‘Ali Demirdağ’

AYASOFYA (ll)

AYASOFYA (ll)

Beş yüz sene ağlamadın, hep güldün,
Kendi iç huzurun İslam’da buldun,
İbadet aşkıyla imanla doldun,
 
En mutlu ânında seni vurdular,
Camiyi kapatıp müze kurdular.
 
Günahkâr ayaklar bastı bağrına,
Kimse aldırmadı yürek ağrına,
Lebbeyk dedi biri gönül çağrına,
 
Esaret zincirin kırdı sürüdü,
Allah’ın emrini tutup yürüdü.
 
Önünde engeller bir bir yıkıldı,
Azatlık beratı boyna takıldı,
Nuranî kandiller artık yakıldı,
 
Sevin artık sevinecek zamandır,
Karşı çıkanların hali yamandır.
 
Minarenden salaların duyulur,
Uyuyan yürekler [...]

AYASOFYA (l)

AYASOFYA  (l)

İstanbul’un fethinin, fetih sembolü olan AYASOFYA’nın yeniden aslî hüviyetine kavuşması sebebiyle ortak hissiyatımıza tercüman olan, değerli dostum Yozgat İmam-Hatip Lisesi’nin emekli Edebiyat öğretmeni, şair Mehmet Özger’in Ayasofya isimli şiirini sütunumuza alıyoruz:
Hicranlı gönüller nura garkoldu,
Hatadan dönülüp Hakk’a çark oldu,
İhtidanla dost ve düşman fark oldu,
 
Sevgin gönlümüzde yaşar dururdu,
Kıblesiz pusula şaşar dururdu.
 
Öyle mahzundun ki gönüller gibi,
Karanlık bir kuyu [...]

HAZAN MEVSİMİ

HAZAN MEVSİMİ

Hazan; Eylül ayı ile başlayan, güz mevsiminin adıdır. Yazın, o şaşalı vaziyetinin arkasından bu mevsim gerçekten insanda bir hüzün, bir ayrılık ve bir tebeddül hissi uyandırıyor.
Her mevsim tazelenen şu arzın yüzündeki bazı Hayatlar mahlûkat küre-i arzı terk ederken, otlar sararıp yapraklar ağaçlardan ayrılırken, ben de gerçekten şu dünyayı terk eden insanların ilk durağı ve âlem-i [...]

MUHARREM AYI VE AŞURA

MUHARREM AYI VE AŞURA

Bilindiği gibi “Muharrem” Arabî aylardan bir ayın adıdır. Cahiliye döneminde Araplar diğer üç ayla (Zilkade-Zilhicce-Recep) birlikte bu aya da hürmet gösterir ve bu aylarda savaşı yasaklarlardı.
Hz. Ömer devrinde bir takvim yapma; gerek insanlar ve gerekse devletler arasındaki muameleleri bir tarih ve takvime bağlama zarureti ortaya çıkınca toplanan komisyon peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretini esas alıp 1-Muharremi [...]

SABIR-TAHAMMÜL VE İNSANA SAYGI

SABIR-TAHAMMÜL VE İNSANA SAYGI

Bilhassa son zamanlarda insanî vasıflarımızı kaybetmek üzereyiz. Gün geçmiyor ki, kadın cinayetleri haberleriyle önceleri şok oluyorduk, maalesef şimdi ise bu vahşeti iyice kanıksadık ve bu olaylar artık iyice sıradanlaştı.
Nereye gidiyor bu insanlık? Şu fani dünyada ya insanca yaşayacağız; ya da vahşi, canavar hayvanlar gibi, dişi, tırnağı keskin ve güçlü olanların hâkimiyetinde bir hayat sürdüreceğiz. Hangisini [...]

ŞEAİR-İ İSLAMİYE VE ŞEAİR-İ MİLLİYE (İslamî ve Millî Semboller)

ŞEAİR-İ İSLAMİYE VE ŞEAİR-İ MİLLİYE (İslamî ve Millî Semboller)

“Her milletin kâmet-i kıymeti ayrı bir elbise ister.”Yani her milletin; tipi, duruşu, vaziyeti, kılığı, kıyafeti kendine mahsus özellikler arz eder. Ta ki kimliği ortaya çıksın, aidiyeti belirlensin.
Bizim toplumumuzda çocuk doğar doğmaz (ezan ve kâmetle birlikte) adı konulur. Neden? Kimliği, hüviyeti ve aidiyeti belirlensin diye.
Ülkelerin sınırları çizilmiştir, neden? O toprak parçasında yaşayan insanların millî kimliği belli [...]

SEVİMLİ VE SEVİMSİZ SESLER

SEVİMLİ VE SEVİMSİZ SESLER

Hadis kitaplarını karıştırırken şu mealde karşıma bir hadis çıktı. Peygamberimiz Hz. Muhammed (asm) buyuruyor ki: “Cenabı Hak katında en sevimli sesler: Tan yeri ağarırken öten horoz sesi, Kur’an okunurken çıkarılan ses ve seherlerde yapılan tövbe-istiğfar sesi.”
Bütün bunlar fıtrî güzellikte olup fıtratı bozulmamış; kafa, kalb ve kulağa sahip olan insanların haz duyduğu seslerdir.
Bu arada bana sorsalar [...]

KURBAN VE BAKARPERESTLİK

KURBAN VE BAKARPERESTLİK

Kurban: Allah rızası için, O’nun emrine imtisal etmek üzere, yine O’na yakınlık niyetiyle kesilen ve belli vasıflara sahip olan hayvandır.
Senenin belli günlerinde yapılan bu ibadet, aynı zamanda insanın Rabbi katında, O’na halis bir kul olmanın da bir nişanesidir. Çünkü O’nun ihsan ettiği bir nimetin yine O’nun emriyle yüzlerce hikmete matuf olarak kesilmesi çok ciddi manada [...]

15 TEMMUZ VE KADINCA BİR HİSSİYAT

15 TEMMUZ VE KADINCA BİR HİSSİYAT

Malum yaz mevsimi. Her bir canlının suya çok fazla ihtiyaç hissettiği günleri yaşıyoruz. Evin ön tarafına büyükçe bir kova koydum ve içini su ile doldurdum. Bundan arılar, sinekler ve serçe kuşları rahatça sularını içiyorlar. Kova boşaldıkça da hanım su ile dolduruyordu. Esasen bu fikri bana telkin eden eşimdi.
Bununla birlikte, bahçemizde bir adet kiraz ağacı var [...]

KONTROLLÜ DARBE HA!

KONTROLLÜ DARBE HA!

Konuya bir fıkra ile girmek istiyorum. Eskiden medresenin birinde Arapça okutan bir hoca, Arabî yazılmış bir metni öğrencilerine aktarırken şöyle bir ibareye rast gelir: “Sakalı uzun olan ahmak olur.” Bu arada nizamî bir şekilde sakal bırakan insanları tenzih ediyorum. Nedir bu sakalın ölçüsü? Ya parmak uçlarıyla kavradığında eline gelecek, ya da avucunla kavradığında elinden taşmayacaktır.
Şimdi [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu