‘Prof. Dr. Hamdi Temel’

”İÇİM İÇEME SIĞMIYOR”

”İÇİM İÇEME SIĞMIYOR”

Bu gece uzun uzun aynaya kendime baktım,
Aman Allah’ım beyaz saçlarım ne kadar da çabuk çoğalmışlardı.
İhtiyarlığımın habercisi idi,
Ya da dünyanın geçiciliğinin ispatı.
Bence ise tecrübelerimin birikimi.
Mazime bakıyorum da
Neler görmüştüm neler,
Bir ömre sığmaz dediklerimi an be an yaşamıştım.
Ama hiç ümitsiz olmadım,
Sevgisizde kalmadım.
Tevekkülümü hep içim de büyüttüm.
Yaratana teslimiyetimi hiç ihmal etmedim.
“Olursa da O’ndan olmasa da Ondan” deyip,
Musibetlere hep tebessüm [...]

FISILTI MI, TAŞ MI?

FISILTI MI, TAŞ MI?

Zengin bir adam Mercedes arabası ile şehirdeki dar bir yoldan geçiyordu. Birden, yoluna aniden fırlayarak elindeki taşı arabasına atan bir çocuk gördü.
Kapısına çarpan taşın sesi ile ani fren yapınca, arabası kaldırım taşına çarparak durabildi.
Adam öfke ile arabadan fırlayıp, taş atan çocuğu kolundan tutarak sarsmaya ve “Sen ne yapıyorsun serseri, bak arabamı ne hale getirdin?” diyerek [...]

”Çini sanatı; sanki estetik pistinde renklerin ateşle dansı gibi idi!”

”Çini sanatı; sanki estetik pistinde renklerin ateşle dansı gibi idi!”

Prof. Dr. Hamdi Melih Saraoğlu hocamızın daveti üzerine Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde, “TÜBİTAK tarafından 2237B Proje Eğitimi Etkinliklerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen Mühendislik ve Fen Bilimlerinde Araştırma Projesi Hazırlama ve Yürütme Eğitimine” katıldım. Doya doya çok güzel bir etkinlik ve eğitim gerçekleştirildi. Tabiki bu haftaki köşe yazımda proje eğitiminden bahsetmeyeceğim. Kütahya’ya gelip de çini sanatından etkilenmemek [...]

Bizler yokluklara rağmen çok daha şanslı bir çocukluk yaşamışız!

Bizler yokluklara rağmen çok daha şanslı bir çocukluk yaşamışız!

Bu sabahsonbaharın verdiği hüzün ve ağaçların yapraklarını yavaş yavaş döküp sarardığı bir zamanda bahçede otururken, çocukluk günlerim aklıma geldi.
İlkokulyıllarımı düşündüm,  top oynayacak bir sahamız olmadığı için, evimizin önündeki meşhur Çekerek caddesinde top oynadığımız günlere gidiverdim.
Çevremizden topladığımız taşlardan kale yapar, mahallemizdeki çocukları toplar ve eşleşmeler biter bitmez futbol maçına başladığımız o günleri tebessümle hatırladım.
Maç esnasında bağrışmalarımız, [...]

İlmi mi hafife almaya başladık yoksa âlimlerimiz mi değişti?

İlmi mi hafife almaya başladık yoksa âlimlerimiz mi değişti?

Geçen hafta TÜBİTAK 2237 proje eğitimi kapsamında Siirt Üniversitesinin misafiri idik. 3 gün yoğun ve etkili bir tempoda Siirt Üniversitesinin idarecileri ve öğretim elemanları ile “projeler nasıl yazılır ve nelere dikkat edilmeli” gibi konu alt başlıkları altında eğitimleri tamamladık. Tabiki her gün programının sonunda Siirt Tilloidik.
Tillo topraklarına her ayağınız bastığı an sizi çok farklı bir [...]

Kısa ince bir yoldayım da hala haberim yok!

Kısa ince bir yoldayım da hala haberim yok!

Bu sene yaz tatilimizi bazı nedenlerden dolayı ertelemek zorunda kaldık ve kısa da olsa ailecek bir tur yapalım dedik ve yollara düştük.
Tur sonunda eve dönmemiz aslında hayatımızın da ne kadar kısa olduğunun bir göstergesi idi.
Yolculuğum esnasında Âşık Veysel’in hepimizin bildiği şiiri;
 
“Uzun ince bir yoldayım,
Gidiyorum gündüz gece.
Bilmiyorum ne haldeyim,
Gidiyorum gündüz gece.
Dünyaya geldiğim anda,
Yürüdüm aynı zamanda.
İki kapılı [...]

Kim hatalı dersiniz?

Kim hatalı dersiniz?

Uzun bir yaz tatilinden sonra çok şükür okullar açıldı.
Veliler hallerinden oldukça memnun,
Hele de iş sahibi olan anne ve babalar…
Çocuklarının evde tek kalmamaları için okulun daha müsait olduğunun bilincindeler. Okulların açılmasını ve çocuklarının belli bir yaşa gelene kadar da hep okullarında kalmasını isterler…
Evde eğitim veremediğimiz ve sözümüzü bile geçiremediğimiz çocuklarımıza öğretmeninin hem de en iyi eğitimi [...]

Dünyadaki Hangi Ülkelerde Bor Madeni ve Mineralleri Vardır?

Dünyadaki Hangi Ülkelerde Bor Madeni ve Mineralleri Vardır?

Bor gün geçtikçe önemi artan ve kullanım alanları farklılaşan bir element. Ülkemize ise İleride çok daha ekonomik katkılar sağlayacaktır. Biraz sabır ve bu alan ile ilgili akademik ve endüstriyel çalışmaların desteklenmesi ile çok güzel sonuçlar alınacağını hep birlikte göreceğiz. İleride uygulama alanlarının artması ile belki de ülkemizin çok daha fazla gelişmesine neden olacak.
Bor elementinin kullanım [...]

İkinci doktoram akademik hayatıma renk kattı

İkinci doktoram akademik hayatıma renk kattı

İlk doktoramı Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde 1992-1996 yılları arasında yapmıştım. O zamanları düşünüyorum da araştırma laboratuvar imkanlarımızne kadar da kısıtlı idi, literatür taraması yapmak için ya ODTÜ kütüphanesine ya da Ankara’da YÖK kütüphanesine gidiyorduk ve fotokopiler çektirip bir yıl onları okumak ile geçiyordu. Kimya özetleri (ChemicalAbstract) kitaplarını nerde görsem ODTÜ kütüphanesinde geçirdiğim günlerim aklıma [...]

Bir gönüle dokunmanın hazzı!

Bir gönüle dokunmanın hazzı!

Sevgili okuyucularım,
Bugün sizlere hem hemşerim olan hem de çalışmalarını çok takdir ettiğim “ 81 ilde 81 konferans” veren Ayşe Serap Şahiner ablamın son çıkan ve bir solukta okuduğum “Yolunu Bulan Kalpler” kitabından bahsedeceğim.
Kitabı okuduğunuz zaman kimi zaman hüzünleneceksiniz, kimi zaman insanlığınızı hatırlayacaksınız, bazende “ben neden hiçbir şey yapmadım” diye hayıflanacaksınız. Sonunda da iyilik damarınız şahlanacak.
Bu [...]

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu