‘Yazarlar’

VİCDAN NEDİR

VİCDAN NEDİR

Vicdan nedir?
Vicdan,insana özgü bir duygudur.bir insanın yiyi ve kötüyü ayırt etmesini sağlar.
İyi ne demektir?
Bir insanın, bir ömür boyu beğenilen ,istenilen ve sevilen nitelikleri kendisinde toplamasıdır.
Kötü ne demektir?
Niteliği bozuk olandır.işe yaramayandır. O da ahlak arayışlarına aykırı davranışların tümüdür.
Duygu nedir?
Duyu organlarıyla sağlanan izlenimler ile düşüncelerdir.
Düşünce nedir?
Bir beyin işlevidir. Düşünceleri karşılaştırmaktır.,birleştirmektir.  Bir yetenektir.
Yetenek nedir?
Herhangi bir şeyi öğrenmektir.  Bir [...]

DİL VE İNSAN

DİL VE İNSAN

İnsan konuşan bir canlıdır.Diğer canlılardan insanı farklı  yapan konuşmasıdır.Konuşmanın temel aracı olan dil, fiziki ve kültürel özellikleri ile her zaman ön planda olmuştur.
Tarih boyunca  dünya üzerinde yaşamakta olan ve  “72  millet” olarak  seslendirilen çeşitli ırklar ve kavimler değişik diller konuşmuşlardır.
Kutsal kitaplara ve efsanelere göre,  “Ve bütün dünyanın dili bir ve sözü birdi” tarihi İpek Yolu [...]

Arada bir

Arada bir

Hepimizi düşündüren yoğun ülke sorunlarının önlenip giderilerek çözümlenmesi için iyi dilekle yazdığımız, duyurduğumuz, ilettiğimiz, eleştirdiğimiz, uyardığımız, tartıştığımız ve önerdiğimiz konularla sorunlar yanında mutluluk verici, övünç ve kıvanç duyurucu durumlardan söz edememenin üzüntüsünü yaşıyoruz.
Arada sırada şiirlerle, okurlarımızın ve uzmanların yazılarıyla da renk katarak köşe-sütun sıcaklığını sürdürmek istiyoruz. “Ağlanacak duruma gülmek” bile serinletici bir okşamadır.
Değerli okurlarımızı, bugün [...]

Barzani ailesi Yahudi mi?

Barzani ailesi Yahudi mi?

Değerli okuyucum, olayları takip ederken çok ilginç belgelerle karşılaşıyorum. İşte bunlardan birisi de Barzani ailesinin “Yahudi” olması durumudur…
Sayın Ahmet Uçar ve Sayın Rüstem Kocadurmuşoğlu‘nun çalışmalarına göre; Osmanlı arşiv belgelerinde Barzani ailesinin Yahudi asıllı olduğu ifade edilmektedir.
Bu konu gerçekten çok ilginç bir konu…
Sayın Rüstem Kocadurmuşoğlu’nu yıllardır tanırım; o gerçekten dürüst bir bilge.
Sayın Kocadurmuşoğlu, Barzani’nin Yahudiliği konusunda [...]

Tarihimi tekrar yaşadığım şehirlerdi; Bilecik ve Söğüt

Tarihimi tekrar yaşadığım şehirlerdi; Bilecik ve Söğüt

TUBİTAK proje eğitimlerinin piri Prof. Dr. Mustafa Böyükata “hocam Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde proje eğitiminde Eğitmen olarak görev almak ister misiniz?” diye teklifte bulununca hiç düşünmeden “evet” dedim. Çünkü yıllardır çok isteyip de gidemediğim ve çok merak ettiğim şehirlerden biri idi Bilecik.
Şehre ilk adımınızı attığınız anda büyüleniyorsunuz. Düşünün Bizans eserlerinden Selçuklu eserlerine, Osmanlı eserlerinden günümüze [...]

YUH ARTIK!

YUH ARTIK!

Sorgun Postası‘nın değerli okurları, aynı Allaha hizmet eden ama bizim dinimizden olmayan başka din adamlarına ve ibadet yerlerine içimizdeki bazı kişiler (yorumcular) hangi gözle bakıyormuş bir göz atalım! Atalım da dinimizin böyle yorumcular yüzünden dünyada nasıl yanlış tanındığını görelim ve bizden olmayan dinlere ve din adamlarına rüya kitaplarında bile nasıl kin duyduklarına bir bakalım.
Kilise: Rüyasında [...]

HAZAN MEVSİMİ

HAZAN MEVSİMİ

Eskiler, bizim Sonbahar dediğimiz güz mevsimine “Mevsim-i Hazan” derler. Hazan ise, hüznün yani üzüntü ve kederin çoğulu anlamına gelen bir kelimedir.
Mevsimler; içlerinde cereyan eden olaylar, hareketler ve tasarruflarla kendini gösterir ve her mevsim diğerlerine göre ayrı birer hususiyet taşır.
Evet, her mevsimin ayrı bir özelliği ve güzelliği vardır. Burada önemli olan bakış tarzımızdır. Çünkü “Güzel gören [...]

NASIL VERGİ?

NASIL VERGİ?

Hem de nasıl dikkat..! Padişahlardan birisi ağır vergiler koymuş, adamlarına “Halkın arasına karışın, durum nasıl? öğrenin” der. Padişahın görevlileri halkın arasına karışıp izlenimleri padişaha aktarırlar. Padişah sorar “Nedir durum?” Görevliler “Halk çok somurtkan…” Padişah “O zaman vergiyi biraz daha arttırın” talimatını verir. Görevliler yine nabız yoklamaya girişirler. Padişah sorar “Vaziyet nedir?” İlgililer “Halk ağlıyor padişahım” [...]

Adam olmak

Adam olmak

Halkımızın dilinde sık sık değişik nedenlerle kullanılan “Adam” sözcüğü genelde bilinen yapısıyla bir insanı değil nitelikli bireyi anlatır. Ahlâklı, görgülü, bilgili, çalışkan, tutum ve davranışlarındaki düzen ve düzeylilikle saygı kazanmış, yapamayacağı şeyin sözünü vermeyen, verdiği sözü tutan, aldatmayan, arsızlık ve yüzsüzlükle ikiyüzlülükten özenle kaçınan, saygılı, anlayışlı, güvenilir, kişilikli insan, adamdır.
Mevki, makam, unvan, rütbeyle, yetki, akçalı [...]

Bozok Üniversitesi Rektörü’ne saygı!

Bozok Üniversitesi Rektörü’ne saygı!

Sevgili Okuyucum; bilgiyle donanmak, bilgiyi öncelikli kılmak, başarının temeli olduğunu elbette biliyorsunuz. Şu bir gerçek ki; bilginin üretimi çok da kolay değil. 16. Yüzyıldan beri Batı dünyasının bilgiyi, adeta bir çocuğu korur gibi koruduğunu da biliyoruz. Yine 16. Yüzyılda Batı dünyası yeni hünerler ortaya korken, bizler -çok acıdır- cahil din adamlarının tutsağı idik. Osmanlının felaketi [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu