‘Ali Demirdağ’

DEZENFORMASYON

DEZENFORMASYON

Bence çevrecilerin üzerinde durması gereken en önemli problemlerden biri de budur. Programlarında var mıdır bilmiyorum ama bu ülkenin kalkınması yönünde atılan her adıma, planlanan her türlü sanayi tesisine karşı çıkan, güya çevreye zarar veriyor endişesiyle karşı çıkan çevreciler, bundan böyle bu konuyu gündemlerine alırlarsa inşallah günahlarına kefaret olur.
Zira zihinleri, akılları, hafızaları, hayalleri kirletmek; çevreyi kirletmekten [...]

DEPREMLE YAŞAMAK

DEPREMLE YAŞAMAK

Türkiye, 1999’daki Gölcük depreminden sonra yine 24 Ocak 2020 gününde 6,8 şiddetinde Elazığ’da meydana gelen büyük çaplı bir depremle sarsıldı.
Üzerinde yaşadığımız bu küre-i arz esasen bir ateş topu mahiyetindedir. 30 km. derinliğe inildiğinde pek çok madenin sıvı halde olduğu gerçeğini ve onlardan hâsıl olan buharın bir yolla yeryüzüne çıkacağını unutmamak gerekir. Her nekadar dağların menfezlerinden [...]

GÜZELLİK-ÇİRKİNLİK

GÜZELLİK-ÇİRKİNLİK

Güzellik kelimesinin her dalda ve çok cihetle geniş manası olduğundan biz burada sütunumuzun elverdiği nispette bu kavramın izahına gayret edeceğiz.
Güzellik: Hüsün, ihsan, cemal, kemal, iyilik, hayır, adalet, şefkat, doğruluk, düzgünlük ve tertemiz bir fıtrat manalarına gelmektedir.
Güzellik; mevcudatta sebebi muhabbet olan, takdire mazhar olan ve insanı kendine meftun eden her şeydir.
Çirkinlik ise, bu kavramın zıddıdır.
Fakat yaratılışta [...]

PİREGAZİ İLE MÜLÂKÂT

PİREGAZİ İLE MÜLÂKÂT

Başlıktaki “Piregazi” benim keşfettiğim; bir sembol, bir simge, bir kalıp ve bir şablondur. Yoksa futbol dünyasındaki o meşhur “Prekazi” ile hiçbir alakası yoktur.
Evet, Pire: Haşarat ve parazit cinsinden ve boyundan üç yüz kat daha fazla atlayış yapabilen, canlıların kanıyla beslenen küçücük bir hayvandır.
Gazi ünvanı nereden geliyor derseniz, onun da bir masalımsı hikâyesi vardır: Bu bizim [...]

SORGUN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ NEDEN GÖREVDEN ALINDI?

SORGUN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ NEDEN GÖREVDEN ALINDI?

Emekli bir eğitimci olup Sorgunda yaşayan, Sorgun’un eğitimiyle alakalı bir insan olarak bu camiada olup biten olaylara her halde bigâne kalmamız düşünülemez.
İlçemizde, eğitim-öğretimin başında 5,5 yıldır görev yapan; 1200 civarında öğretim kadrosuyla ve 17000 civarında öğrencisiyle ve onların velisiyle de zaman zaman birlikte olan bir bürokrat var. Hüseyin EKİNCİ…
Kendisini, eğitimle alakalı olarak yakinen tanıdığımız bir [...]

SEVGİ SEFERBERLİĞİ

SEVGİ SEFERBERLİĞİ

Affetmek: Bağışlamak, serbest bırakmak, birinin kusur ve hatasını görmezden gelmek manalarına gelir ki sonucu muhabbettir, sevgidir ve kardeşliğin pekişmesidir.
Bence bazı ayları, mübarek gün ve geceleri fırsat telakki ederek insanlar arasındaki ufak tefek husumeti ortadan kaldıracak zeminler ve sebepler hazırlamak gerekmektedir. Bir İslam toplumunda; sevgi, muhabbet, kardeşlik, fedakârlık, ihlâs, samimiyet ve birbirinin yardımına koşmak gibi ulvi [...]

YENİ, YİNE, YENİDEN

YENİ, YİNE, YENİDEN

Şu değişen dünyada hiçbir şey kararında kalmıyor. Her şey değişiyor. Kâinattaki bu hareketlilik zerreden şemse kadar her bir varlık ta aynen devam ediyor. İşte bu hareketlilik,  yeniliği ve yenilenmeyi de beraberinde getiriyor.
İnsan vücudu, beyin hücreleri hariç yılda iki defa değişirken, dünya da döndüğü yere bir daha uğramıyor. Bu hareket içinde, insan her ne kadar içinde [...]

SORGUN’DA ALTYAPI HİZMETLERİ

SORGUN’DA ALTYAPI HİZMETLERİ

Allah kimseyi gördüğünden geri koymasın. Bu ülkenin muhtelif yerlerinde yaşamış ve Belediye hizmetlerini de yakinen müşahede etmiş bir insan olarak; yıllarca muhtelif mahfillerde dilimizin döndüğü kadar şu Sorgun’un altyapı hizmetlerini örnekleriyle dile getirdik.
Bu konuyla ilgili çokta güzel imkân ve fırsatlar varken maalesef şimdiye kadar hep kulakardı yapıldı. Sıkıntılar ve arızalar çıktıkça; caddeler, kanallar ve borular [...]

İNSANLARI ALDATMAYA ÇALIŞAN KENDİNİ ALDATIR

İNSANLARI ALDATMAYA ÇALIŞAN KENDİNİ ALDATIR

Bu dünya ebedî kalmak için yaratılmış bir menzil değildir. Ancak, insanların ebedî kalacakları “Dârü’s-selam’a” gitmek ve orayı kazanmak için geçici bir surette kaldıkları, kabiliyetlerini geliştirip derece ve numara almak için açılan bir imtihan salonudur.
İslam toplumunda ortaya konulan değerlerin başında, Allah Rasûlü’ nün (sav) en çok ve hassasiyetle üzerinde durduğu husus ve davranış şekli doğruluktur. Hatta [...]

TOPLUMSAL SORUMLULUK

TOPLUMSAL SORUMLULUK

İnsan, yaratılışı gereği toplumsal bir varlık olduğu için, içinde yaşadığı topluma karşı bir takım sorumluluklarının olması gayet tabidir. Bir toplumun fertlerinin bu konudaki titizliği, duyarlılığı ne kadar gelişmiş ise o toplum adeta bir vücut gibi hassasiyet gösterecektir.
Yani bir bedendeki organlar, bedene göre ne ise, toplumun fertleri de o topluma göre o konumdadır. Organlar tek tek [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu