‘M. Uluğtekin Yılmaz’

Kahramanın ölümü

Kahramanın ölümü

Sevgili okuyucum; İzninizle, öğretmen oğlum Kutalmış Tonyukuk Yılmaz‘ın Afrin’deki sekiz şehidimiz için yazdığı dörtlüğü sizlere sunarak yazımıza devam edeceğiz:
(Afrin Keltepe’de şehit düşen sekiz askerimize)
SEKİZ EJDER
Yılkı atlarımdı kan kusup sustular.
Geceye uzandı nal parıltıları.
Sekiz kez ejderdi, yürekleri volkandan.
Geceye kırbaç gibi indi
O muhteşem adları!
(Kutalmış Tonyukuk Yılmaz)
***
Değerli okuyucum; tarihe malolmuş gerçek olayları siz okuyucularıma özellikle anlatmak istiyorum. [...]

Prof. Dr. Bahaettin Ögel anısına

Prof. Dr. Bahaettin Ögel anısına

Sevgili okuyucum; Herkesin unutamadığı bir öğretmeni vardır. Benim de çok değerli öğretmenlerim oldu. Ama yıllar önce sonsuzluğa uğurladığımız sevgili öğretmenim Prof. Dr. Bahaeddin Ögel ise belleğimden hiç mi hiç silinmedi!
Silinmedi; çünkü Türk milletinin değerlerini, onun kadar bilen ve bildiklerini bilim disiplini içinde pek güzel anlatan çok az Türkolog tanıdım.
O, bu milletin yetiştirdiği ender bilgelerden birisi [...]

Hicabi Koçak ve Hakan Paksoy!

Hicabi Koçak ve Hakan Paksoy!

Sevgili okuyucum; Sayın Sadi Somuncuoğlu‘nun millî değerleri yaşatmak için kurduğu Millî Düşünce Merkezi, ülkemizin sorunlarını her Çarşamba aydınlarımızla dile getiriyor. Merkezin kurulduğu günden beri, Sayın Somuncuoğlu dışında çok değerli emektarları var.
Bu emektarlardan birisi de Sayın Hicabi Koçak! Sayın Koçak özellikle bilgiyi, düşünce insanlarına ilginç hizmetleriyle dağıtan, gerçekten az bulunan çok önemli bir değer.
Millî Düşünce Merkezi‘nin [...]

Hicabi Koçak ve Hakan Peksoy

Hicabi Koçak ve Hakan Peksoy

Sevgili okuyucum; Sayın Sadi Somuncuoğlu‘nun millî değerleri yaşatmak için kurduğu Millî Düşünce Merkezi, ülkemizin sorunlarını her Çarşamba aydınlarımızla dile getiriyor. Merkezin kurulduğu günden beri, Sayın Somuncuoğlu dışında çok değerli emektarları var.
Bu emektarlardan birisi de Sayın Hicabi Koçak! Sayın Koçak özellikle bilgiyi, düşünce insanlarına ilginç hizmetleriyle dağıtan, gerçekten az bulunan çok önemli bir değer.
Millî Düşünce Merkezi‘nin [...]

Kanada’ daki Kars

Kanada’ daki Kars

Sevgili okuyucum; size Kanada‘daki Kars‘tan söz edeceğim… Bu görkemli konuyu yıllar önce TRT’de çalışırken hazırlamıştım. Değerli okuyucum; bu olayı gençlerinize anlatınız.
Size tuhaf gelebilir ama; kesin bir gerçekle karşı karşıyayız… Çünkü, o gerçek Kuzey Amerika kıtasındaki Kanada‘da, Kars ilimizin adını taşıyan bir kasabanın gerçeğidir!
Ve o kasaba Türk’ün adını taşıyan bir yiğit kasabadır. Bu öyle bir konu [...]

Yüreği yanan insanlar

Yüreği yanan insanlar

Sevgili okuyucum, yabancıların harika bilgilerle dolu olması, aklını kullanması, biz Türklerin gerçekten yüreğini yakıyor.
İşte Rus Çarı Petro Romanov’un (1672-1725) yaşamı…
İnanın, özellikle bizim için dehşet bir örnek.
Öyle bir örnek ki, bizler o Rus Çarı Petro’ya “Deli” sıfatı takmış insanlarız!
Pekiyi, neden deli sıfatı takmışız?
Buyurun okuyalım; bu adam nasıl deli imiş?
Deli Petro, 22 yaşında Çar olduğunda ilk yaptığı [...]

Osmanlı’yı kim yıktı?

Osmanlı’yı kim yıktı?

Sevgili okuyucum; bu yazımı, Türk milletinin akıl sahibi evlatlarına armağan ediyorum.
Avrupa-Batı, milâttan sonra 6. yüzyılda -aklı öteleyerek- girdiği Orta Çağ karanlığından 16. yüzyılda -aklını coşturarak- kesin olarak öne çıktı. Doğu-İslam dünyası ise özellikle M.S. 8. yüzyılla girdiği aydınlık dönemini 13. yüzyıldan itibaren sonlandırmaya başladı…
Doğu’nun ‘zihniyette‘ çöküş sürecine girişinde halkın elbette bir suçu yoktu. Halk her [...]

Türk Dünyası’na Hizmet!

Türk Dünyası’na Hizmet!

Sevgili okuyucum; Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı Başkanı, Sayın Yahya Akengin, 22. Uluslararası Türk Dünyası’na Hizmet Ödülleri‘ni, Vakıf Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısından sonra, günümüzde gerçekten uzaklarda olan akıl ve mantığın ne olduğunu konuşmacılara görkemli biçimde anlattı.
Bir yazar ve gazeteci olarak, Sayın Akengin‘nin konuşmalarını zevkle takip ettim. Sayın Akengin’nin toplantıdaki her konuşması gerçek bir bilgenin [...]

Türklerin Destanı !

Türklerin Destanı !

Sevgili okuyucum; anlatacak pek çok konumuz var. Onları gelecek hafta sizlere sunacağım.
Bu hafta Türklerin Destanı‘nı ve Sayın Erdal Bay‘ın çalışmalarını anlatacağız.
Size sunacağım destanlar, uçmağa varmış yiğit bir bilgenin ürünleri…
O bilgenin adı Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu!
Türk’ün o yiğit evladı tüm yaşamı boyunca Türklüğün gönül dünyasını destanlarla anlattı. Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu demek, vatanımızı destanlarla yoğuran bilge demektir.
O gerçekten [...]

Talat Paşa ne diyordu?

Talat Paşa ne diyordu?

Sevgili okuyucum; erdemli insan, halkın hakkını gasp edenlere hoşgörüyle bakamaz.
Erdemli insanın değil dostları arasında, ‘merhaba’ dediği insanlar arasında bile rüşvetçiler, dolandırıcılar, hırsızlar yoktur. (Hırsız derken; geçmiş zamanda Gaziantep’te tatlıcıdan baklava çalan küçük çocuğu kastetmiyorum.)
Ne acıdır ki, insan türünün bu gönlü çorak tiplerinin sayısı gittikçe çoğaldı ve çalma yöntemleri de alabildiğine gelişti.
Bir zamanlar banka ‘hortumlama‘larından tutunuz [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu