‘Ali Demirdağ’

HAVADAN-SUDAN -II-

HAVADAN-SUDAN  -II-

Allah Rasûlü (sav) bir arkadaşının bahçesinde dinlenirken kendisine bir bardak su ikram edilir. O’da bismillah der ve Tekasür Suresinin 8. Ayetini okur: “ O gün size verilen her türlü nimetlerden hesaba çekileceksiniz.”Ya Rasûlallah, bir bardak sudan da mı? Evet der, Allah Rasûlü. Bu bir bardak suyu size nimet olarak veren Rabbiniz sizi görüp gözetiyor ve [...]

HAVADAN-SUDAN -I-

HAVADAN-SUDAN  -I-

Cenabı Hakkın insanoğluna vermiş olduğu nimetler; en çok, en bol ve en ucuz nimetlerdir.
Çokluğunu ve bolluğunu müşahede ediyoruz da gerçekten en ucuz ve zahmetsiz olarak bütün bunları kendi kendimize tedarik edebilir miyiz?
Hayır. Kat’a ve asla!
İnsanoğlu her şeyde olduğu gibi bu küllî nimetleri de hafife almak, sulandırmak ve gafletini devam ettirmek için neler uydurmuyor ki?
Bir topluluğa [...]

YUVASINI DEĞİŞTİR(ME)MEK

YUVASINI DEĞİŞTİR(ME)MEK

Herkesin içinde yaşadığı, barındığı ve pek çok hatırasının bulunduğu yer kendisinin kolayca terk edemediği yuvasıdır. Söz konusu davranış şekli bütün canlılar için geçerli bir kuraldır.
Bununla birlikte dünyanın gidişatı, zamanın gereği ve konjonktürel faktörler canlıların yuvasının değiştirilmesini ve geliştirilmesini zaruri kılmaktadır.
Bu mevzu ile alakalı, çok eskiden okuduğum, Şark Klasiklerinden birinde anlatılan bir hikayeyi nakledeyim de, umarım [...]

MEVLİD KANDİLİ MÜNASEBETİYLE

MEVLİD KANDİLİ MÜNASEBETİYLE

Bir öğrencimizin Allah Resulü’ne yazdığı mektup.
‘Ey Hazan Mevsiminin Baharı, Gül Kokulu Sultanım!’
Sana hasret bir gönülle kaleme alıyorum bu mektubu. Bilmem yazabilecek, anlatabilecek miyim bir zerrecik de olsa Sana olan sevgimi? Yeryüzündeki bütün ağaçlar kalem, denizler mürekkep olsa ne seni, ne de sana olan sevgimin mahiyetini anlatamaz biliyorum. Ama yine de halimi Sana arz etmek istiyorum.
Nasıl [...]

HERKESİN TENKİT HAKKI VARDIR

HERKESİN TENKİT HAKKI VARDIR

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği, onun hür iradesiyle hareket etmesidir. Bu sebeple insanın; aklına, vicdanına ve temelde menfaatine uygun olmayan her şeye itiraz etme ve eleştirme hakkı vardır.
Karşısındaki hiç kimsenin de, neden itiraz ediyorsun? Bu meseleyi neden benim gibi düşünmüyorsun, deme hakkı yoktur.
Son günlerde Anayasa Mahkemesi verdiği kararlarla kendisini bir tartışmanın merkezine konumlandırdı.
Hiçbir [...]

EL-CEZAÜ MİN CİNS’İL AMEL

EL-CEZAÜ MİN CİNS’İL AMEL

İslam hukukunda geçen ve yıllarca uygulanan bir kaidedir. Yani; nerede, nasıl, hangi şartlarda olursa olsun işlediğiniz bir fiile karşı aynı muameleyi görürsünüz. Hani dişe diş, göze göz diye bir tabir varya aynen onun bir benzeridir.
Konuyu biraz daha açalım. Hangi elle hırsızlık yapıldıysa, o el kesilir. Hümanistler itiraz etse de bu bir gerçektir. Anti parantez bunlara [...]

BARLA(II)

BARLA(II)

Üstadı duyarım çınar başında,
Zikirle meşguldür o genç yaşında,
İhtisas yapıyor iman işinde,
 
Altmış ihtilali yıkım görünür,
Üstada düşmanlık akim görünür.
 
Hafız Ahmet ona kapısın açar,
Üstadı görünce sevinçten uçar,
Hizmeti çok sever kendinden geçer,
 
Tevfik sır kâtibi yazar görünür,
Pek çok oyunları bozar görünür.
 
Süleyman bahçesi misali cennet,
Yaradan koyarsa canıma minnet,
Kefere fecere geçirir cinnet,
 
Her an ziyarete açık görünür,
Cennet-i âlâya uçuk görünür.
 
Barla’da üç mezar sakin [...]

BARLA(II)

BARLA(II)

Üstadı duyarım çınar başında,
Zikirle meşguldür o genç yaşında,
İhtisas yapıyor iman işinde,
 
Altmış ihtilali yıkım görünür,
Üstada düşmanlık akim görünür.
 
Hafız Ahmet ona kapısın açar,
Üstadı görünce sevinçten uçar,
Hizmeti çok sever kendinden geçer,
 
Tevfik sır kâtibi yazar görünür,
Pek çok oyunları bozar görünür.
 
Süleyman bahçesi misali cennet,
Yaradan koyarsa canıma minnet,
Kefere fecere geçirir cinnet,
 
Her an ziyarete açık görünür,
Cennet-i âlâya uçuk görünür.
 
Barla’da üç mezar sakin [...]

BARLA (1)

BARLA (1)

Şairliğin ayrı bir hususiyeti vardır. Bizler seyahat ettiğimiz yerleri makaleler tarzında (nesir olarak) satırlara dökerken şairler de aynı manzarayı nazım olarak ifade ediyorlar. İşte değerli dostum Mehmet Özger’in Barla seyahati esnasında duygularını ifade ettiği Barla adlı şiirini sütunumuza alıyoruz:
Barla’ya vardım ki ulu bir yayla,
Belki de komşudur yıldızla ayla,
Hala dağlarına çıkılır tayla
 
Eteğinde koca göl, deniz görünür.
Meyveler [...]

AYASOFYA (ll)

AYASOFYA (ll)

Beş yüz sene ağlamadın, hep güldün,
Kendi iç huzurun İslam’da buldun,
İbadet aşkıyla imanla doldun,
 
En mutlu ânında seni vurdular,
Camiyi kapatıp müze kurdular.
 
Günahkâr ayaklar bastı bağrına,
Kimse aldırmadı yürek ağrına,
Lebbeyk dedi biri gönül çağrına,
 
Esaret zincirin kırdı sürüdü,
Allah’ın emrini tutup yürüdü.
 
Önünde engeller bir bir yıkıldı,
Azatlık beratı boyna takıldı,
Nuranî kandiller artık yakıldı,
 
Sevin artık sevinecek zamandır,
Karşı çıkanların hali yamandır.
 
Minarenden salaların duyulur,
Uyuyan yürekler [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu