‘Ali Demirdağ’

HAZAN MEVSİMİ

HAZAN MEVSİMİ

Eskiler, bizim Sonbahar dediğimiz güz mevsimine “Mevsim-i Hazan” derler. Hazan ise, hüznün yani üzüntü ve kederin çoğulu anlamına gelen bir kelimedir.
Mevsimler; içlerinde cereyan eden olaylar, hareketler ve tasarruflarla kendini gösterir ve her mevsim diğerlerine göre ayrı birer hususiyet taşır.
Evet, her mevsimin ayrı bir özelliği ve güzelliği vardır. Burada önemli olan bakış tarzımızdır. Çünkü “Güzel gören [...]

BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR

BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR

Hz. Âdem (as) den beri devam eden iman-küfür mücadelesi, zaman ve zemine göre farklı kimliklerde de olsa devam etmektedir.
Bir tarafta; hayır, iyilik, güzellik, müspet icraat, yapıcılık, tamir, birlik-bütünlük ve bütün insanî değerlerle birlikte insanca yaşamayı hedef ittihaz eden bir taife ve kafile…
Bunun karşısında; şer, kötülük, çirkinlik, menfi icraat, yıkıcılık, tahrip, bozgunculuk, nefsî ve şeytanî telkinlerle [...]

HÜSNÜ ZAN ADEM-İ İTİMAT

HÜSNÜ ZAN ADEM-İ İTİMAT

Hz. Âdem ile Hz. Havva’dan başlayan; aile, mahalle, köy, kasaba, il, devlet ve ülkeler arası insan ilişkileri bütün toplumlarca ortak bir davranış olarak sürdürülen sosyolojik bir gerçekliktir. Ancak, insanlar bu ilişkilerin sağlam bir temele oturtulması için birtakım kaide ve kurallar koymuşlardır. Bu kurallar, zamana ve zemine uygun bir şekilde toplumların tarihlerinden getirdikleri kültürel değerlerle pekiştirilmiştir.
Bütün [...]

HARAKİRİ VE İSTİFA

HARAKİRİ VE İSTİFA

HARAKİRİ:Japon kültüründe mevcut olan ve başarısız insanların kendi hayatlarına kendileri tarafından son verilmesidir.
Bunun en tipik örneğini bizim Tanzimat dönemindeki aydınlarımızla, O’nların aralarındaki mukayeseden öğreniyoruz. Malum, İmparatorluk kendini yenileme ve Batıdaki yeni bilim, sanat ve teknolojik gelişmeleri takip ederek ülkeye getirmelerini temin maksadıyla Fransa’ya öğrenci gönderir. Aynı zamanda Japonya da bu niyetle böyle bir faaliyete geçer.
Neticede [...]

11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI

11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI

“El-cezâü min cinsil amel”
Amerikan derin devletinin, Neoconların, İngiliz ve Siyonist ittifakının tertibiyle ABD’de ikiz kuleler vuruldu. İşte bu entrika ve karanlık plan; dünyadaki bütün masum ve mazlum insanlığın Cehennemî bir atmosfere, girdaba ve kasırgaya maruz kalması için tam bir fırsat doğurdu. Kuzey Afrika’dan Afganistan’a, Mısır, Irak ve Suriye’ye kadar her tarafı bir kasırga girdabına sokmaya [...]

HIRSIN SONU HASARETTİR

HIRSIN SONU HASARETTİR

“El-harîsu hâibun hâsirun”
Bir ekmeğin meydana gelmesi için; tarla, harman, değirmen ve fırın gibi mekan ve tezgahlara ihtiyaç vardır. Ve uzunca bir zaman ister. Bir çocuğun meydana gelmesi için de bir ana-babaya ve ana rahminde en az dokuz ay gibi bir zamana ihtiyaç vardır.
Bu misalleri çoğaltmak mümkündür. Bütün bunlar Cenabı Hakkın bu kâinattaki faaliyet ve [...]

BAYRAM VE ÜLKENİN GÜNDEMİ

BAYRAM VE ÜLKENİN GÜNDEMİ

Bayramlar; büyük bir felaketten kurtulmanın ve büyük bir imtihandan geçmenin ya da çok büyük bir zaferin neticesinde topluca kutlanılan ve herkesin iştirak ettiği sosyal olaylardır.
İslam Âleminde, bütün Müslümanların iştirakiyle kutlanılan iki büyük bayram vardır. Ramazan Bayramı: Bir aylık oruç ibadetinin neticesinde ehli iman, yüz akıyla verdiği imtihanın neticesinde bu bayramı hak etmiştir.
Kurban Bayramı ise: yine [...]

KURBAN

KURBAN

Kurban: İslam Dininde bir ibadet şekli olup; Allah’a yakın olmak, O’nun rızasını tahsil etmek niyetiyle ve O’nun emri istikametinde, şekli ve mahiyeti belirtilmiş olarak kesilen hayvanlara verilen bir isimdir. Her nekadar İslam kültüründe bu ibadetin tarihçesi, Hz. İbrahim (as) kadar uzansa da, Peygamberimize (asm) Kevser Sûresinin nüzûlüyle birlikte İslam ümmetine vücûbiyet ifade etmiştir.
Ben, bu hafta [...]

İNCİTME GÖNÜL

İNCİTME GÖNÜL

Yunus Emre (V.1320); bu toprağın yetiştirdiği, Tasavvufî halk edebiyatının Veli şairlerinden biridir. Hayatı boyunca halkı irşat ve tenvir etmiş, yazdığı şiirler daha sonra “Divan” adlı bir kitapta toplanmıştır.
Burada O’nu rahmetle anarken “Gönül” başlığı altındaki şiirini sütunumuza alıyoruz. Umarım ki; O Zatın irşadı, 13. Asırdan günümüze kadar yansıyıp ma’kes bulacak ve ağzı olan herkes her istediğini [...]

ZÜĞÜRT AĞA

ZÜĞÜRT AĞA

Şener Şen, bu memleketin yetiştirdiği gerçek sanatçılardan biridir. Çevirdiği filmlerden de “Züğürt Ağa” filmi, gerçekten de mesaj dolu ve bu ülkenin gerçeklerini dile getiren bir sinema şaheseridir. Niyetim sinema eleştirisi yapmak değil, zaten benim saham da değildir. Ama yıllarca önce yaşamış bir “AGA” nın hikâyesini burada anlatmak istiyorum.
Bir zamanlar bir memlekette bir “AGA” varmış, raiyeti [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu