‘Ali Demirdağ’

AF

AF

Bu konu zaman zaman siyasî mülahazalarla ülke gündemine gelmektedir.
Konuya girmeden önce burada (Sorgun) 1960’lı yıllarda yaşanmış bir olaydan bahsedeceğim.
Sorgun’a bağlı Mirahor köyünden Deli Salih diye biri vardı. Bu kişiyi Sorgun’da hemen herkes tanır ve şerri bulaşmasın diye kendisine istediğini verirlerdi. Hısızlığı ile şöhret bulmuş bu adamı, günün birinde suçüstü yapıp Hâkimin huzuruna çıkarırlar. Suç sabit, [...]

HİCRET

HİCRET

Hicret sözlükte: Terk etmek, ayrılmak, ilgi ve alakayı kesmek anlamına gelmektedir.
Terim olarak; bir mekânın terk edilip başka bir yere göç edilmesi manasını taşımasıyla birlikte özel olarak; Allah Resulü’nün (sav) ve Mekkeli Müslümanların Medine’ye göçünü ifade eder. Medine’ye göç eden Müslümanlara Muhacir, Resulü Ekrem’e (asm) ve Muhacirlere yardım eden Medineli Müslümanlara da Ensar unvanı verilmiştir.
İslamın ilk [...]

FIRSATÇILARA FIRSAT VERMEYİN

FIRSATÇILARA FIRSAT VERMEYİN

Kanada’da yaşayan çocuklarımızı ziyaret maksadıyla 2005-2007 yılları arasında birkaç defa (3 kez) Kanada seyahatimiz olmuştu. Hatta Oradaki hatıralarımızı da daha sonra kitaplaştırıp yayımladığımız ifade etmeliyim.
Yine Orada yaşadığım bir olaydan bahsedip konuya onunla girmek istiyorum. Olay Montreal’de geçiyor. Bir Cuma günü taksi çağırıp, uzakta Cezayirli Müslümanların bir camisi var oraya gideceğiz. Taksi geldi, ben selam verdim. [...]

MERDİVEN ALTI İRŞAD EKİPLERİ

MERDİVEN ALTI İRŞAD EKİPLERİ

Bu konuya girerken özellikle şu hususu nazara vermek istiyorum: Bazı aklı evvellerin aklıyla ve basiretsiz teklifleriyle hareket edip; sırf Rıza-i İlahî istikametinde, yasal çerçevede İman-İslam ve Kur’ana hizmet edenleri ve bu ülkede yetişen genç nesli İslam ahlakıyla teçhiz etmenin gayreti içindeki cemaatleri de yasaklarsanız, bu konuda bir takım nâehilleri merdiven altına gönderirsiniz. Maalesef bu ülke, [...]

TEKNOLOJİNİN AZİZLİĞİ VE ÖZÜR

TEKNOLOJİNİN AZİZLİĞİ VE ÖZÜR

Haftalık yazımı yazmak üzere bilgisayarın başına geçtiğimde, Belediyeden bir anons yankılanıyordu: 31 Temmuz 2018 tarihine kadar Devlete ve Belediyeye borcu olanların yapılandırılması (taksitlendirilmesi) isteniyordu.
Ben de tam bu konuyu yazacaktım. Yani, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşlarına şefkat elinin uzatıldığını nazara vererek (bilhassa imar affıyla) bu fırsattan istifade edilmesi gerektiğini belirtecektim.
Tam da bu esnada telefonuma gelen bir mesajda: [...]

SILA-İ RAHİM

SILA-İ RAHİM

Sıla-i Rahim: Ana-Baba ve eşler vasıtasıyla tesis edilen akrabalara karşı yakın alaka göstermek, onları ziyaret etmek, görüşmek ve alakayı devam ettirmek anlamındaki bir İslamî ahlak kaidesidir.
Sözlükte: “Bağ ve ilişki” anlamına gelen “sıla” ile “ana rahmi” ve mecazen “insanlar arasındaki soy birliği ve akrabalık bağı manasına gelen rahim” kelimelerinden oluşan bu terimin, ayet ve hadislerde önemli [...]

SİYASET TOPLUM İÇİN YAPILIR

SİYASET TOPLUM İÇİN YAPILIR

Şu kâinatın en eşref, en Ekrem ve en kıymetli varlığı insandır. Ve şu kâinatı yaratan Yüce Yaratıcı insanı kâinatın merkezine koymuş, bütün mahlûkatı da ona hizmetkâr etmiştir. Zerreden şemse ve karıncadan file kadar her şey insana hizmet ediyor. Madem şu kâinatın en ehemmiyetli varlığı insandır. Öyle ise en kutsal, en önemli hizmet ve en önemli [...]

KUTSAL DEĞERLERE SAYGI

KUTSAL DEĞERLERE SAYGI

Bir gün, sahabe içerisinde Allah Rasûlü (sav) buyurdu ki: “Sizlerden hiç kimse babasına sövmesin. O esnada orada bulunan sahabeden birisi: Ya Rasûlallah! Kim babasına söver ki, der. Peygamberimiz (asm) de bu sual karşısında der ki: Sizden birisi birinin babasına söver, o da döner sizin babanıza söver. Böylece babanıza sövmüş olursunuz!”
Son günlerde, biri Ankara’da diğeri ise [...]

GARİP SORGUN’UM BENİM

GARİP SORGUN’UM BENİM

(Bu yazı Sorgun’un talihsizliği ile ilgili daha önceden yazılmış, hatta bu sebeple kitap olarak yayınlanması amacıyla önceki Belediye Başkanı Sayın Ahmet Şimşek’e sunulmuş, ancak basımı uygun görülmemiştir.)
Daha önce bir vesile ile anlattığım bir fıkra ile yazıma başlamak istiyorum.
Her ikisi de eşini kaybetmiş, orta yaşlı bir bayan ile bir erkek tanışırlar ve neticede evlenirler. Ama her [...]

SAĞDUYU KAZANDI, AMA…

SAĞDUYU KAZANDI, AMA…

Türkiye, bulunduğu coğrafya ve tarihinin kendisine yüklediği görev itibariyle dünyanın en ehemmiyetli ve stratejik bir yerinde konumlandığı için attığı her adım dikkatle takip edilmektedir.
Bu ülkede, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçiminde dünyanın bütün gözleri buraya çevrilmiştir. Zira bu seçimle Türkiye’nin yönetim şekli, parlamenter sistemden “Başkanlık Sistemine” dönüşmüştür.
Yani eski sistemle, yapılan ve daha [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu