‘Yazarlar’

MUSTAFA, HESABI ÖDEMEDEN NEREYE GİDİYORSUN ?

MUSTAFA, HESABI ÖDEMEDEN NEREYE GİDİYORSUN ?

Ankara’da havanın kapalı olduğu sıkıntılı bir kasım akşamı, Avrupa üzerinde savaş rüzgârları esmekte, genç Cumhuriyet kalkınma, büyüme ve gelişme çabaları içinde hedefe doğru ilerlemektedir.
Mustafa Kemal hem mahalle hem de okuldan arkadaşı Nuri Conker ile Çankaya’da konuşmaktadır. Nuri Conker, ölene kadar Atatürk’ün kadim dostu kalmış, albaylıktan emekli ve paşalık dahil hiçbir mevkii kabul etmemiş gerçek sırdaş ve dosttur.
Mustafa Kemal, [...]

Örnek kişilik örnek yaşam

Örnek kişilik örnek yaşam

Toplumsal yaşamımızın aydınlığı ve tadı, birlikte olduğumuz değerli yakınlarımızdan gelir. Akraba, dost, arkadaş ve meslektaş bağları varlık gücümüzün dayanaklarıdır. Çocukluğumuzdan son günlerimize kadar değişik ilişkiler ve bağlar içinde bulunduklarımızın bizi duygu ve düşünce yönünden donattıkları gibi olumsuzluklarda verdikleri destekle de mutlu kıldıkları bir gerçektir. Onlarla birliktelik yaşam renkleridir. Çalışmalar, katılımlar, sorunları karşılayıp çözme uğraşları, etkinliklerde [...]

AKLI VE NESLİ MUHAFAZA

AKLI VE NESLİ MUHAFAZA

Şu kâinatta mevcut olan her bir eşyanın hakikati bir “İsm-i İlahiye” dayanmaktadır.
Cenab-ı Hakkın “Âdil” isminin en geniş manasıyla tecelli ettiği şu kâinata baktığımızda görüyoruz ki; her şeyde bir nizam, intizam, mizan, ölçü, tenasüp ve miktar gözümüze çarpıyor. Yani, havanın bileşimindeki gazlardan, suyun muhteviyatına kadar… Atomun yapısından, güneş sistemine kadar… Bir canlının hücre yapısından bedeninin tamamına [...]

CEMRE

CEMRE

Cemre:kisi şubat ayında ve biri mart başlarında olmak üzere, birer hafta arayla önce havada, sonra suda ve daha sonra da toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi.
Zengin halk kültürümüz içerisinde, cemre’nin özel ve özgün bir yeri bulunmaktadır. Doğa ve insan ayrılmaz bir bütünü oluştururlar. Tarih ve coğrafya iç içedir.Yaşamın temel gerçeğidir.
Doğa olayları ile ilgili olarak [...]

YILLAR VE YILLIKLAR !

YILLAR VE YILLIKLAR !

Bir yıllık zaman sürecinde  yaşanan önemli olaylar, güncelere, yıllıklara, antolojilere ve anı defterlerine aktarılır.  Yıl boyunca yaşananları ,yazı, fotoğraf ve belgelerle  birleştiren YILLIKLAR , günü ve geçmişi geleceğe taşırlar. Ulusu ve toplumu ilgilendiren önemli yıldönümlerinde, tarihî,sosyal, kültürel , edebi ve sanatsal  alanlardaki gelişmeleri bir araya getiren “YILLIKLAR”  çıkarılır.
Ünlü şair Fikret Sezgin’in dediği gibi: “Takvimler değişiyor, [...]

BİZİM KÖYÜN ÇOBANI

BİZİM KÖYÜN ÇOBANI

17 Kasım 1939′da  Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinin Berçenek köyünde dünyaya gelen  ve  17 mayıs 2002 yılında aramızdan ayrılan Aşık Mahzuni Şerif  ( Şerif Cırık ) bakalım neler yazmış.
 
Kaybetti sürüyü dağda uyurken
Derde düştü bizim köyün çobanı
Bu dağlar ova’lar bizimdir derken
Derde düştü bizim köyün çobanı
 
Koç geldi tosladı vurdu devirdi
Kurt daldı sürüye büktü kıvırdı
Beş parmakla keçesini çevirdi
Derde düştü bizim köyün çobanı
 
Çoban [...]

Daire alırken nelere dikkat etmeli

Daire alırken nelere dikkat etmeli

“Mal canın yongasıdır..” ata sözünü anımsatarak, bir konut (daire) alırken nelere dikkat etmemiz gerekir? Sorusuna, öncelikle hayırlı olsun diye başlayalım.
1-    Maketten alıyorsanız yani temeli dahi atılmamış, ortada sadece maket varsa; sözleşme aşamasında yanınızda, avukatınız, mali müşaviriniz, emlak müşaviriniz mutlaka olmalıdır.
2-    Teknik şartname dâhil, inşaatın tüm safhaları, teslim tarihi, teslimde gecikirse, gecikme tazminatı vs… tüm detaylar [...]

Duyarsızlık ve ilgisizlik

Duyarsızlık ve ilgisizlik

Toplumsal yaşamın ışığı ve tadı, birlikteliğe bağlıdır. Karşılıklı sevgi, saygı ve güven olmadıkça birlikte yaşamın hiçbir çekilir yanı olmaz. Ekonomik ve siyasal sorunlar kişisel ilişkileri etkilediği gibi aile yaşamını da sorunlara açık tutan açılım olmaktadır. Bireyleri arasında tartışmalar, kavgalar ve hattâ öldürme olayları basınımızın ön sayfalarında yer alan bir üzücü ortamdayız. Özellikle kadınlara yönelik yaralama [...]

Üç aylar ve önemi

Üç aylar ve önemi

İnsan, hayatının her safhasında bir muvazeneye ihtiyaç hissetmektedir. Zira insan hissiyatına tesir eden faktörler zamana ve zemine göre değişiklik arz eder. Bu sebeple senenin dokuz ayında dünyevîleşen insan, bu gelen üç aylarla ehl-i ahiret olarak hayatına bir çekidüzen verip, yaratılış gayesine uygun bir şekilde davranması gerektiğini düşünerek gideceği yerin azametine göre kendini hazırlama gayreti içinde [...]

Bozkırda hayaller hep yarım kalır!

Bozkırda hayaller hep yarım kalır!

Aslında pandemi günlerinden önce çok fazla televizyon izlemeye vaktim yoktu. Yaklaşık bir yıldır evde olunca ister istemez televizyondaki bazı dizileri izleme fırsatım oldu. Herkes kendi karakterine göre kaliteli film ve dizi izlemeye başladı ki benim de izlediğim favori dizilerden birisi “Gönül Dağı” idi.
“İster Yozgatlı olduğumdan bu diziyi sevdiniz hocam deyin, isterseniz de gerçekten kalite bir [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu