmamı, teorik temellerini ve uygulanma şansını anlatmamı istiyorlar.
Ekonomide, hem kamu hem de özel sektörde, yurtiçi ve yurtdışında önemli sorumluluk ve görevler üstlenmiş bir ekonomist ve devlet adamı olarak, gerçekçi – ideolojik saplantısı olmayan [...]

Kumarhane kapitalizmine doÄŸru tam yol ileri

Kumarhane kapitalizmine doÄŸru tam yol ileri

Üretemeyen, ihraç edemeyen, sıcak paraya teslim olmuş, ithalatçı olup imalatçı olamayan bir ekonomiye dönüştük maalesef.
Aşırı değerli Türk Lirası ile sıcak paranın, kaynağı ve sahibi meçhul kara paranın cirit attığı, yarı sömürge bir ekonomiye insanımız layık değil elbette.
Ama rantçı – fırsatçı zihniyetin iktidarı, ülkenin alın teri ile üretenlerinin yanında değil, kumarhane kapitalizmini isteyenlerin arkasından olduğu için [...]

Döviz rezervleri sıcak parayı karşılıyor mu?

Döviz rezervleri sıcak parayı karşılıyor mu?

Türkiye’nin döviz rezervleri 2010 yılı sonu itibariyle 80,7 milyar dolardı.
Bu yıl Mart 2011 itibariyle ise rezerv 86,2 milyar dolar oldu.
Ancak aynı tarih itibariyle kısa vadeli spekülatif sermaye hareketlerinden gelen para, yani sıcak para miktarı 120 milyar dolara çıktı.
Tüm zamanların en büyük rakamı bu.
Gecelik, haftalık, aylık getirilen dövizler, Türk Lirasına dönüştürülüp, ABD ve AB’de %1 bile [...]

Altın alalım mı, satalım mı?

Altın alalım mı, satalım mı?

Dünyada altın fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktı.
15.Nisan.2011 tarihi itibariyle altının Londra merkezli ons (ounce) fiyatı 1.480 doları gördü.
Çok değil 2 – 3 yıl önce 700-800 dolar civarında olan altın fiyatları, ikiye katlamış durumda.
Yıllar itibari ile altının önlenemez yükselişi aşağıdaki tabloda gibi olmuş;
(1 ons 31.10 gram altına tekabül etmektedir.)
Tarih              Londra Ons Fiyatı
Aralık 2002     [...]

Net hata noksandan 5 ayda 8.4 milyar dolar

Net hata noksandan 5 ayda 8.4 milyar dolar

Türk ekonomisi tam bir açık pazar halinde. Kayıt dışı ekonomi için neredeyse hiçbir ciddi önlem yok. Öte yandan TC Merkez Bankası’nın yayınladığı son ödemeler dengesi bilançosunda çok önemli bir rakam göze çarpıyor.
Net –hata noksan kaleminden 2011 yılının ilk 5 ayında sahibi ve kaynağı meçhul para girişleri 8.4 milyar doları aşmış.
İhracat, müteahhitlik ya da turizm geliri, [...]

“Tüketen” büyüme, sür – dü – rü – le – mez !

“Tüketen” büyüme, sür – dü – rü – le – mez !

İktidar yandaşı ve holding sözcüsü “sözde” ekonomi yazar ve yorumcuları 2011 yılının %11’lik ilk çeyrek büyümesini adeta destana dönüştürüyorlar. Öve – öve, övüne övüne bitiremiyorlar.
Halbuki, el parasıyla faizle döviz borçlanarak, yine yabancı ülkelerde üretilen malları ithal etmek ve bunu da içeride vatandaşları faizle borçlandırarak tüketmekten ibaret bir büyüme rakamı ile karşı karşıyayız.
Bu durum sürdürülemez, yıllık [...]

IMF Başkanına ABD – Sarkozy tezgahı mı ?

IMF Başkanına ABD – Sarkozy tezgahı mı ?

IMF Başkanı Dominique Strauss – Kahn, (DSK), cinsel saldırı iddiasıyla ABD’de, Mayıs ayında gözaltına alınmıştı.
Uçakta gözaltına alınan, elleri kelepçeli olarak dünya medyasına teşhir edilen ve kefalet talebi de reddedilerek tutuklanan Kahn, IMF Başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı.
Bilahare 6 milyon dolar kefaletle ev hapsine alınan DSK, geçen hafta da bu kez kefaletsiz olarak salıverildi. Gerekçe otel [...]

TÜİK’in cevabı ve cevaba cevabımız!

TÜİK’in cevabı ve cevaba cevabımız!

TÜİK duyarlı davranmış, “TÜİK rakamları inandırıcı değil” başlığıyla yayınladığımız makalemize bir yazılı açıklama göndermiş.
Öncelikle TÜİK’in davranışının çağdaş ve doğru bir yaklaşım olduğunu söylemek isterim. Bu bakımdan memnun oldum.
Ancak tarımda üretim artmadığı halde istihdamın aşırı boyutlarda artmasının inandırıcı olmadığı yolundaki görüşüm değişmedi.
TÜİK bana gönderdiği Ali Sarıca imzalı yazısında;“… Türkiye’de tarım sektörünün geleneksel yapısı malumdur. Kırsal kesimde, [...]

BBP LİDERİ DOĞRU OLANI YAPTI DP VE DİĞERLERİ NE YAPTI

BBP LİDERİ DOĞRU OLANI YAPTI DP VE DİĞERLERİ NE YAPTI

Parlamento dışındaki partilerden, ağır bir seçim yenilgisi alan BBP lideri, onurlu ve etik bir siyasal davranış göstererek görevinden istifasını açıkladı. Ardından da DSP lideri olağanüstü kongreye gideceklerini açıkladı
Öte yandan, bu ülkenin taşında toprağında hizmeti ve emeği olan Kırat da bu seçimlerde ağır bir hezimete uğradı maalesef.
Sebepleri, mazeretleri ne olursa olsun, tarihinde görülmemiş bir biçimde %1’in [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu